Mieczysław Cieniuch ambasadorem w Turcji

(fot. PAP/Jakub Kamiński)

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył w piątek gen. Mieczysławowi Cieniuchowi, byłemu szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, nominację prezydencką na ambasadora w Turcji. "Mam nadzieję, że polubi pan dyplomację, tak jak wojsko" - życzył Sikorski nowemu ambasadorowi.

 
"Właśnie otrzymał pan prezydencką nominację na naszego ambasadora w Turcji - w ciekawym i symbolicznym momencie w 90. rocznicę podpisania traktatu o przyjaźni i w przeddzień 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją a Polską. To są jedne z najstarszych udokumentowanych stosunków dyplomatycznych na świecie" - powiedział Sikorski podczas uroczystości w siedzibie MSZ.
 
Jak podkreślił, "Turcja to dla nas bardzo ciekawy partner", zarówno jeśli chodzi o wymianę handlową, jak i współpracę w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. "Tu szczególnie liczę na pana ambasadora" - zaznaczył szef MSZ.
 
Zdaniem Sikorskiego "Turcja to kraj ważny, ciekawy, perspektywiczny, z tradycyjną silną armią i przemysłem obronnym, więc kandydatura byłego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest kandydaturą oczywistą, po której sobie bardzo dużo obiecujemy".
 
"Panie ambasadorze, życzę powodzenia w pełnieniu misji. Mam nadzieję, że polubi pan dyplomację, tak samo jak wojsko, co będzie doświadczeniem nie tylko pańskim" - powiedział Sikorski, który w latach 2005-2007 pełnił funkcję szefa MON.
 
Sikorski odniósł się także do sytuacji w Syrii, z którą bezpośrednio graniczy Turcja. "Turcja jest też krajem, który szczególnie w tej chwili graniczy z bardzo niespokojnym regionem, w którym już na granicy syryjskiej są NATO-wskie oddziały, a kto wie, czy nie będzie trzeba tego jeszcze bardziej wzmocnić" - powiedział.
 
Gen. Cieniuch mówił, że przypadające w przyszłym roku 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją będzie okazją do wzmocnienia polsko-tureckiej współpracy. "Na tej bazie będzie można z pewnością budować wiele politycznych relacji między naszymi państwami" - podkreślił.
 
Nowy ambasador w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył także potrzebę rozwoju polsko-tureckich relacji gospodarczych. Jak podkreślił, te dobre stosunki gospodarcze i dobry klimat pod przyszłe inwestycje należy jak najlepiej wykorzystać.
 
Ponadto dodał, że Turcja jest "bardzo dobrym punktem obserwacyjnym", z którego Polska może obserwować wydarzenia w Syrii. 
 
Gen. Cieniuch urodził się w 1951 roku w Bydgoszczy. Do maja 2013 r. pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego; funkcję tę objął w maju 2010 r., po katastrofie smoleńskiej. 
 
Cieniuch ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu (1970-74), Akademię Wojsk Pancernych ZSRR w Moskwie (1980-82), Akademię Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie (1990-92) oraz Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w Narodowym Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie (1999-2000). 
 
Jest absolwentem kursu zarządzania zasobami obrony w Monterey (2004) oraz kursu prowadzenia operacji pokojowych w Szkole Sztabowej USA w Newport (2002). 
 
W 1989 r. wyznaczono go na szefa sztabu - zastępcę dowódcy 20. Dywizji Pancernej w Szczecinku. W roku 1992 Cieniuch objął stanowisko szefa Oddziału Operacyjnego, a w 1993 r. zastępcy szefa sztabu ds. operacyjnych w sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. Od 1996 do 1998 był dowódcą 8. Dywizji Obrony Wybrzeża w Koszalinie. 
 
W 1998 r. Cieniuch rozpoczął służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, gdzie początkowo kierował Zarządem Dowodzenia, a od roku 2000 Generalnym Zarządem Planowania Strategicznego. Od 31 stycznia do 27 lutego 2006 był p.o. szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 
 
W kwietniu 2006 r. został Polskim Przedstawicielem Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. Po trzyletniej kadencji wrócił do Polski. Był m.in. radcą b. ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. Awans na stopień generała brygady Cieniuch otrzymał 11 listopada 1996 r.; na generała dywizji awansował 15 sierpnia 2001 r., zaś generała broni 15 sierpnia 2003 r.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Lajkonik 17:06:15 | 2013-09-13
To jest kpina !!!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?