Gowin chce poznać prawdziwe poglądy Tuska

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Jarosław Gowin chce debaty z premierem w ramach wyborów szefa PO. Jak mówi, chciałby poznać poglądy Donalda Tuska, bo - według niego - premier czasem "mówi Gowinem", a równolegle opowiada się m.in. za in vitro. - Trzeba mówić "tak, tak, nie nie" - przekonuje Gowin.

 

Pytany o debatę z premierem w ramach wyborów na szefa partii, Gowin przekonywał w czwartek, że Polacy mają prawo znać nie tylko jego program, ale również plany i poglądy Donalda Tuska.

 

- Ja bym na przykład chciał wiedzieć, które poglądy premiera są zgodne z jego prawdziwymi przekonaniami, jeżeli chodzi o kwestie światopoglądowe - podkreślił polityk Platformy.

 

Jak zauważył, na konserwatywnym Śląsku, podczas konwencji w Chorzowie, premier "mówił Gowinem".

 

- Ja mógłbym się podpisać pod każdym zdaniem, które w tym zakresie pan premier powiedział. Z kolei jak premier spotyka się z feministycznym Kongresem Kobiet mówi, co innego. Myślę, że to jest taki moment, w którym trzeba mówić "tak, tak, nie nie" i niech członkowie Platformy dokonają świadomego wyboru - powiedział Gowin dziennikarzom w Sejmie.

 

Jak ocenił, Tusk w niektórych sprawach "mówi jak platformiany konserwatysta". "Ale zaraz potem okazuje się, że jakoś tylnymi drzwiami finansuje się in vitro bez rozstrzygnięcia tych spraw fundamentalnych, bez ustawy, bez ratyfikacji konwencji bioetycznej bez wdrożenia dyrektyw unijnych - podkreślił.

 

- Ja bym chciał takiej polityk zdecydowanej, chciałbym wiedzieć, jakim przywódca, jakiej partii przywódcą chce być Donald Tusk, czy partii socjaldemokatycznej - coraz częściej mam takie wrażenie - czy takiej partii jaką Platforma miała być, kiedy powstawała - dodał były minister sprawiedliwości.

 

Tusk pytany we wtorek o debatę z Gowinem, powiedział, że nie wie, czy dojdzie ona do skutku ze względu na jego kalendarz. - Nie jest to takie proste. Ale ponieważ staram się myśleć głową, a nie nogą, a uszkodzoną mam nogę, więc wydaje mi się, że jestem w dobrej dyspozycji - zaznaczył premier.

 

Debatę Tuska z Gowinem w ramach wyborów szefa PO chcą zorganizować Młodzi Demokraci, młodzieżówka partii. Jak mówił we wtorek PAP szef MD Bartosz Domaszewicz, pojedynek Tusk-Gowin miałby się skoncentrować m.in. na wewnętrznej sytuacji Platformy oraz na ofercie dla ludzi młodych.

 

Zgodnie z decyzją sobotniej Rady Krajowej PO, kandydatów na szefa Platformy, można zgłaszać do 7 lipca do godz. 12. Do tej pory chęć startu zadeklarowali Donald Tusk i Jarosław Gowin. Kandydować nie będzie wiceszef PO Grzegorz Schetyna.

 

Nowy przewodniczący PO zostanie wybrany bezwzględną większością głosów, w wyborach powszechnych. Członkowie PO (jest ich około 40 tysięcy) będą głosować korespondencyjnie lub przez internet. Wyniki głosowania mają być znane 23 sierpnia. Jeśli żaden z kandydatów takiej większości nie uzyska, odbędzie się druga tura wyborów, w której weźmie udział 2 kandydatów z najwyższym poparciem. Jeśli dojdzie do II tury, jej wyniki będą ogłoszone 11 października.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook