Oceniono potencjał jednostek naukowych

(fot. alonis / Foter / CC BY-SA)

Po raz pierwszy według nowych zasad uczeni ocenili potencjał jednostek naukowych i wskazali 37 najbardziej prestiżowych, które uzyskały kategorię "A+" - informuje resort nauki w poniedziałkowym komunikacie.

 

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych pod przewodnictwem prof. Macieja Zabela analizował i porównywał dorobek naukowy wydziałów, instytutów naukowych i badawczych. Ponad 960 jednostkom nadano kategorie od A+ przez A, B do C. To miara ich sukcesów badawczych, ale też ważny wskaźnik mający wpływ na wysokość przyznawanej dotacji z budżetu.

 

"Ogromne znaczenie ma fakt, że to znani, o wysokim dorobku naukowym uczeni podjęli się oceny potencjału wszystkich instytucji" - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. - "Dali tym samym wyraźny sygnał, iż najwyższej próby jakość badań naukowych zasługuje na wyższe finansowanie i nie może być przyzwolenia środowiska naukowego na dotowanie bylejakości z publicznych środków. Taka filozofia finansowania nauki motywuje do osiągania coraz lepszych wyników".

 

Jednostki naukowe porównywano w czterech grupach: nauki humanistyczne i społeczne, nauki o życiu, nauki ścisłe i inżynierskie, nauki o sztuce i twórczości artystycznej. Oceniano osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał, efekty materialne oraz wskazane przez jednostkę najistotniejsze efekty działalności naukowej - czytamy w komunikacie.

 

Po raz pierwszy 37 najlepszych jednostek uzyskało kategorię A+. "Jednostki naukowe z prestiżową kategorią A+ wraz z Krajowymi Naukowymi Ośrodkami Wiodącymi stanowią elitę i wizytówkę polskiej nauki" - podkreśliła Kudrycka.

 

Prof. Maciej Zabel dodał: "Im wyższa kategoria, tym większa dotacja na badania statutowe i możliwości występowania o środki unijne. Kategorię A+ uzyskała elita naukowa, a dla kategorii C to silne ostrzeżenie wymuszające zintensyfikowanie badań i restrukturyzację. Takie podejście jest ważne szczególnie w okresie dużej konkurencji międzynarodowej i trudnej sytuacji budżetowej".

 

Więcej informacji na: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/wizytowki-polskiej-nauki.html

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: edukacja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Anglia 00:12:28 | 2013-10-01
gg
Dzieki za linka. Byc moze statystyki sa lepsze niz myslalem. Ale tego nie widac. Widzialem zreszta naukowcow (nie w Polsce) majacych dlugie listy publikacji ktorzy nie mieli nic do pokazania. Zreszta ja tez mam, jak niedawno odkrylem, troche cytowan w Chinach :) (cytowan dodajmy na zasadzie copy-paste). Polacy jakich spotykalem na konferencjach naukowych (poza tymi robionymi w Polsce) pracowali na antypodach albo w USA, albo nie bylo ich wcale. Poziom moralny polskiej kadry jest niski. Rzadza uklady. Tzw. nauka to w duzej czesci dziedziny humanistyczne, w ktorych latwo jest zrobic doktorat ale w ktorych, nie oszukujmy sie, nie dokonamy zadnego przelomu ani nie stworzymy miejsc pracy. Zreszta nawet tam gdzie "robi" sie nauke, czesto chodzi glownie o granty (a aplikacje na pogram ramowy Unii to sa prawdziwe dysertacje, pisane przez konsorcja - traci sie czas na aplikacje a nie nauke) a i wiadomo ze ten kto daje, ten wymaga ("odpowiednich" wynikow). No i te nieszczesne postsowieckie habilitacje bronione przez stara kadre jak zrenica oka.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gg 23:10:40 | 2013-09-30
Jeśli chcecie wiedzieć jaki jest stan polskiej nauki i jakie są sensowne sposoby jego pomiaru, poczytajcie ten artykuł:
http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/59106DE53D3E5673C1257BDC0029AC5E/$file/Strony%20odStudia_BAS_35i-5.pdf

W skrócie: ranking shanghajski to nie wszystko, pod względem cytowań (a to jest miernikiem "jakości nauki") nie wypadamy źle (szczególnie w dziedzinach ścisłych).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 22:48:27 | 2013-09-30
Słuszna uwaga. Czekamy na wejście jakiegoś polskiego uniwersytetu do pierwszej setki uniwersytetów w/g listy TOP 500 szanghajskiej listy uniwersytetów. Polskie uniwersytety są tam obecnie w czwartej setce.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anglia 22:05:16 | 2013-09-30
Koledzy podzielili sie nawzajem zaszczytami i punktami. Polska nauka praktycznie nie istnieje. Gdzie sa polskie uniwersytety w rankingach swiatowych? Jak wygladamy na Liscie Filadelfijskiej? Konferencje zagraniczne? Czasopisma? Wdrazanie rozwiazan do przemyslu? Ale za to "Uniwersytet Jagielloński w Krakowie; Wydział Polonistyki" ma kategorie A+, droga do srodkow unijnych otwarta, czekamy na przelom...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook