MSZ wyśle Rosji notę dyplomatyczną

(fot. PAP/Leszek Szymański)

Polskie MSZ wyśle Rosji notę dyplomatyczną z wyrazami głębokiego ubolewania w związku z poniedziałkowymi burdami przed ambasadą FR - poinformował PAP rzecznik resortu Marcin Wojciechowski. Nota ma zostać przekazana jeszcze we wtorek albo najpóźniej w środę.

 

"Obecnie MSZ opracowuje notę dyplomatyczną w imieniu polskich władz, która zostanie przekazana ambasadorowi Rosji w Polsce oraz rosyjskiemu MSZ przez polskiego ambasadora w Moskwie" - poinformował PAP Wojciechowski.

 

"W nocie wyrazimy głębokie ubolewanie z powodu tego, co się stało. Mamy nadzieję, że pozwoli to uregulować sytuację" - dodał rzecznik MSZ.

 

Wojciechowski zapytany, czy ubolewanie zawarte w nocie to formuła, która wystarczy stronie rosyjskiej domagającej się przeprosin, odpowiedział: "Wyrazy głębokiego ubolewania w języku dyplomacji to jest forma wyrażenia przeprosin. Jesteśmy zainteresowani konstruktywnym załatwieniem sprawy. Reakcja MSZ na incydenty przed ambasadą Rosji była natychmiastowa i jednoznaczna".

 

"MSZ potępił zdecydowanie ataki na ambasadę rosyjską 11 listopada i łamanie Konwencji Wiedeńskiej. Chcemy, żeby stosunki polsko-rosyjskie nadal układały się dobrze i w sposób przyjazny. Mamy nadzieję, że uda się zamknąć ten incydent, żeby nie zaszkodził relacjom polsko-rosyjskim" - zaznaczył rzecznik MSZ.

 

Wojciechowski zrelacjonował również wtorkową rozmowę ambasadora Rosji w Polsce Aleksandra Aleksiejewa z dyrektor departamentu wschodniego MSZ Ewą Figel.

 

"Ambasador wręczył notę z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, jaka zaistniała przy ambasadzie rosyjskiej 11 listopada. Zapewnił, że stronie rosyjskiej nie zależy na nagłaśnianiu sprawy, ale liczy ona na przeprosiny, rekompensatę strat materialnych i obiektywne śledztwo" - powiedział Wojciechowski.

 

Z kolei, mówił rzecznik, Figel wyraziła ponownie w imieniu MSZ głębokie ubolewanie z powodu tego, co się stało oraz zapewniła o dobrych i przyjaznych stosunkach z Federacją Rosyjską.

 

Polskie MSZ wyraziło już głębokie ubolewanie w związku z agresywnym zachowaniem oraz incydentami ze strony uczestników Marszu Niepodległości z udziałem Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego, które miały miejsce przy ambasadzie Rosji w Warszawie 11 listopada. Rosyjski resort spraw zagranicznych zakomunikował, że Rosja żąda od polskich władz oficjalnych przeprosin w związku z tymi wydarzeniami.

 

Gdy Marsz Niepodległości przechodził w poniedziałek po południu ulicą Spacerową w Warszawie, na tyłach ambasady Rosji stanęła w ogniu budka policji ochraniającej budynek. Na teren ambasady rzucano petardy i race. Kilku uczestników marszu próbowało wspiąć się na ogrodzenie ambasady. Podpalono też stertę śmieci na podwórku kamienicy obok.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~AP 18:46:19 | 2013-11-12
Narodowcy, którzy uważają, że Lech Kaczyński to zdrajca narodu, bo podpisał traktat lizboński to ideowe dzieci PiS? :-) ROTFL...

Uwierzyć w to może, ale nie musi, tylko ktoś kto nie ma bladego pojęcia o polityce.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~przekaz dnia 18:29:42 | 2013-11-12
Jaki jest dzisiejszy przekaz dnia? - "Ideowe dzieci PISu"
Przenosząc uroczystości do Krakowa, PIS utrudnił zadanie propagandystom, ale ci zawsze potrafią znaleźć wyjście, jako że choć prawda jest jedna, to ilość kłamstw jest, teoretycznie, nieskończona. No i leci, poprzez media głównego koryta, ACnarracja, że wczorajsi manifestanci to wychowankowie PISu, ideowe dzieci PISu. Oby te dzieci zaczęły się rozmnażać, na pohybel komunie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ot, POlszewia 17:34:19 | 2013-11-12
GŁĘBOKIE UBOLEWANIE Z POWODU NIEUDANEJ PROWOKACJI.
Jak Kaczyński śmiał nienawistnie wyjechać do Krakowa

Moskwa powtarza kłamstwa "polskiego" rządu. "Zamieszki zapoczątkował Kaczyński"
http://niezalezna.pl/48197-moskwa-powtarza-klamstwa-polskiego-rzadu-zamieszki-zapoczatkowal-kaczy...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook