SLD: Zbrodnia wołyńska była ludobójstwem

Klub SLD poprze wniosek mniejszości, w którym określono popełnioną na Polakach na Wołyniu zbrodnię jako zbrodnię ludobójstwa ze względu na jej zorganizowany i masowy wymiar - poinformował podczas środowej debaty w Sejmie poseł SLD Tomasz Kamiński.

 

Poseł mówił w debacie nad projektem uchwały w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej, że "OUN i UPA nazywały swoje działania antypolską akcją, ale to określenie ukrywało zamiar, jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków z tych ziem".

 

- W tej debacie publicznej bardzo często nam umyka to, czego dotyczy projekt uchwały. Mija właśnie 70. rocznica kulminacji zbrodni wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ponad 100 tys. Polaków zamordowanych (...) nie przez naród ukraiński, ale przez nacjonalistyczne organizacje ukraińskich oprawców - mówił.

 

Kamiński podkreślił, że celem uchwały nie jest potępienie narodu ukraińskiego, ale potępienie zbrodniczych organizacji, które dokonywały eksterminacji Polek i Polaków na wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej.

 

Przypomniał, że z rąk ukraińskich ginęły także rodziny polsko-ukraińskie i Ukraińcy, którzy pomagali polskiej ludności. - Debatując nad tą uchwałą należy się zastanowić, do jakich makabrycznych wydarzeń prowadzą wszelkiego rodzaju nacjonalizmy. Niech to również będzie dla nas ogromną przestrogą - powiedział Kamiński.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?