Będzie polska uchwała ws. obrony chrześcijan?

Będzie polska uchwała ws. obrony chrześcijan?
(fot. EPA/Shahzaib Akber)
PAP / drr

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali w czwartek projekt uchwały ws. wyrażenia solidarności ze wspólnotami chrześcijańskimi w Syrii i Egipcie. W projekcie wezwano rząd i dyplomację do działań m.in. w UE na rzecz obrony chrześcijan.

Projekt pozytywnie ocenia MSZ. Jak napisał w oświadczeniu przekazanym w czwartek PAP wiceszef resortu Bogusław Winid uchwała Sejmu będzie stanowić "dodatkowe wzmocnienie starań polskiej dyplomacji na rzecz upominania się o bezpieczeństwo i prawa wspólnot chrześcijańskich".

DEON.PL POLECA




Projekt uchwały Sejmu przygotowali posłowie PiS. Podczas czwartkowego posiedzenia komisja SZ była bardzo zgodna co do potrzeby przyjęcia uchwały. Również wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far podkreślał wagę inicjatywy.

"Obecnie jest odpowiedni moment do tego, by polski parlament zabrał głos w tak poważnej sprawie" - powiedział Nowak-Far. Jednocześnie podkreślił, że szef MSZ Radosław Sikorski w rozmowach z zagranicznymi politykami podnosi kwestię konieczności obrony chrześcijan, w tym - zaznaczył - w niedawnej rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

W projekcie Sejm wzywa "społeczność międzynarodową do podjęcia odważnych działań w celu obrony chrześcijan przed eksterminacją". "Milczenie i brak reakcji w obronie chrześcijan, zwłaszcza w Syrii i Egipcie, może doprowadzić do tego, że te bardzo zasłużone od dwóch tysięcy lat wspólnoty przestaną istnieć. Nie można do tego dopuścić" - podkreślono w projekcie.

"Współczesny świat nie może bezczynnie przyglądać się, jak giną ludzie, tylko dlatego, że chcą pozostać wierni swej religii" - wskazano.

Autorzy projektu chcą też, by Sejm wezwał rząd i dyplomację "do wykorzystywania każdego dostępnego forum, zwłaszcza w ramach UE, by tę sprawę podnosić i szukać skutecznych metod obrony chrześcijan, także poprzez użycie dostępnych form pokojowego bojkotu krajów prześladujących chrześcijan, który byłby dla nich ekonomicznie odczuwalny".

"Sejm wzywa polski rząd i dyplomację do zainicjowania na forum międzynarodowym, a szczególnie w UE kroków na rzecz uwzględnienia w stanowisku dotyczącym konfliktu w Syrii kwestii obrony chrześcijan, także w perspektywie ewentualnych międzynarodowych rozstrzygnięć toczącego się tam konfliktu" - czytamy w projekcie uchwały.

Winid w oświadczeniu przypomniał, że w działania na rzecz przestrzegania praw chrześcijan aktywnie angażuje się Sikorski. Minister wystosował m.in. wspólnie z ministrami SZ Włoch, Francji i Węgier list do Wysokiej Przedstawiciel Catherine Ashton ws. podjęcia na forum Rady ds. Zagranicznych kwestii reagowania UE na prześladowania chrześcijan. "W konsekwencji Rada ds. Zagranicznych przyjęła konkluzje nt. nietolerancji, dyskryminacji i przemocy z powodu religii i wyznania" - zaznaczył wiceminister.

Winid podkreślił, że Polska, uczestnicząc aktywnie w obradach oenzetowskiej Rady Praw Człowieka w Genewie, stale upomina się o prawa chrześcijan, biorąc udział w pracach nad rezolucjami nt. sytuacji praw człowieka w różnych krajach.

"Polscy dyplomaci pracują na tym forum nad okresowymi przeglądami stanu przestrzegania praw człowieka, domagając się wyjaśnienia sytuacji mniejszości chrześcijańskich w państwach Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Azji. Przedstawiają także rekomendacje dotyczące wolności wyznania oraz sytuacji mniejszości religijnych wobec krajów, w których prawa mniejszości religijnych, w tym głównie chrześcijan, nie są w pełni respektowane. Aktywność polska dotyczyła szczególnie sytuacji chrześcijan w Syrii, jak również Egipcie, Iranie, Iraku, Nigerii i Sudanie" - napisał wiceszef MSZ.

"Przygotowywana przez Sejm RP uchwała w sprawie wyrażenia solidarności z prześladowanymi wspólnotami chrześcijańskimi na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Syrii i Egipcie, będzie stanowiła dodatkowe wzmocnienie starań polskiej dyplomacji na rzecz upominania się o bezpieczeństwo i prawa wspólnot chrześcijańskich" - ocenił Winid.

Według obliczeń ONZ w Syrii od wybuchu konfliktu w marcu 2011 r. zginęło ponad 100 tys. ludzi, a kilka milionów zostało zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania.

Z kolei pod koniec sierpnia organizacja praw człowieka Human Rights Watch skrytykowała ataki na 42 kościoły, wiele szkół, domów i firm koptyjskich w Egipcie oraz wezwała władze do rozmieszczenia sił bezpieczeństwa w celu zakończenia przemocy na tle religijnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie polska uchwała ws. obrony chrześcijan?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.