Komorowski: Janukowycz mówił o Tymoszenko

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz na spotkaniu z Grupą Wyszehradzką mówił m.in. o poszukiwaniu "rozwiązania problemu" Julii Tymoszenko w zgodzie z prawem ukraińskim . "Wiążemy z tą deklaracją bardzo daleko idące nadzieje" - oświadczył Komorowski.

 

"Z satysfakcją odnotowujemy, że pan prezydent Janukowycz mówił o poszukiwaniu drogi na rozwiązanie tego problemu w zgodzie z prawem ukraińskim, czyli albo na bazie obecnego prawa, albo poprzez ewentualną korektę, przez działania parlamentu, prawa ukraińskiego. Wiążemy z tą deklaracją bardzo daleko idące nadzieje" - oświadczył polski prezydent.

 

Była premier Julia Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia, którą otrzymała za nadużycia przy zawieraniu kontraktów dotyczących handlu gazem z Rosją w 2009 roku, kiedy stała na czele rządu. Proces byłej premier i wyrok skazujący bardzo pogorszył stosunki Ukrainy z Unią Europejską, która ocenia postępowanie wobec byłej premier oraz jej współpracowników jako motywowane politycznie.

 

Rozstrzygnięcie sprawy Tymoszenko i zaprzestanie wybiórczego stosowania prawa to jeden z warunków, jakie UE stawia Ukrainie przed ewentualnym podpisaniem z nią umowy stowarzyszeniowej, do czego może dojść podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

 

Komorowski poinformował ponadto, że Janukowycz przedstawił stan zaawansowania w wykonaniu zobowiązań warunkujących podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

 

"Z satysfakcją przyjęliśmy deklarację, że wszystkie ustawy ustalone na tej liście będą wprowadzone do parlamentu i że Ukraina jest przekonana, iż zdąży na czas z przyjęciem wszystkich nawet najtrudniejszych warunków natury ustawowej" - powiedział Komorowski.

 

Jak dodał, najważniejszą ustawą jest ta dotycząca reformy prokuratury. Komorowski powiedział, że informacja przedstawiona przez prezydenta Janukowycza "pozwala na optymistyczne spojrzenie i na tę kwestię".

 

Zadeklarował, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są "życzliwie zainteresowane" postępem przygotowań Ukrainy i UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej w listopadzie.(

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?