Pałac Prezydencki otwarty dla każdego

(fot. flickr.com/ by y entonces)

Wszyscy, którzy chcieli zobaczyć, jak wygląda miejsce pracy Bronisława Komorowskiego mogli w niedzielę zwiedzić Pałac Prezydencki. Można było zobaczyć m.in. okrągły stół, przy którym władze PRL spotkały się z opozycją demokratyczną czy wystawę prac Jacka Malczewskiego.


Jak powiedziała Bożena Opioła, ekspert w Biurze Kultury i Dziedzictwa, jednorazowo do Pałacu może wejść do 800 osób. Gości oprowadzał przewodnik, który opowiadał o historii, przeszłości Pałacu, i funkcjach, jakie dzisiaj pełnią poszczególne pomieszczenia.

Wielkie zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudzała Sala Kolumnowa. To tutaj odbywały się w 1989 r. obrady Okrągłego Stołu, w 1955 negocjowano Układ Warszawski, a w 1970 podpisano układ o normalizacji stosunków PRL z RFN. W Sali Kolumnowej odbywają się również najważniejsze uroczystości państwowe z udziałem prezydenta.

W innym miejscu Pałacu zobaczyć można było okrągły stół, przy którym władze PRL spotkały się z opozycją demokratyczną.

Zwiedzić można było także Salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja, w dniu Święta Flagi. Zdobią ją repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych. W Sali znajduje się również flaga ze znakiem Solidarności.

W Galerii Rogalińskiej udostępnione zostały wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX wieku, w tym prace m.in. Olgi Boznańskiej i Jacka Malczewskiego. Atrakcją jest również Sala Jerzego Nowosielskiego, w której znajduje się 10 płócien artysty.

Pani Agnieszka i pan Adam do pałacu wybrali się z synkiem. "Chyba Sala Kolumnowa najbardziej się nam podobała. Robi największe wrażenie" - powiedziała pani Ania. "Dziecku się bardzo dobrze raczkowało, szczególnie po tych dywanach" - dodał pan Adam.

Wizyta w Pałacu Prezydenckim podobała się również pani Mirze. "Cały Pałac robi przepiękne, cudowne wrażenie. Jestem oczarowana" - powiedziała.

W lipcu Pałac będzie otwarty dla zwiedzających jeszcze dwukrotnie. Z kolejnych okazji będzie można skorzystać 21 i 28 lipca.

 

  

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook