Polska wyszła z wojny wolna, ale nie suwerenna

Polska wyszła z wojny wolna, ale nie suwerenna
Inscenizacja bitwy pod Mławą podczas obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej 31 bm., w Uniszkach Zawadzkich k. Mławy. Bitwa, która została stoczona między 1 a 4 września 1939 r. była jednym z pierwszych bitewnych strać między polską armią a siłami hitlerowskimi podczas Kampanii Wrześniowej. (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
PAP / slo

Modlitwą ekumeniczną w intencji poległych oraz złożeniem kwiatów przed pomnikiem Bohaterów Warszawy 1939-1945 Nike uczono w niedzielę w Warszawie 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach wzięli przedstawiciele m.in. władz samorządowych, wojskowych i kombatanckich.

- Stoimy dzisiaj przed pomnikiem Bohaterów Warszawy, aby oddać hołd wszystkim, którzy poświęcili życie w walce o wolność i niepodległość Rzeczpospolitej w latach 1939-1945. A w szczególności uczestnikom obrony Warszawy we wrześniu 1939 r., powstania warszawskiego i powstania w warszawskim getcie oraz ofiarom hitlerowskiego terroru w okupowanej stolicy - powiedział do zebranych wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski.

DEON.PL POLECA




Przypomniał, że dla wielu Polaków lata wojny i hitlerowskiej okupacji były przepełnione bólem, łzami, niczym nieuzasadnionym okrucieństwem doznawanym przez okupantów.

- Polska prowadziła wojnę samotnie. Była opuszczona przez sojuszników, zdradzona i zaatakowana przez sąsiadów, a mimo wszystko nasz naród potrafił dać przykład i swoją ofiarą obudziliśmy sumienie świata - podkreślił. - Krew przelana przez Polaków nie poszła na marne. A pamięć o ich bohaterskich, heroicznych czynach na zawsze wpisała się w świadomość narodową - dodał.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert przypomniał, że Polska była największym symbolem oporu, jaki wolny świat stawił zjednoczonym potęgom totalitarnym. Mówił, że została nazwana ówczesnego prezydenta USA Franklina Roosevelta "natchnieniem wolnego świata"; była przykładem oporu wbrew wszystkim i wszystkiemu.

- Polska wyszła z tej wojny wolna, ale nie suwerenna. Dokładnie 50 lat po 1939 roku, czyli w 1989 r. Polska znów, jako pierwsza pokazała, że można wyzwolić się spod panowania komunistycznego. Te dwie daty i te dwa przykłady takiej postawy - i w '39 i w '89 r. - powinny - wydaje mi się - być opowiadane jednocześnie - ocenił Kunert.

74 lata temu Niemcy bez wypowiedzenia wojny dokonali napaści na Polskę. Był to początek II wojny światowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska wyszła z wojny wolna, ale nie suwerenna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.