Są różne wersje zapisów czarnych skrzynek

(fot. PRSteam.net / (CC BY-SA 2.5) / Wikimedia Commons)

Zespół parlamentarny ds. katastrofy smoleńskiej złoży zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości sfałszowania kopii nagrań z czarnych skrzynek Tu-154M. Zespół wystosuje też list do sekretarza generalnego NATO - poinformował Antoni Macierewicz (PiS).

 

W czwartek zespół parlamentarny zaprezentował analizę fonograficzną nagrań rozmów w kokpicie TU-154M zarejestrowanych przez czarne skrzynki dokonaną przez biegłych Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Jest to opinia dla rosyjskiego Komitetu Śledczego FR. Według Macierewicza biegli FSB nie wykluczyli w niej, że doszło do ingerencji w nagranie.

 

Macierewicz wskazywał też, że pliki dźwiękowe badane przez ekspertów FSB są dłuższe od tych, które otrzymali polscy eksperci, mimo że noszą tą samą nazwę.

 

- Na zapisach, rozmieszczonych w danych plikach, nie udało się wykryć wiarygodnych oznak ciągłości procesu ich zapisu na odcinkach rozgraniczonych przez ujawnione odcinki z oznakami zmian. Ponieważ oryginały fonogramów lub inne kopie oryginalnych zapisów nie zostały przedstawione, to ustalenie, czy zapisy w przedstawionych plikach zostały wykonane nieprzerwanie, okazało się niemożliwe. Nie można wykluczyć wprowadzenia zmian do zapisu, wykonanych w sposób cyfrowy - taki fragment ekspertyzy FSB przytoczył zespół Macierewicza.

 

- Są różne wersje zapisów czarnych skrzynek i to w miejscach kluczowych, zwłaszcza w zapisie ostatnich dwóch minut. Doniesienie o przestępstwie będzie dotyczyło wskazania, że zapisy, którymi posługiwał się raport pana Jerzego Millera i na które dotychczas powoływała się prokuratura, noszą cechy fałszerstwa, manipulacji. Wnosimy, żeby prokuratura wykryła i ścigała sprawców fałszerstwa czarnych skrzynek - powiedział Macierewicz dziennikarzom.

 

- Wiele wskazuje na to, że tylko MAK (Międzypaństwowy Komitet Lotniczy badający w Rosji katastrofę smoleńską-PAP) posiada oryginał i że różnym instytucjom daje kopie zawierające różne treści. (...) W rosyjskiej ekspertyzie zapis jest dłuższy o 20 sekund. W kopii, którą posługiwał się Instytut Ekspertyz Sądowych oraz pan Miller tych 20 sekund brakuje - dodał.

 

Macierewicz zapowiedział też, że zespół wystosuje pismo do sekretarza generalnego NATO Andersa Fogh Rasmussena.

 

Na początku czerwca Rasmussen gościł w Polsce. Powiedział wówczas, że jego zdaniem zwrot wraku to kwestia dwustronnych relacji polsko-rosyjskich.

 

- Chodzi nam o stosunek NATO, a nie tylko tę wypowiedź. Zdajemy sobie sprawę z różnych uwarunkowań dyplomatycznych. Nie chcemy komukolwiek nic zarzucać. Chcemy przypomnieć, że eksperci NATO w pierwszych dniach po katastrofie zgłosili się, chcieli brać udział w pracach komisji MAK. Chcemy przypomnieć, że wtedy rząd Donalda Tuska sprzeciwił się temu. (...) Chcemy też spytać, czy w sytuacji kiedy zginął prezydent oraz oficerowie NATO Sojusz nie znalazłby drogi, która umożliwiłaby badanie tej tragedii - oświadczył Macierewicz.

 

W czwartek na konferencji prasowej w kancelarii premiera zespół Laska przedstawił pełną analizę ekspertyzy technicznej polskiego Rejestratora Szybkiego Dostępu ATM QAR (ang. Quick Access Recorder). Lasek mówił w środę, że eksperci parlamentarnego zespołu Macierewicza źle zinterpretowali dane z rejestratora lotów ATM QAR i dlatego doszli do błędnych wniosków dotyczących przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

 

Pytany o to prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że zespół Laska "to nie jest zespół, który ma przekonywać polskie społeczeństwo, ale ma realizować żądania z Moskwy". - Najwyraźniej sprawy nie poszły dokładnie według moskiewskiego scenariusza. Jednak raport Anodiny w jakieś mierze został podważony. Są powody, które powodują, że ta władza ogromnie obawia się Moskwy i zespół został powołany, by robić wszystko tak, jak to było u Anodiny - powiedział Kaczyński.

 

Wyraził nadzieję, że w nieodległym momencie wszystko "zostanie zgodnie z prawem podsumowane i będą wyciągnięte wnioski". - Moje zaufanie do zespołu Laska jest dokładnie zerowe - mówił prezes PiS.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.69

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook