Odznaczenia dla pracowników TVP

Odznaczenia dla pracowników TVP
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / kn

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w poniedziałek w Warszawie zasłużonych pracowników Telewizji Polskiej, m.in.: Krystynę Mokrosińską, Jacka Snopkiewicza, Włodzimierza Szaranowicza i Krystynę Loskę. W ten sposób upamiętnił 75. rocznicę pierwszej próbnej emisji telewizyjnej.

"75 lat temu sen o telewizji stał się realnością" - powiedział prezydent podczas uroczystości wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim. Według niego próbna emisja telewizji cyfrowej z ostatnich pięter budynku Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential - "jedynego wtedy drapacza chmur" - była spełnieniem marzeń o nowoczesności.
"Pewnie każdy ma jakieś wspomnienia związane z telewizją jako cząstką rozgrywających się wielkich, czasami pięknych, a czasami dramatycznych wydarzeń" - mówił prezydent. Wspominał, że jako internowany w więzieniu oglądał w telewizji przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.; w pamięci pozostał mu też obraz, kiedy Joanna Szczepkowska obwieściła w telewizji, że 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm.
Komorowski wyraził uznanie dla pracowników Telewizji Polskiej za ich pracę. "Chcę podziękować wszystkim ludziom telewizji za to, że było to ciągle obecne marzenie o nowoczesności przekazu i łatwości dostępu do informacji. Jestem wdzięczny za to, że ten proces trwa do dzisiaj" - podkreślił prezydent. Według niego dokończeniem dzieła nowoczesności jest cyfryzacja sygnału telewizyjnego - co umożliwiło pełne upowszechnienie dostępu do telewizji oraz dogonienie nowocześniejszego świata, który cyfryzację skończył wcześniej od nas.
Krystyna Loska - wieloletnia prezenterka telewizji, odznaczona Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - w rozmowie z dziennikarzami podkreślała, że w telewizji najważniejszy jest człowiek. "Ona może być kolorowa, może być ogromna, widz powinien być jednak najważniejszy. Ta więź pomiędzy osobami występującymi w telewizji a oglądającymi (…) powinna być serdeczna, miła, przystępna dla każdego" - mówiła.
Odznaczona w poniedziałek została także córka Loski Grażyna Torbicka. Prezenterka powiedziała dziennikarzom, że najbardziej charakter telewizji zmieniły reklamy. "Już nie podchodzimy do telewizji jako do takiego miejsca, które jest wyłącznie kulturotwórcze. Telewizja staje się od jakiegoś czasu takim ogromnym supermarketem. Dla mnie to jest bolesne" - zaznaczyła. Torbicka podkreśliła, że telewizja publiczna jako jedyna nie przerywa programów reklamami.
Prezydent odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Krystynę Mokrosińską, Jacka Snopkiewicza i Włodzimierza Szaranowicza.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, obok Loski i Torbickiej, otrzymali: Andrzej Fidyk, Jacek Hohensee, Jerzy Modlinger, Stanisław Pieniak, Andrzej Titkow, Wacław Tylawski i Edyta Wojtczak-Szymańska.
Złotym Krzyżem Zasługi zostali uhonorowani: Jerzy Czerski, Leszek Dziura, Wiesław Łodzikowski, Jerzy Nachel, Zuzanna Olbrychska, Marek Sierocki, Małgorzata Stąpór-Romańska i Edward Suchowski. Joanna Warecha otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.
Medalem Złotym za długoletnią służbę prezydent odznaczył: Krzysztofa Gajowiaka, Hannę Kurzawę, Mariusza Lipińskiego, Tomasza Pietrzykowskiego, Romana Szwatrę i Kazimierza Żórawskiego, Medalem Srebrnym - Hannę Karpińską.
W tym roku mija 75 lat od pierwszej emisji telewizyjnej. Próbnej emisji sygnału dokonano 5 października 1938 r. Sygnał telewizyjny popłynął z najwyższego przedwojennego gmachu w Warszawie, budynku Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential. Na jego dachu zainstalowano maszt antenowy, na dwóch ostatnich piętrach gmachu i w piwnicy zlokalizowano studio telewizyjne, aparaturę nadawczą i zasilającą. Odbiór testowano na kilku rozmieszczonych w Warszawie telewizorach, których pierwsze reklamy pojawiły się w prasie.
Pierwszą publiczną emisję przeprowadzono rok później - 26 sierpnia 1939 r. - z okazji Dorocznej Wystawy Radiowej. Pokazano występ aktorki Ireny Zaleskiej i film promujący Polskie Radio. Pierwszym filmem fabularnym wyemitowanym w sierpniu 1939 r. była "Barbara Radziwiłłówna" w reż. Józefa Lejtesa.
DEON.PL POLECA




Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odznaczenia dla pracowników TVP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.