Tusk rozmawia z Van Rompuyem o Ukrainie

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

W czwartek po godz. 12 rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Główny temat rozmów to sytuacja na Ukrainie przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

 

Wcześniej w czwartek z Van Rompuyem spotkał się prezydent Bronisław Komorowski. Tusk z przewodniczącym Rady Europejskiej będzie rozmawiał w cztery oczy; obaj politycy wezmą też udział w śniadaniu wydawanym przez premiera z okazji wizyty Van Rompuya.

 

Van Rompuy z Tuskiem będzie rozmawiał przede wszystkim o sytuacji na Ukrainie przed szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w czwartek i piątek Wilnie. Oczekiwano, że na tym szczycie zostanie podpisana umowa o stowarzyszeniu Ukrainy z UE; władze w Kijowie ogłosiły jednak w ubiegłym tygodniu, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia.

 

Rząd Ukrainy wyjaśnił, że Unia nie zaproponowała stronie ukraińskiej wystarczającego zadośćuczynienia za straty, które kraj poniósłby w związku z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją, która sprzeciwia się zbliżeniu Kijowa z Brukselą.

 

W poniedziałek Van Rompuy oświadczył, że oferta podpisania umowy stowarzyszeniowej wraz z umową o wolnym handlu między UE a Ukrainą pozostaje aktualna. Podkreślił też, że "stanowczo nie zgadza się ze stanowiskiem oraz działaniami Rosji w związku z planami podpisania umowy UE-Ukraina".

 

Zdaniem Tuska drzwi do Europy dla Ukrainy powinny pozostać otwarte, choć - jak przyznał - trudno o optymizm w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie w Wilnie. Ważne jednak jest, "by w Wilnie sprawa miała dalszy ciąg" - zaznaczył szef rządu.

 

Na szczyt w Wilnie udają się w czwartek m.in. prezydent Komorowski i Van Rompuy.

 

Kolejny - obok Partnerstwa Wschodniego - temat rozmów Tuska z Van Rompuyem to grudniowe obrady Rady Europejskiej, poświęcone m.in. polityce bezpieczeństwa i obrony oraz unii gospodarczo-walutowej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?