Republikanie chcą ograniczenia podatków

PAP / slo

Stowarzyszenie Republikanie chce wprowadzenia do konstytucji zapisu, że łączna wartość podatków i danin publicznych nie przekracza jednej trzeciej PKB państwa. Na tym rozwiązaniu zyskają wszyscy; zwłaszcza rodziny - przekonuje poseł Przemysław Wipler (niezrz.).

Wipler, b. poseł PiS, obecnie niezrzeszony i lider Republikanów, ocenił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że Polacy zbyt długo pracują na swoje państwo, odprowadzając co roku w ramach "niewolnictwa podatkowego" nadmierną ilość pieniędzy do budżetu państwa.

Według niego wpływy z podatków są "marnotrawione i źle wydawane" przez rząd, który "oszukuje" obywateli i wykorzystuje wszelkie możliwe kruczki, aby ukryć przed wyborcami prawdziwy wymiar długu publicznego.

- Czy to jest fundusz drogowy, czy to są finanse z ZUS, takich miejsc jest naprawdę wiele i bariera, którą mamy obecnie w polskiej konstytucji, że dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB to za mało - powiedział Wipler.

DEON.PL POLECA

Dlatego - jak mówił - Republikanie proponują daleko idący krok polegający na wprowadzeniu nowej reguły do konstytucji, według której "łączne daniny publiczne w danym roku tj. podatki, składki nie mogą być wyższe niż jedna trzecia PKB".

- Chcemy by dzień 1 maja - Święto Pracy - zmieniło swój charakter i (...) było Dniem Wolności Podatkowej. Chcemy, żeby Polacy tylko czy aż przez 4 miesiące pracowali na swoje państwo, a co najmniej 8 miesięcy w roku mogli pracować na siebie i swoje rodziny - podkreślił Wipler.

Według niego Polska jest jednym z nielicznych krajów w UE, którego obywatele pracują aż 173 dni, by opłacić wszystkie daniny na rzecz państwa.

- Dzisiaj jest ostatni dzień, kiedy pracujemy na państwo polskie, na rząd, urzędników i polityków. Od jutra Polacy będą pracować na siebie i swoje rodziny. Ten Dzień Wolności Podatkowej (...) to ten moment, od którego owoce naszej pracy trafiają do naszych rodzin. Dziś można powiedzieć, że to ostatni dzień niewoli i opresji fiskalnej - zaznaczył Wipler.

Lider Republikanów odniósł się także do zaplanowanej na sobotę pierwszej konwencji swego stowarzyszenia, podczas której zostanie podpisana jego deklaracja ideowa i priorytety programowe.

Jak poinformował, w konwencji weźmie udział ok. 600 sympatyków i członków stowarzyszenia, m.in. prezes Związków Przedsiębiorców i Pracodawców Prywatnych Cezary Kaźmierczak i szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

Wipler zapowiedział, że jesienią odbędzie się kongres stowarzyszenia, w którym ma wziąć udział kilka tysięcy osób. Będą wówczas wybrane władze Republikanów.

Dzień Wolności Podatkowej wylicza się na podstawie przewidzianego na dany rok udziału wydatków publicznych w PKB kraju. Im większy jest ten udział, tym dłużej musimy pracować, by zapłacić wszystkie daniny wobec państwa i tym później przypada moment, od którego pracujemy już na własny rachunek. Mniejszy udział wydatków publicznych w PKB to mniej podatków do zapłacenia, krótszy czas pracy, by na nie zarobić, a co za tym idzie - wcześniejsza data Dnia Wolności Podatkowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Republikanie chcą ograniczenia podatków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.