Prezydent w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej

Prezydent w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej
PAP / kn

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w niedzielę po południu z trzydniową wizytą do Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Odwiedzi Jerozolimę, Tel Awiw i Betlejem. Spotka się z prezydentem Szimonem Peresem, premierem Benjaminem Netanjahu, a także prezydentem Mahmudem Abbasem.

Wizyta w Izraelu rozpocznie się w poniedziałek od ceremonii oficjalnego powitania Bronisława Komorowskiego przez prezydenta Izraela. Przewidziane są wystąpienia obydwu przywódców, a następnie rozmowy plenarne. 
W Jerozolimie Komorowski spotka się także z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu i przewodniczącym Knesetu Yulim Edelsteinem. Para prezydencka odwiedzi Instytut Yad Vashem i Centrum Menachema Begina.
Założony w 1953 roku Instytut Yad Vashem jest centrum dokumentacji, badań, edukacji i upamiętniania holokaustu. W Alei Sprawiedliwych w instytucie upamiętnionych jest ponad 6 tys. Polaków, którzy pomagali Żydom w czasie II wojnie światowej, w tym Władysław Bartoszewski i Irena Sendlerowa. 
Centrum Menachema Begina upamiętnia z kolei działalność urodzonego w Brześciu nad Bugiem premiera Państwa Izrael w latach 1977-1983. W tym roku przypada setna rocznica jego urodzin. 
W poniedziałek wieczorem Peres wyda oficjalny obiad dla polskiej pary prezydenckiej. 
We wtorek w Betlejem Komorowski będzie rozmawiał z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Polski i palestyński prezydent spotkają się też z dziennikarzami. Komorowski zwiedzi Bazylikę Narodzenia Pańskiego.
W środę w Tel Awiwie polski prezydent weźmie udział w Forum Gospodarczym Polska - Izrael i w otwarciu wystawy poświęconej Janowi Karskiemu w Centrum Icchaka Rabina. 
Karski był emisariuszem władz Państwa Podziemnego, świadkiem Holokaustu. Jesienią 1942 roku w Wielkiej Brytanii i USA zdawał relację jako świadek eksterminacji Żydów. W lipcu 1943 roku został przyjęty przez ówczesnego prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. 
Karski apelował o ratowanie Żydów do przedstawicieli najwyższych władz alianckich. Został odznaczony izraelskim tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a część jego raportu o zagładzie Żydów znajduje się w Yad Vashem. W 2009 roku na Uniwersytecie w Tel Awiwie Komorowski jako marszałek Sejmu odsłonił pomnik "ławeczkę Jana Karskiego".  
Anna i Bronisław Komorowscy spotkają się także ze środowiskami polsko-żydowskimi, gdzie m.in. wręczone zostaną odznaczenia państwowe, a także z konsulem honorowym generalnym w Jerozolimie Zeewem Baranem. 
W programie jest również wizyta na Górze Herzla; to wzniesienie, na którym znajduje się narodowy cmentarz Izraela w zachodniej części Jerozolimy, nazwany tak na cześć Teodora Herzla, twórcy syjonizmu. 
Komorowski odwiedził Izrael w 2009 roku jako marszałek Sejmu. Spotkał się wtedy m.in. z Peresem. 
Prezydent Izraela był w Polsce w 2008 roku. Podkreślał wówczas, że niezależnie od odległości geograficznej Polska i Izrael są sobie bliskie politycznie. 
W czerwcu w Warszawie odbyły się polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe z udziałem premierów Donalda Tuska i Benjamina Netanjahu. Szefowie polskiego i izraelskiego rządu ocenili wówczas, że oba kraje łączą przyjacielskie relacje. Tusk deklarował, że Polska wspiera prace na rzecz rozwiązania problemu palestyńskiego, a Netanjahu zapewniał, że jego celem jest historyczny kompromis z Palestyną. 
W środę władze palestyńskie potępiły izraelską decyzję przyspieszenia budowy osiedli żydowskich we Wschodniej Jerozolimie w zamian za uwolnienie 26 palestyńskich więźniów, co nastąpiło w nocy z wtorku na środę. 
Premier Izraela Benjamin Netanjahu i minister spraw wewnętrznych Gideon Saar zatwierdzili cztery izraelskie plany inwestycji w granicach Wschodniej Jerozolimy: budowę 1,5 tysiąca nowych mieszkań na terenie żydowskiego osiedla Ramat Szlomo, centrum turystycznego i terenów parkowych na obrzeżach Starego Miasta oraz parku na zboczach góry Skopus, nieopodal kampusu Uniwersytetu Hebrajskiego. 
Odnosząc się do tej decyzji prezydent Mahmud Abbas powiedział, że "niszczy ona proces pokojowy i jest sygnałem dla społeczności międzynarodowej, że Izrael jest krajem, który nie respektuje prawa międzynarodowego".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.