Chcą nam sprzedawać technologie jądrowe

Chcą nam sprzedawać technologie jądrowe
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / drr

Polska oraz Japonia są zainteresowana zacieśnieniem współpracy gospodarczej - mówili zgodnie premier Donald Tusk oraz szef japońskiego rządu Shinzo Abe. Japończycy są zainteresowani m.in. rozwijaniem obszarów dotyczących energetyki jądrowej.

Jak mówił w niedzielę Tusk po spotkaniu z Abe, ważnym tematem rozmów była współpraca w dziedzinie energetyki. "Oba nasze kraje muszą dużo płacić za importowaną energię, a to ma bezpośredni wpływ na konkurencyjność naszych gospodarek. Uzgodniliśmy w związku z tym kontynuowanie prac Grupy Wysokiego Szczebla do spraw energetyki, szczególnie w sektorze energii jądrowej i odnawialnej" - oświadczył.

Tusk podkreślał też, że wizyta premiera Japonii w Warszawie przejdzie do historii i będzie "kamieniem milowym polsko-japońskich relacji". Oświadczył przy tym, że Polska jest otwarta na współpracę z japońskimi partnerami, którzy planują w naszym kraju podjęcie działalności w sektorze energetycznym. "Cieszymy się także na wymianę doświadczeń, jeśli chodzi o technologię czystego węgla. Japonia jest tutaj jednym ze światowych liderów, (...) a energia oparta na węglu to jedno z kluczowych zagadnień polskiej gospodarki" - powiedział polski premier.

Z kolei Abe mówił, że konieczne jest zwiększenie "wzrostu wymiany między Polską i Japonią również w zakresie wymiany ludzkiej". "Z całą pewnością musimy dążyć do tego, aby budować i rozwiązywać problemy międzynarodowe, również dzięki współpracy między Japonią i Polską" - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Dyrektor generalny ds. prasy i dyplomacji publicznej w japońskim MSZ Yutaka Yokoi mówił PAP, że większość dotychczasowych inwestycji z jego kraju w Polsce związanych było z przemysłem samochodowym i elektronicznym. Teraz Japonia chciałaby rozwijać nowe obszary współpracy np. dotyczące energetyki jądrowej czy tej tradycyjnej opartej na węglu - dodał.

Jak przekonywał, w wyniku awarii w Fukushimie po trzęsieniu ziemi w jego kraju rozwinięto nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo użycia energii atomowej. "Nauczyliśmy się bardzo dużo dzięki temu wypadkowi. Myślę, że to nasz obowiązek, żeby się dzielić tymi doświadczeniami z innymi. Jesteśmy przekonani, że możemy robić najbezpieczniejsze i niezawodne elektrownie jądrowe. Jeśli bylibyście zainteresowani moglibyśmy dostarczyć nasze najnowsze technologie" - zadeklarował Yokoi.

Dodał, że Japonia chciałaby też rozwijać w Polsce kadry - kształcić ludzi, którzy w przyszłości mieliby pracować w elektrowniach jądrowych i firmach współpracującymi z nimi.

Japończycy są zainteresowani również rozwijaniem w Polsce technologii "czystego węgla". "Węgiel jest odpowiedzialny za zanieczyszczenia powietrza i wody. Japonia posiada najnowsze technologie +czystego węgla+. Jestem pewny, że możemy dokonać wkładu, by poprawić technologie stosowane w Polsce" - oświadczył Yokoi.

Na technologie "czystego węgla" składa się m.in. usprawnienie bloków energetycznych poprzez zastosowanie spalania w czystym tlenie czy oddzielanie i składowanie dwutlenku węgla powstającego w wyniku spalania.

Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski powiedział PAP, że współpraca z Japonią może nam wyjść na dobre. "Dotychczas nasza polityka zagraniczna koncentrowała się na zacieśnianiu związków z Zachodem, ale w tej chwili jesteśmy w innym miejscu. Państwa ambitne muszą szukać partnerów spoza Europy" - stwierdził.

W niedzielę po południu premier Japonii wziął udział w szczycie szefów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się w Warszawie. W spotkaniu oprócz Tuska i Abe, udział wzięli premierzy: Czech - Petr Neczas, Węgier - Viktor Orban i Słowacji - Robert Fico.

We wspólnym oświadczeniu Grupy Wyszehradzkiej i Japonii podkreślono konieczność praktycznej współpracy w dziedzinie gospodarki, bezpieczeństwa, nauki i technologii, a także promocji kontaktów międzyludzkich; premierzy zapowiedzieli też wspólne seminarium na rzecz bezpieczeństwa.

"Zarówno realia kryzysu gospodarczego na świecie, jak i fakt, że Japonia i Grupa Wyszehradzka są od pewnego czasu znakami nadziei w tym kryzysowym czasie, świadczy o potrzebie intensywniejszych relacji gospodarczych i politycznych naszego regionu i każdego z naszych państw z osobna z Japonią" - powiedział po tym spotkaniu polski premier.

Późnym popołudniem premier Japonii spotkał się jeszcze z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Jak powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, Komorowski "wyraził zainteresowanie intensyfikacją stosunków politycznych i gospodarczych z Japonią oraz współpracą w

dziedzinie bezpieczeństwa".

"Premier Abe zadeklarował gotowość do udostępnienia Polsce najnowocześniejszych technologii w dziedzinie energetyki jądrowej" - relacjonował Sokołowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chcą nam sprzedawać technologie jądrowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.