3 listopada pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego

(fot. PAP/EPA/PATRICK PLEUL)

Pogrzeb b. premiera Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się w niedzielę 3 listopada - poinformowało w poniedziałek wieczorem Centrum Informacyjne Rządu.

 
Uroczystości pogrzebowe - podał CIR - odbędą się o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela; pogrzeb będzie miał charakter państwowy i będzie organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Trumna z ciałem Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.
 
Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. - zmarł w Warszawie w poniedziałek nad ranem; miał 86 lat.
 
Na znak żałoby po śmierci Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu, Pałacu Prezydenckiego, parlamentu i siedzib władz lokalnych w wielu miastach całej Polski; wyłożono też księgi kondolencyjne. 
 
Tadeusz Mazowiecki był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r.; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu.
 
Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.
 
W 1997 r. gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji, Mazowiecki uczestniczył w wypracowywaniu go. W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.
 
Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.13

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (24)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Max 12:53:32 | 2013-10-30
@ "warto przypomnieć' : jesteś waść zapewne prawdziwym, takim najprawdziwszym katolikiem ? Może by jeszcze napluć na trumnę ? Kimże, człowieku -  z odwagą przed kompem - jesteś wobec jednego z wybitniejszych Polaków? Opisz swe zasługi, chetnie poczytamy....

...
Wymyślasz innym tylko dlatego, że przypominają haniebne czyny twojego idola ?
Czy to nie jest opluwanie prawdy? Nikt Mazowieckiego nie zmuszał do jego takich, a nie innych postaw i działań. Jednym się one podobają, dla innych są haniebne, więc nie gorączkuj się @jotel, bo każdy ma prawo do oceny owoców jakie przynosi działalność polityków i osób publicznych.
Nie wpieraj też innym, że plują na trumnę. Jeśli ktoś jest wybitnym Polakiem, to jego dzieła same obronią się przed krytyką. Nie będą im potrzebni adwokaci z bożej łaski.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jotel 11:19:25 | 2013-10-30
@ "warto przypomnieć' : jesteś waść zapewne prawdziwym, takim najprawdziwszym katolikiem ? Może by jeszcze napluć na trumnę ? Kimże, człowieku -  z odwagą przed kompem - jesteś wobec jednego z wybitniejszych Polaków? Opisz swe zasługi, chetnie poczytamy....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zdziwiony 18:21:39 | 2013-10-29
ola - Robert Winnicki, kiedy TM zostawał premierem miał 4 latka. Dajmy spokój z takim żródłem.

...

To o Jezusie mogą się wypowiadać tylko ci co żyli w jego czasach?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~problem lesia 17:38:35 | 2013-10-29
dla leszka
kompetentni historycy, to oczywiście ci po kursie marksizmu i leninizmu z naukowym tytułem TW albo po namaszczeniu przez GW. I chyba tutaj tkwi zasadniczy problem z samym lesiem !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 17:18:49 | 2013-10-29
Żyjemy w wolnym kraju i każdy ma prawo mieć własne zdanie. Na temat wydarzeń historycznych związanych ze strajkami na Wybrzeżu w 1980 roku jeden sięgnie do prac kompetentnych historyków - a taka literatura istnieje, drugi się karmi paszkwilami z internetu wypełnionymi bzdurami. 
Problem jest taki, że przeczytanie pracy historyka ze zrozumieniem wymaga pewnego wysiłku umysłowego, a durne paszkwile myślenia nie wymagają. I chyba tutaj tkwi zasadniczy problem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Warto przypomnieć 17:13:14 | 2013-10-29
T. Mazowiecki, wyzuty z poczucia winy, nigdy nie przeprosił prywatnie, ani publicznie za współudział w nagonce na biskupa Kaczmarka. Szalejąca stalinowska walka z Kościołem miała poplecznika w osobie T. Mazowieckiego, który ciętym piórem dzielnie wspierał aparatczyków z PZPR jako „bolejący” katolik. Trzeba przyznać, by uprawiać tak „podjazdową” metodę, trzeba było wykazać się nietuzinkowym kunsztem.

W sierpniu 1980 roku 5 członków Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK) z Tadeuszem Mazowieckim, Andrzejem Wielowieyskim i Bohdanem Cywińskim zostało ekspertami gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Mazowiecki i inni wysłani zostali do Gdańska specjalnym samolotem w asyście oficera MSW. Wszystkie swoje posunięcia konsultowali z ówczesnymi władzami. Wpływając na decyzje podejmowane przez Komitet Strajkowy starali się zrealizować dwa cele: po pierwsze: – jak najszybsze zakończenie strajku, po drugie: – nie dopuszczenie do rozprzestrzenienia się strajku na cały kraj. Biorąc udział w negocjacjach z rządem, Mazowiecki – samozwańczy rzecznik Polaków tak upodobał sobie tę funkcję, że kierując się „zatroskaniem o pokojowe przeobrażenia ustrojowe” przemawiał w imieniu związkowców „Solidarności”!
http://niepoprawni.pl/blog/6583/z-cyklu-od-mazowieckiego-do-tuska-2

...Warto przypomnieć "zasługi" Mazowieckiego jako doradcy Solidarności. Kto doradzał doradcom Solidarności

http://www.youtube.com/watch?feature=pla<x>yer_detailpage&v=GZMn--oNeKI

Polecam ten krótki film z wypowiedziami świadków historii. W filmie jest też mowa o "bliźniaku" Mazowieckiego - Geremku, a także o animatorze tych marionetek.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 17:03:38 | 2013-10-29
Robert Winnicki może nie wiedzieć, ale to dzięki ludziom pokroju Mazowieckiego może swobodnie uprawiać swoją twórczość literacką. A że tą "twórczością" są głupawe paszkwile, hm... Krawiec kroi jak mu materii staje. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Grzegorz Kramer SJ 16:22:17 | 2013-10-29
ola - Robert Winnicki, kiedy TM zostawał premierem miał 4 latka. Dajmy spokój z takim żródłem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ola 16:17:14 | 2013-10-29
Robert Winnicki (Ruch Narodowy) na Facebooku: Umarł Tadeusz Mazowiecki. "Katolik" na usługach ideologii komunistycznej, m.in. uczestniczący w nagonce na biskupa Czesława Kaczmarka w 1953 r. Człowiek, który został premierem w wyniku porozumienia, jakie komuniści i nominowana przez nich opozycja spod znaku Michników, TW "Bolków", Geremków, Kuroniów etc. zawarli przy okrągłym stole. Polityk demoliberalnych formacji - UD, UW, PD. Jeden z ludzi-symboli przegniłego, skorumpowanego, postkomunistycznego, neokolonialnego systemu, jaki panuje w naszym kraju od ćwierćwiecza.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~do Boga bez komplementów 15:42:02 | 2013-10-29
o działaczach i redaktorach katolickich
"Żyjemy w dramatycznych czasach, w których każdy ochrzczony musi mieć nadprzyrodzoną odwagę i apostolski zapał, by w ślad za przykładem świętych donośnym głosem bronić wiary – nie ulegając przy tym "racjom politycznym", jak zbyt często zdarza się w kościelnych kręgach"
- Roberto de Mattei

"Tragedia, która spadła na Polskę w 1989 roku w postaci “okrągłego stołu”,
wolnych wyborów i rządu Mazowieckiego nie została jeszcze przez większość Narodu zrozumiana. Wszyscy się cieszyli, że komuna upadła. Polacy nie zdawali sobie sprawy z komedii w którą zostali uwikłani w sposób z góry zaplanowany. Ta komedia może się zakończyć tragicznie dla Narodu Polskiego, tragicznie na dziesiątki, a może nawet na setki lat." - Tak zgotowano krzyż Narodowi Polskiemu

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook