Zmarł Tadeusz Mazowiecki. Miał 86 lat

Dziś nad ranem w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki, znany działacz katolicki, założyciel i redaktor naczelny "Więzi", pierwszy premier III Rzeczypospolitej (w latach 1989-1990); współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności; od 2010 r. doradca Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.

 

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej, opozycjonista w PRL. Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry, dziękujemy - pożegnał go prezydent.

 

>>Dekalog Tadeusza Mazowieckiego

 

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

 

Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji.

 

Wyznaczony przez Komisję Praw Człowieka ONZ na specjalnego sprawozdawcę konfliktu w byłej Jugosławii, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec popełnianych tam zbrodni. Pełnił tę misję, z przerwami, od 1992 do 1995 r. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

 

>>Ludzie Kościoła wspominają Mazowieckiego

 

W wystąpieniu przed Sejmem kontraktowym 24 sierpnia 1989 r. Tadeusz Mazowiecki mówił: "Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania".

 

Niektórzy, w tym politycy prawicy, dotychczas mają mu za złe "grubą kreskę". Zarzucają, że porozumienie z komunistycznymi władzami przy Okrągłym Stole oraz właśnie zasada "grubej kreski" doprowadziła do tego, że nie przeprowadzono lustracji na początku przemian ustrojowych, a byli działacze komunistycznej nomenklatury mogli "ustawić" się w nowej rzeczywistości i zdominować kluczowe sfery gospodarki.

 

Mazowiecki uważał, że pojęcie "grubej kreski" zostało "zmistyfikowane" i nadaje mu się znaczenie, w jakim nie zostało użyte w jego sejmowym expose z 1989 r. Pojęciu "grubej kreski" - mówił Mazowiecki w wywiadzie dla "Dziennika Łódzkiego" - "przypisywano Bóg wie co, a oznaczało ono, że przejmując władzę, zdajemy sobie sprawę, że historia będzie nad nami ciążyć, ale że czujemy się odpowiedzialni za to, co sami zrobimy, a więc od tej grubej linii począwszy". "To nie oznaczało, że uważamy, iż nie istnieją sprawy do rozliczenia z przeszłości. W demokratycznym kraju to jednak sprawa prokuratury, sądów i debaty historycznej" - dodawał.

 

Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Związał się ze Stowarzyszeniem PAX, był m.in. redaktorem naczelnym "Wrocławskiego Tygodnika Katolików". Usunięty ze Stowarzyszenia za bunt przeciwko przywódcy PAX Bolesławowi Piaseckiemu założył w 1956 r. warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

 

Założyciel i redaktor naczelny od 1958 r. przez 22 kolejne lata, katolickiego miesięcznika "Więź". W 1961 r. Mazowiecki został posłem na Sejm z ramienia Koła Znak - był nim do 1971, kiedy został skreślony z listy posłów. W 1970 r., po wydarzeniach na Wybrzeżu, próbował zdobyć informacje o tym, co się tam stało.

 

W 1968 r. był jedynym posłem, który podjął się przekazać marszałkowi Sejmu petycję protestującej młodzieży z Wrocławia. Był też autorem i sygnatariuszem - wraz z pozostałymi posłami Znaku - interpelacji poselskiej do premiera w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r. i brutalnej akcji milicji.

 

W 1976 r. był sygnatariuszem protestu przeciwko wprowadzeniu do konstytucji zapisu o "kierowniczej roli PZPR". W 1977 r. został mężem zaufania i rzecznikiem głodujących w warszawskim kościele św. Marcina członków i sympatyków Komitetu Obrony Robotników. W 1978 r. został współzałożycielem nielegalnego Towarzystwa Kursów Naukowych.

 

Jako inicjator apelu 64 intelektualistów solidaryzujących się ze strajkującymi robotnikami Wybrzeża udał się w sierpniu 1980 r. do Stoczni Gdańskiej, gdzie został przewodniczącym komisji ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. "Rocznica tego wydarzenia, które ruszyło z posad bryłę świata, bryłę Europy, powinno być świętem wszystkich, świętem wspólnym" - powiedział Mazowiecki w dwudziestą rocznicę Sierpnia.

 

Pełnił funkcję redaktora naczelnego Tygodnika "Solidarność"; był internowany po ogłoszeniu stanu wojennego; po zwolnieniu w grudniu 1982 r. współpracował z przewodniczącym "S" Lechem Wałęsą. Był doradcą KKW związku, członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie (od grudnia 1988 r.). Uczestniczył w obradach "okrągłego stołu", m.in. współprzewodniczył zespołowi ds. pluralizmu związkowego.

 

Od października 2010 r. Tadeusz Mazowiecki pełnił funkcję doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.26

Liczba głosów:

39

 

 

Komentarze użytkowników (27)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~GW 18:44:24 | 2013-10-28


życiorys T. Mazowieckiego mówi sam za siebie
http://www.youtube.com/watch?v=V3Map6R9cs0#t=55

...uzupełnienie życiorysu: Tadeusza Mazowieckiego nienawiść do Żołnierzy Wyklętych
http://www.pch24.pl/tadeusza-mazowieckiego-nienawisc-do-zolnierzy-wykletych,12926,i.html

...Jaruzelski wspomina Mazowieckiego: "Był wiernym synem Kościoła"
http://wpolityce.pl/wydarzenia/65683-prezydenci-wspominaja-mazowieckiego-komorowski-mial-odwage-b...

...Tadeusz Mazowiecki - dziennikarz, twórca grubej kreski
http://niepoprawni.pl/blog/5462/tadeusz-mazowiecki-dziennikarz-tworca-grubej-kreski

Syn Tadeusza, Wojciech, kontynuuje tradycje rodzinne, jest dziennikarzem Gazety Wyborczej.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 16:16:56 | 2013-10-28
Biografia Mazowieckiego to biografia współczesnej Polski. Mazowiecki był człowiekiem mądrym, dzielnym i odważnym w czasach, gdy o to nie było łatwo. Podjął się także niezwykłego zadania, jakim była tranformacja z Polski socjalistycznej do Polski nowoczesnej. Oczywiście, że historycy mogą mieć takie czy inne zdanie na temat roli Mazowieckiego. Ale to ludziom pokroju Mazowieckiego zawdzięczamy, że żyjemy w państwie demokratycznym, będącym pełnoprawnym członkiem struktur Europy i z gospodarką oparta na zasadach rynkowych, a nie socjalistycznych.
Dzisiaj oczywiście każdy jest odważny i mądry, chociaż - jak widać po niektórych komentarzach, ta "odwaga" i "mądrość" się sprowadza do przeklejania głupawek z internetu czy wklejaniu linków do obleśnych filmików na YouTube. Ale wolność to także wolność do głupoty i niektórzy z tej wolności robią pełny użytek. Ale - jak powiedział pewien mądry wojak: Nie każdy może być mądry, bo gdyby wszyscy byli mądrzy to tyle byłoby tej mądrości na świecie, że co drugi by od tego zgłupiał. Więc durnie też pełnią użyteczną rolę w naszym społecznym ekosystemie. 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~V 15:44:18 | 2013-10-28
http://blogmedia24.pl/node/49930

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Czepak 15:39:31 | 2013-10-28
No proszę, zmarł w swoje imieniny! RIP.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Javer 15:22:04 | 2013-10-28
~Astor54
Podłość jest wtedy, gdy dawni kaci przejęli za bezcen majątek państwowy, a ich ofiary żyją w nędzy. Podłość widać wówczas, gdy sędziowie, którzy nie zostali zweryfikowani chronią zbrodniarzy, a skazują na wysoką grzywnę gazetę, gdy ta napisała prawdę. Podłość jest wtedy, gdy profesorzy z dawnego sortu promują ludzi bez charakteru i zdolności myślenia, a niszczą młodych, ambitnych i niezależnych naukowców. itp. itd.
Rozumiem, że nie jesteś katolikiem, bo nam zależy na prawdzie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jaruzelski wspomina 15:18:58 | 2013-10-28

życiorys T. Mazowieckiego mówi sam za siebie
http://www.youtube.com/watch?v=V3Map6R9cs0#t=55

...uzupełnienie życiorysu: Tadeusza Mazowieckiego nienawiść do Żołnierzy Wyklętych
http://www.pch24.pl/tadeusza-mazowieckiego-nienawisc-do-zolnierzy-wykletych,12926,i.html

...Jaruzelski wspomina Mazowieckiego: "Był wiernym synem Kościoła"
http://wpolityce.pl/wydarzenia/65683-prezydenci-wspominaja-mazowieckiego-komorowski-mial-odwage-b...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Javer 15:13:25 | 2013-10-28
W latach 90. to sformułowanie funkcjonowało i określało działania Mazowieckiego, których skutki widać do dzisiaj. To było strasznie durne i tragiczne w skutkach posunięcie. Mazowiecki nie chciał zauważyć, że na początku lat 90. można było przeprowadzić radykalne odpolitycznienie. Natomiast sformułowanie "odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy" jest śmieszne. Politycy, którzy niszczą dorobek pokoleń nigdy nie odpowiadają za głupie decyzje, których konsekwencje tłamszą całe pokolenia. Chyba, że miał na myśli Sąd Ostateczny, ale na jego miejscu bym był ostrożny z taką deklaracją.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Astor54 15:11:04 | 2013-10-28
Kiedy czytam te łajdackie komentarze usiłujące opluć pamięć jednego z najważniejszych ludzi, dzięki którym Poska jest niepodległa, Bogu dziękuję, że nie jestem katolikiem. 
Wy naprawdę jesteście nie tylko nienormalni, ale i podli, po prostu podli!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Grzegorz Kramer SJ 15:05:22 | 2013-10-28
Javer:
Przecież on nawet nie powiedział "gruba kreska": "Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania."

...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Javer 14:53:01 | 2013-10-28
Co to qrna za tekst? Nie macie w ogóle zmysłu krytycznego? Mazowiecki jest odpowiedzialny za "grubą kreskę" dzięki czemu cały dawny aparat PZPR się uwłaszczył i do dzisiaj dawni komuniści i ich dzieci (wykształcone na zaganicznych uniwersytetach) opanowali media, biznes i dużą część uniwersytetów. I mamy to, co mamy.
To już lepiej zajrzeć na:
http://wpolityce.pl/wydarzenia/65686-prof-staniszkis-mazowiecki-to-postac-tragiczna-czlowiek-zyciowo-bardzo-samotny-zamkniety-w-sobie-zle-komunikujacy-sie-z-ludzmi-nasz-wywiad

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?