Powstaną cmentarze ofiar UPA na Ukrainie?

(fot. Grzegorz Naumowicz/ (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)

Prezydent Bronisław Komorowski chce zabiegać o powstanie na Ukrainie cmentarzy ofiar zbrodni wołyńskiej - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego. Inicjatywa jest zgodna z deklaracją zwierzchników Kościołów z Polski i Ukrainy.

 

Według informacji PAP Bronisław Komorowski, który w środę spotka się w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, poruszy kwestię godnego upamiętnienia na Ukrainie ofiar zbrodni wołyńskiej m.in. przez powstanie polskich cmentarzy w miejscach zbrodni UPA sprzed 70 lat.

 

Inicjatywa jest zgodna z podpisaną w piątek w Warszawie deklaracją zwierzchników Kościołów z Polski i Ukrainy w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Komorowski - wynika z informacji PAP - ocenia deklarację, jako "wydarzenie bezprecedensowe w historii polsko-ukraińskich relacji".

 

Według informacji PAP prezydent zwraca m.in. uwagę na zawarty w deklaracji zapis o potrzebie współdziałania Polaków i Ukraińców w wyjaśnianiu okoliczności zbrodni, sporządzeniu listy imion i nazwisk ofiar oraz "godnego upamiętnienia ofiar w miejscach ich śmierci i największego cierpienia".

 

Prezydent uważa, że powstanie cmentarzy i zachowanie w ten sposób pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej nie jest wymierzona przeciwko narodowi ukraińskiemu - podkreślają źródła PAP.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?