W Polsce trwa kampania antywęglowa?

(fot. Marcus Vegas / flickr.com)

Przedstawiciele firm handlujących węglem oraz producenci tego surowca podpisali w czwartek w Wiśle (Śląskie) deklarację poparcia i współpracy na rzecz propagowania niskoemisyjnej gospodarki węglowej oraz polskiego węgla.

 

Pod deklaracją, zainicjowaną przez Izbę Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla, podpisali się także przedstawiciele Kompanii Węglowej oraz Południowego Koncernu Węglowego z grupy Tauron. Inicjatorzy liczą, że wkrótce deklarację poprą kolejne podmioty, m.in. producenci kotłów węglowych.

 

- Obserwujemy obecnie wzmożenie kampanii przeciwko wykorzystywaniu w Polsce węgla kamiennego jako surowca do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, a także coraz większe siły i środki zaangażowane przy realizacji tych kampanii - wskazał prezes Izby Adam Gorszanów.

 

Środowiska związane z wydobyciem, dystrybucją i wykorzystywaniem węgla chcą wspólnie przeciwstawić się takiej kampanii. Ich zdaniem można realizować cele ekologiczne i klimatyczne bez eliminacji węgla kamiennego jako źródła energii.

 

Producenci i sprzedawcy węgla są zaniepokojeni działaniami niektórych samorządów oraz rozważanymi w resorcie środowiska projektami, zmierzającymi do zakazu opalania pieców węglem w perspektywie kilku lat.

 

- Za wyjątkowo niepokojące uważamy przypadki eliminowania węgla jako paliwa w tzw. małych źródłach ciepła, czyli gospodarstwach domowych, oraz perspektywę eskalacji tego typu działań na skalę ogólnopolską - ocenił prezes.

 

Jego zdaniem efekty dotychczasowych działań i wysiłków podejmowanych na rzecz budowania pozycji i postrzegania węgla w polskiej gospodarce są niewystarczające. M.in. dlatego producenci i sprzedawcy chcą współpracować przy realizacji kampanii informacyjnych oraz promocyjnych na rzecz węgla jako - jak napisano w deklaracji - "źródła najtańszej i sprzyjającej środowisku energii".

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Max 10:07:09 | 2013-11-22
Partia Oszustów niszczy Polskę, a 30% Polaków ją popiera.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~misio 23:56:29 | 2013-11-21
Niemcy u siebie budują elektrownie węglowe, a w Polsce rękami tzw. "rządu Tuska" usiłują energetyę węglową zlikwidować. Bez żadnych problemów taki manewr udał im się ze stoczniami to teraz idą za ciosem wykorzystując do maksimum realne ubezwłasnowolnienie Polski.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~w drodze na emigrację za chlebe 18:48:34 | 2013-11-21
Nie w polskim interesie jest budowanie elektrowni atomowej (paliwo trzeba będzie kupować) czy też uzależnienie od dostaw gazu z Rosji. POLSKA ma węgiel, wody geotermalne, gaz łupkowy. Ale nie ma DOBREGO GOSPODARZA! Za wyjątkowo niepokojące uważam eliminowanie polskiego węgla jako paliwa. Niedługo zamkną nam także wszystkie kopalnie. Przemysłu stoczniowego już nie mamy. Ja sma muszę dołączyć do 2 mln młodych Polaków, których rząd Tuska WYSŁAŁ na przymusową emigrację za chlebem. 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?