"Nie" tym, którzy straszą Polaków in vitro

(fot. PhilipLaTorre / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)

In vitro to normalna, nowoczesna metoda leczenia i mówię stanowcze "nie" wszystkim, którzy straszą Polaków tą metodą i stygmatyzują dzieci urodzone dzięki niej - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w pierwszym dniu funkcjonowania programu refundacji in vitro.

 

Arłukowicz z okazji uruchomienia 1 lipca programu refundacji in vitro odwiedził w poniedziałek Klinikę Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej, miejsce to wybrał, aby rozprawić się ze "wszystkimi absurdalnymi historiami o bruzdach, o wadach genetycznych" i aby dziennikarze mogli od ekspertów dowiedzieć się, że in vitro jest metodą bezpieczną.

 

"Jesteśmy w klinice w Białymstoku, która jest kolebką in vitro w Polsce, gdzie profesorowie uczą i szkolą lekarzy, gdzie przeprowadza się zabiegi in vitro w najwyższym światowym standardzie" - mówił.

 

Poinformował, że uruchomiona została strona internetowa www.invitro.gov.pl, gdzie można znaleźć skierowane do pacjentów oraz lekarzy informacje dotyczące in vitro. "Bez polityki, bez ideologii, opierając się na wiedzy medycznej, pokazujemy, że in vitro jest nowoczesną metodą leczenia" - powiedział Arłukowicz.

 

Pytany przez dziennikarzy, czy jest gwarancja, że program będzie kontynuowany po trzech latach (rządowy program ma funkcjonować do 30 czerwca 2016 r. - PAP), wyraził nadzieję, że niezależnie od tego, kto będzie zasiadał w resorcie zdrowia i rządzie, "nie odważy się tego programu zabrać".

 

"Niepłodność nie ma poglądów politycznych, nie jest ani prawicowa, ani lewicowa, ale jest chorobą, którą nowoczesna medycyna jest w stanie leczyć" - mówił.

 

Jak powiedział, takiego programu nigdy jeszcze w Polsce nie było, w związku z tym wszystkie realizujące program kliniki będą poddawane kontrolom resortu.

 

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu prof. Sławomir Wołoczyński powiedział podczas konferencji, że w białostockiej klinice w kolejce do skorzystania z rządowego programu czeka ponad 200 par. Dodał, że dzięki temu, iż program już ruszył, można przeprowadzić szczegółową kwalifikację pacjentów. Jego zdaniem w tym roku z programu w tej klinice będzie mogło skorzystać 400 pacjentów.

 

Prof. Marian Szamatowicz, prekursor leczenia niepłodności metodą in vitro, ocenił, że obecny program refundacji in vitro "jest pierwszym od lat, konkretnym krokiem pomocy nieszczęśliwym, niepłodnym parom". Jego zdaniem program nie rozwiązuje jednak problemu leczenia niepłodności w Polsce. Według niego problem ten dotyka ok. 25 tys. par rocznie. "Jeśli tylu par się nie leczy, to tylko dlatego, że jest bariera finansowa, bo ośrodków [leczących niepłodność - PAP] w Polsce jest wystarczająca liczba" - powiedział.

 

Rządowy program refundacji in vitro będzie działał do 30 czerwca 2016 r. Koszt całego programu to ok. 250 mln zł. Jeden cykl zapłodnienia in vitro został wyceniony przez resort zdrowia na maksymalnie 7,5 tys. zł. Arłukowicz powiedział, że program ma pomóc 15 tys. par. Wyraził nadzieję, że w tym roku uda się pomóc 2 tys. par.

 

Resort zdrowia wyłonił w konkursie 26 klinik, które będą realizować program od 1 lipca do 30 czerwca przyszłego roku. Na realizację programu w tym czasie przeznaczono ponad 67,3 mln zł.

 

Para, która chce zakwalifikować się do programu, musi spełnić określone warunki. Z refundowanego zabiegu in vitro będą mogły skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

 

Wprowadzono także kryterium wieku dla kobiet; do programu kwalifikowane mogą być kobiety do 40. roku życia. Wykluczone będą natomiast kobiety, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób.

 

Aby uczestniczyć w programie nie trzeba być małżeństwem, nie określono bowiem statusu prawnego pary, która może wziąć udział w programie.

 

Finansowane będą maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro dla jednej pary. Program dopuszcza jednorazowe zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych oraz przeniesienie do macicy jednego zarodka.

 

Zadaniem klinik uczestniczących w programie będzie zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń związanych z in vitro. Chodzi m.in. o wszystkie procedury dotyczące przygotowania do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy. Kliniki będą zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w programie. MZ podkreśla, że ma to na celu przede wszystkim bezpieczeństwo i wysoki standard wykonywania in vitro.

 

Dane klinik będą umieszczone w elektronicznym rejestrze. Będą w nim także dane kobiet poddawanych in vitro. Chodzi m.in. o datę zgłoszenia i zakwalifikowania do programu refundacyjnego, informację o niepłodności, liczbie i rodzaju wykonanych badań, liczbie i jakości pobranych gamet, liczbie utworzonych, przeniesionych i przechowywanych zarodków. W rejestrze będą też informacje o powikłaniach związanych ze sztucznym zapłodnieniem oraz dane o liczbie uzyskanych ciąż, ich przebiegu, urodzeniu dziecka i jego stanie zdrowia.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.55

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Staszek 22:43:46 | 2013-07-01
Być może warto wysyłać maile na formularzu podanym na stronie http://www.invitro.gov.pl/napisz  , z kilkoma zasadniczymi pytaniami do pana ministra, m.in. dlaczego ministerstwo refunduje tę "procedurę".

W moim odczuciu jest kilka przesłanek. Jedną z nich może być swego rodzaju ukłon w stronę zwolenników liberalnego skrzydła partii rządzącej. Szkoda, że takim kosztem - nie tylko finansowym.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pg 21:12:14 | 2013-07-01
Pierwszy raz na tym portalu zgadzam się ze wszystkimi forumowiczami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Staszek 20:01:16 | 2013-07-01
"Prof. Marian Szamatowicz, prekursor leczenia niepłodności metodą in vitro" - dlaczego na katolickim portalu są takie manipulacje (mam na myśli sformułowanie "leczenie niepłodności metodą in vitro")? Dlaczego niektóre teksty są pobierane np. z agencji prasowych i przytaczane in extenso?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ryszard17 18:51:11 | 2013-07-01
Stosujący metodę „in vitro” tak samo „leczy” niepłodność, jak sporządzający protezę „leczy” brak nogi.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:35:09 | 2013-07-01
Arłukowicz kłamie, ponieważ in vitro niczego nie leczy, więc nie jest metodą leczenia.

Natomiast in vitro szkodzi kobietom, dzieci z in vitro częściej chorują na różne choroby genetyczne, mają większe problemy psychiczne i psychologiczne, niż dzieci poczęte w sposób naturalny.

Dowodzą tego statystyki z wielu krajów w tym ze Szwecji i USA.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~DNA 16:25:46 | 2013-07-01
Co minister tego rządu to większy prymityw. In vitro do przemysłowa produkcja dzieci z jednoczesnym ich mordowaniem. Hitler by czegoś lepszego nie wymyślił.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Max 16:23:00 | 2013-07-01
Pierwsze słsze,że in vitro to metoda leczenia. In vitro to metoda ZASTEPOWANIA PŁODNOŚCI panie ministrze.

...
Kłamie szef, to dlaczego minister ma mówić prawdę?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa.wozniak 16:04:00 | 2013-07-01
Wylęgarnia talentów. Ciekawe ilu tam ludzi zginęło, ilu siedzi bez wyroku i ilu sprzedano za granicę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~milczący 15:11:05 | 2013-07-01
Pierwsze słsze,że in vitro to metoda leczenia. In vitro to metoda ZASTEPOWANIA PŁODNOŚCI panie ministrze.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook