Rzymianie po wyborze nowego burmistrza

Rzymianie po wyborze nowego burmistrza
Ignazio Marino (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
PAP / mh

Mieszkańcy Rzymu wiwatują na ulicach po wyborze nowego burmistrza, którym w drugiej turze zakończonych w poniedziałek wyborów został profesor chirurgii, zasłużony transplantolog, kandydat centrolewicowej Partii Demokratycznej Ignazio Marino.

W drugiej turze wyborów 58-letni Marino, który przeprowadził około 650 przeszczepów - w tym kilka pionierskich we Włoszech - pokonał dotychczasowego burmistrza Wiecznego Miasta Gianniego Alemanno z centroprawicowego Ludu Wolności byłego premiera Silvio Berlusconiego. 
Ignazio Marino otrzymał blisko 64 procent głosów.
Na wieść o jego zwycięstwie zwolennicy centrolewicy wylegli na kilka placów w centrum, by tam świętować. Na Kapitolu, gdzie znajduje się siedziba władz Rzymu, liczni zebrani tam przeciwnicy Alemanno wznosili okrzyki "Precz z faszystami". To aluzja do przeszłości dotychczasowego burmistrza, który był działaczem neofaszystowskiego ruchu MSI, a potem postfaszystowskiego Sojuszu Narodowego. Uczestnicy wiecu wznosili toast winem musującym.
Ignazio Marino powiedział swym zwolennikom w czasie wiecu: "Musimy przywrócić moralne przywództwo stolicy w kraju".
Obaj rywale prowadzili bardzo intensywną kampanię wyborczą, której tematy często wykraczały poza sprawy dotyczące włoskiej stolicy. Sztab Alemanno rozwiesił w całym mieście plakaty, zarzucając Marino, że jest zwolennikiem wiwisekcji i że "nie kocha życia". Burmistrz został zaś przedstawiony jako obrońca życia i wartości chrześcijańskich. Na to z kolei Ignazio Marino przypominał, że napisał książkę wraz z nieżyjącym już charyzmatycznym kardynałem Carlo Marią Martinim. 
Burmistrz Alemanno tuż przed drugą turą obiecał, że jeśli wygra wybory, zostaną naprawione wszystkie dziury w jezdniach. Wśród swoich sukcesów wymieniał zaś wzrost liczby turystów w Rzymie. 
Jednak zdaniem komentatorów o porażce dotychczasowego burmistrza zadecydowały liczne afery w przedsiębiorstwach komunalnych, między innymi w zakładzie komunikacji miejskiej, gdzie w dyrekcjach zasiadali mianowani przez niego ludzie. 
Druga tura wyborów samorządowych w części Włoch odbyła się w 67 gminach. Zakończyły się one miażdżącym w większości miast zwycięstwem kandydatów centrolewicy na burmistrzów. Wygrali oni także między innymi w Sienie, Treviso, Brescii, Imperii. 
Frekwencja w drugiej turze wyniosła 48,5 procent - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Włoskie media poinformowały, że socjalistyczny mer Paryża Bertrand Delanoe powitał zwycięstwo kandydata centrolewicy w Wiecznym Mieście, mówiąc, że rzymianie położyli kres "reakcyjnym rządom". 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzymianie po wyborze nowego burmistrza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.