Odpowiedź na postulaty związków zawodowych

Odpowiedź na postulaty związków zawodowych
(fot. Michał Józefaciuk / Wikimedia Commons)
PAP / kn

Nakłady na ochronę zdrowia powinny wzrosnąć, gdy poprawi się sytuacja na rynku pracy; nie ma przesłanek do ograniczania samorządów w zbywaniu udziałów przekształconych szpitali - napisał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w odpowiedzi na związkowe postulaty.

Trzy centrale związkowe podczas wrześniowego protestu skierowały postulaty do ośmiu ministerstw: skarbu, gospodarki, sprawiedliwości, transportu, zdrowia, pracy, edukacji narodowej i spraw wewnętrznych. Na stronach internetowych OPZZ opublikowano odpowiedzi tych resortów.
Arłukowicz zaznaczył, że ponieważ głównym źródłem finansowania ochrony zdrowia są składki na ubezpieczenie zdrowotne, to przy niezmienionej sytuacji gospodarczej kraju nie można zwiększyć przychodów NFZ bez zwiększenia składki zdrowotnej. Ocenił, że wraz z poprawą sytuacji na rynku pracy powinien nastąpić wzrost środków ze składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Podkreślił także, że koszty świadczeń NFZ wzrosły (przy niezmienionej składce) z blisko 40 mld zł w 2007 r. do blisko 60 mld zł w 2012 r.
Minister odniósł się także do postulatu zmniejszenia współpłacenia za leki refundowane. Arłukowicz podkreślił, że zmiany dopłat pacjenta, a w szczególności podwyżki, "wynikają w zdecydowanej większości nie ze wzrostów cen leków refundowanych, lecz następują w wyniku objęcia refundacją nowych leków, będących odpowiednikami produktów refundowanych". Zaznaczył, że odpowiedniki są tańsze, co prowadzi do obniżenia limitów finansowania.
Arłukowicz podkreślił, że prace zmierzające do obniżenia cen leków refundowanych są prowadzone na bieżąco m.in. poprzez negocjacje z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego. "Dzięki prowadzonym negocjacjom ceny produktów leczniczych w Polsce należą do najniższych w Europie" - ocenił minister zdrowia.
Szef resortu zdrowia, odpowiadając na postulat związków dotyczący "zahamowania procesu przekształceń własnościowych", podkreślił, że prawo do przekształceń samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe daje podmiotom tworzącym (w większości są to samorządy) ustawa o działalności leczniczej. Zaznaczył, że nie istnieją żadne przesłanki do ograniczenia ustawowego samorządów w zbywaniu udziałów lub akcji spółek innym podmiotom. Zastrzegł jednak, że władze publiczne podejmując decyzje w sprawach przekształceń, powinny kierować się interesem publicznym i ponoszą za to odpowiedzialność cywilną, karną i polityczną.
Minister odniósł się także do postulatu związków zawodowych "zagwarantowania państwowego charakteru" i "właściwego finansowania" Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Arłukowicz zaznaczył, że zapewnienie pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego jest zadaniem państwa, co nie oznacza, że w zadanie to powinny być zaangażowane jedynie podmioty publiczne. Podkreślił, że prawo nie pozwala na stworzenie służby ratownictwa medycznego, w kształcie podobnym do PSP lub policji.
Arłukowicz zaznaczył, że nie uchyla się od dyskusji nt. roli i systemowego usytuowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. "Należy wskazać, że w aktualnym stanie prawnym państwowy powiatowy i państwowy wojewódzki inspektor sanitarny stanowią zespoloną administrację rządową" - podkreślił minister zdrowia.
Minister odniósł się także do postulatu związkowego "zerwania z plagą umów śmieciowych" w ochronie zdrowia. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że ustawa o działalności leczniczej zapewnia osobom wykonującym zawody medyczne możliwość swobodnego wyboru formy wykonywania zawodu. "Należy przy tym podkreślić, że żaden z przepisów ustawy nie dopuszcza stosowania przez pracodawcę jakiejkolwiek formy nacisku na osoby zatrudnione, w celu zastąpienia umowy o pracę umową cywilnoprawną" - podkreślił szef resortu zdrowia.
Zaznaczył, że samodzielność podmiotów leczniczych decyduje o tym, że minister zdrowia nie posiada uprawnień do ingerowania w kwestie kształtowania poziomu wynagrodzeń w podmiotach leczniczych, dla których nie jest podmiotem tworzącym.
Minister zdrowia wyraził gotowość kontynuowania dialogu ze związkami zawodowymi dotyczącego ochrony zdrowia w Polsce.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odpowiedź na postulaty związków zawodowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.