Będzie polska uchwała ws. obrony chrześcijan?

(fot. EPA/Shahzaib Akber)

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali w czwartek projekt uchwały ws. wyrażenia solidarności ze wspólnotami chrześcijańskimi w Syrii i Egipcie. W projekcie wezwano rząd i dyplomację do działań m.in. w UE na rzecz obrony chrześcijan.

 

Projekt pozytywnie ocenia MSZ. Jak napisał w oświadczeniu przekazanym w czwartek PAP wiceszef resortu Bogusław Winid uchwała Sejmu będzie stanowić "dodatkowe wzmocnienie starań polskiej dyplomacji na rzecz upominania się o bezpieczeństwo i prawa wspólnot chrześcijańskich".

 

Projekt uchwały Sejmu przygotowali posłowie PiS. Podczas czwartkowego posiedzenia komisja SZ była bardzo zgodna co do potrzeby przyjęcia uchwały. Również wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far podkreślał wagę inicjatywy.

 

"Obecnie jest odpowiedni moment do tego, by polski parlament zabrał głos w tak poważnej sprawie" - powiedział Nowak-Far. Jednocześnie podkreślił, że szef MSZ Radosław Sikorski w rozmowach z zagranicznymi politykami podnosi kwestię konieczności obrony chrześcijan, w tym - zaznaczył - w niedawnej rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

 

W projekcie Sejm wzywa "społeczność międzynarodową do podjęcia odważnych działań w celu obrony chrześcijan przed eksterminacją". "Milczenie i brak reakcji w obronie chrześcijan, zwłaszcza w Syrii i Egipcie, może doprowadzić do tego, że te bardzo zasłużone od dwóch tysięcy lat wspólnoty przestaną istnieć. Nie można do tego dopuścić" - podkreślono w projekcie.

 

"Współczesny świat nie może bezczynnie przyglądać się, jak giną ludzie, tylko dlatego, że chcą pozostać wierni swej religii" - wskazano.

 

Autorzy projektu chcą też, by Sejm wezwał rząd i dyplomację "do wykorzystywania każdego dostępnego forum, zwłaszcza w ramach UE, by tę sprawę podnosić i szukać skutecznych metod obrony chrześcijan, także poprzez użycie dostępnych form pokojowego bojkotu krajów prześladujących chrześcijan, który byłby dla nich ekonomicznie odczuwalny".

 

"Sejm wzywa polski rząd i dyplomację do zainicjowania na forum międzynarodowym, a szczególnie w UE kroków na rzecz uwzględnienia w stanowisku dotyczącym konfliktu w Syrii kwestii obrony chrześcijan, także w perspektywie ewentualnych międzynarodowych rozstrzygnięć toczącego się tam konfliktu" - czytamy w projekcie uchwały.

 

Winid w oświadczeniu przypomniał, że w działania na rzecz przestrzegania praw chrześcijan aktywnie angażuje się Sikorski. Minister wystosował m.in. wspólnie z ministrami SZ Włoch, Francji i Węgier list do Wysokiej Przedstawiciel Catherine Ashton ws. podjęcia na forum Rady ds. Zagranicznych kwestii reagowania UE na prześladowania chrześcijan. "W konsekwencji Rada ds. Zagranicznych przyjęła konkluzje nt. nietolerancji, dyskryminacji i przemocy z powodu religii i wyznania" - zaznaczył wiceminister.

 

Winid podkreślił, że Polska, uczestnicząc aktywnie w obradach oenzetowskiej Rady Praw Człowieka w Genewie, stale upomina się o prawa chrześcijan, biorąc udział w pracach nad rezolucjami nt. sytuacji praw człowieka w różnych krajach.

 

"Polscy dyplomaci pracują na tym forum nad okresowymi przeglądami stanu przestrzegania praw człowieka, domagając się wyjaśnienia sytuacji mniejszości chrześcijańskich w państwach Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Azji. Przedstawiają także rekomendacje dotyczące wolności wyznania oraz sytuacji mniejszości religijnych wobec krajów, w których prawa mniejszości religijnych, w tym głównie chrześcijan, nie są w pełni respektowane. Aktywność polska dotyczyła szczególnie sytuacji chrześcijan w Syrii, jak również Egipcie, Iranie, Iraku, Nigerii i Sudanie" - napisał wiceszef MSZ.

 

"Przygotowywana przez Sejm RP uchwała w sprawie wyrażenia solidarności z prześladowanymi wspólnotami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Syrii i Egipcie, będzie stanowiła dodatkowe wzmocnienie starań polskiej dyplomacji na rzecz upominania się o bezpieczeństwo i prawa wspólnot chrześcijańskich" - ocenił Winid.

 

Według obliczeń ONZ w Syrii od wybuchu konfliktu w marcu 2011 r. zginęło ponad 100 tys. ludzi, a kilka milionów zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania.

 

Z kolei pod koniec sierpnia organizacja praw człowieka Human Rights Watch skrytykowała ataki na 42 kościoły, wiele szkół, domów i firm koptyjskich w Egipcie oraz wezwała władze do rozmieszczenia sił bezpieczeństwa w celu zakończenia przemocy na tle religijnym.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~7+1 08:00:20 | 2013-09-27
Po pierwsze przestańcie latać na wakacje do Egiptu - to najprostsze rozwiązanie.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook