11 tys. wzięło udział w Biegu Niepodległości

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / pz

Prawie 11 tysięcy osób wzięło udział w Biegu Niepodległości, który w poniedziałek przed południem odbył się w Warszawie. Wśród nich był premier Donald Tusk. Uczestnicy biegu wyruszyli na 10-kilometrową trasę o godz. 11.11.

Trasa biegu upamiętniała 95. rocznicę odzyskania niepodległości. Prowadziła od Al. Jana Pawła II przy Stawki, Alejami Niepodległości do ul. Rakowieckiej, gdzie znajdował się półmetek.

Przed startem uczestnicy biegu odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Ubrani byli w biało-czerwone koszulki, które ułożyły się na trasie we flagę narodową.

Zwycięzcą biegu został Arkadiusz Gardzielewski z Wrocławia; 10-kilometrową trasę pokonał w 30 minut 3 sekundy. Premier ukończył bieg z wynikiem 49 minut 44 sekundy; według organizatorów Tusk zostanie sklasyfikowany około dwutysięcznego miejsca.

"Wynik poniżej 50 minut, to mój rekord życiowy. Chyba nie byłem w ostatniej setce, więc nie jest źle" - powiedział na mecie premier. Dodał, że Święto Niepodległości oznacza dodatkowe endorfiny, więc forma musiała być dobra.

Podkreślił, że jego zdaniem bieg to jedna z najlepszych form radosnego świętowania odzyskania niepodległości.