Od soboty manewry NATO na Bałtyku

Od soboty manewry NATO na Bałtyku
(fot. PAP/Piotr Wittman)
PAP / psd

W sobotę w Polsce i krajach bałtyckich rozpoczynają się natowskie ćwiczenia z kolektywnej obrony. Szef MON Tomasz Siemoniak mówił w czwartek, że przykłada dużą wagę do tych manewrów, bo odbywają się one na naszym terytorium, a Polska chce, by NATO ćwiczyło jak najwięcej.

"2 listopada startuje największe wojskowe wydarzenie roku w Sojuszu i w Polsce - ćwiczenia Steadfast Jazz 2013" - powiedział Siemoniak na konferencji w Warszawie.

"Polska przykłada wyjątkowo dużą wagę do tego ćwiczenia nie tylko ze względu na sam fakt, że się odbywa to na naszym terytorium, ale Polska w Sojuszu Północnoatlantyckim bardzo mocno postuluje, żeby ćwiczeń było jak najwięcej" - podkreślił minister obrony.

Jak wyjaśnił szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysław Gocuł, Steadfast Jazz 2013 to strategiczne, połączone ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo z jednoczesnym realnym działaniem wojsk na lądzie, w powietrzu i na morzu. Aktywna faza ćwiczenia potrwa do 9 listopada.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że Polska odgrywa podczas ćwiczeń rolę państwa gospodarza, co wiąże się z zabezpieczeniem logistyki i zaangażowaniem służb i urzędów cywilnych.

Scenariusz ćwiczenia - jak mówił Gocuł - przewiduje konflikt ograniczonej skali. Fikcyjne państwo spoza NATO wysuwa roszczenia terytorialne wobec Estonii, następnie dokonuje aneksji części tego kraju. Zgodnie ze scenariuszem Rada Północnoatlantycka podejmuje decyzję o kolektywnej obronie i kieruje w rejon konfliktu siły odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF). Celem ćwiczenia jest zgranie NRF, jeśli chodzi o przemieszczenie, przejęcie odpowiedzialności za strefę i prowadzenie działań wojennych.

Zasadniczym miejscem ćwiczeń z wojskami będzie Polska - to na polskich poligonach odbędą się ćwiczenia sił lądowych, w polskiej przestrzeni powietrznej - manewry lotnictwa, a na południowym Bałtyku - ćwiczenia morskie. "Nam bardzo odpowiada to, że ćwiczymy na naszym terytorium, w naszych warunkach geograficznych operację, która dotyczy kolektywnej obrony" - zaznaczył szef MON.

Część dowódczo-sztabowa ćwiczenia odbędzie się w Adazi koło Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach w państwach NATO.

Jak powiedział Gocuł, w ćwiczeniach weźmie udział 25 państw, w tym trzy spoza NATO: Szwecja, Finlandia i Ukraina. Ćwiczyć będzie ok. 6 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z Polski. Siły lądowe będą ćwiczyć na poligonie w Drawsku Pomorskim. 7 listopada ćwiczących żołnierzy odwiedzą m.in. prezydent Bronisław Komorowski, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i ok. 400 innych osób. Zaproszeni zostali m.in. wszyscy attache obrony akredytowani w Polsce.

Pytany, czy nie obawia się negatywnych komentarzy Rosji, Siemoniak powiedział, że NATO zrobiło wiele, by zagwarantować przejrzystość ćwiczeń i przypomniał, że w ub. tygodniu rozmawiano o nich na Radzie Rosja-NATO. "Oczywiście, nie można wykluczyć jakichkolwiek głosów, ale nikt nie może podważać prawa Sojuszu Północnoatlantyckiego do przeprowadzania takich ćwiczeń, jest to zgodne z traktatami międzynarodowymi" - przypomniał szef MON.

Siemoniak mówił też, że ma świadomość, że ubiegłoroczne krajowe ćwiczenia Anakonda 2012 zaangażowały więcej żołnierzy niż Steadfast Jazz 2013. Jednak ważne jest, że w tegorocznych ćwiczeniach biorą udział sojusznicy. Minister podkreślił zaangażowanie Francji i Ukrainy.

Steadfast Jazz 2013 to największe manewry NATO, zarazem test gotowości sił odpowiedzi NATO. Zgodnie z zasadami nomenklatury NATO "S" w "Steadfast" oznacza, że uczestniczą w nich elementy SHAPE (Supreme Allied Power Europe) - Naczelnego Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie; "J" rozpoczynające "Jazz" wskazuje, że są to ćwiczenia "joint", czyli połączone, angażujące siły lądowe, powietrzne, morskie i specjalne.

NRF zostały utworzone w 2003 r., dotychczas nie uczestniczyły w regularnych działaniach bojowych. Pomagały w zabezpieczeniu igrzysk olimpijskich w Atenach, niosły pomoc ofiarom huraganu Katrina i trzęsienia ziemi w Pakistanie. Pododdziały wydzielone do NRF uczestniczyły do tej pory w 17 ćwiczeniach, przeprowadzonych w 14 krajach, jednak na mniejszą skalę niż Steadfast Jazz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Od soboty manewry NATO na Bałtyku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.