Sikorski spotka się sekretarzem stanu USA

(fot. PAP/Leszek Szymańki)

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych, gdzie m.in. weźmie udział w 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych oraz będzie uczestniczył w spotkaniach z udziałem sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego.

 

"Nowy Jork w tych dniach staje się centrum światowej dyplomacji. To tam omawiane są najbardziej palące i najważniejsze problemy dotyczące całej ludzkości. Na agendzie rozmów na pewno znajdzie się Syria, irański program nuklearny czy bliskowschodni proces pokojowy" - powiedział PAP szef biura rzecznika prasowego MSZ Michał Safianik.

 

Poinformował, że w środę szef MSZ wysłucha wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego w debacie generalnej ONZ. Ponadto podczas wizyty w Nowym Jorku Sikorski odbędzie serię spotkań ze swoimi odpowiednikami m.in. z Chin, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Angoli.

 

"Minister Radosław Sikorski będzie też uczestniczył w kilku spotkaniach z udziałem sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, w tym w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej z Kerry'm" - powiedział Safianik.

 

Ponadto - poinformował - zaplanowano śniadanie trójstronne ministrów spraw zagranicznych Polski, Danii i Niemiec w sprawie kontroli zbrojeń konwencjonalnych.

 

"Poza tym w Nowym Jorku minister Sikorski będzie zabiegał o poparcie polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, a także wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim, szefem polskiej delegacji, uda się do bazy wojskowej sojuszu Północnoatlantyckiego w Norfolk" - powiedział Safianik.

 

Jak dodał, Sikorski w Norfolk odwiedzi lotniskowiec USS Theodore Roosevelt. "Jest to jedno z centrów sojuszniczego dowództwa ds. transformacji, do tego centrum kontrybuują także nasze wojska i nasze centrum szkoleniowe w Bydgoszczy" - zaznaczył Safianik.

 

Ponadto w programie wizyty szefa MSZ w Stanach zjednoczonych są też spotkania z Polonią, podczas których Sikorski - w obecności prezydenta Komorowskiego - wręczy Odznakę Honorową "Bene Merito" osobom, które wyróżniły się działaniami na rzecz promowania Polski w USA i na arenie międzynarodowej.

 

Safianik poinformował, że Sikorski będzie przebywał w Nowym Jorku od wtorku do piątku. Do USA minister poleci samolotem rejsowym.

 

Prezydent Bronisław Komorowski przybył do Nowego Jorku w poniedziałek. Bronisław i Anna Komorowscy rozpoczęli wizytę od kolacji wydanej przez prezydenta USA Baracka Obamę dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?