Prezydent: nie ma chrześcijańskiego pesymizmu

(fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Spotkanie z ludźmi, którzy czerpią radość i optymizm z wiary, przypomina, że nie ma chrześcijańskiego pesymizmu; chrześcijanie to optymiści - mówił prezydent Bronisław Komorowski w sobotę w czasie wizyty w Wielkopolsce.

 

Podczas spotkania w gnieźnieńskim Kolegium Europejskim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prezydent spotkał się ze środowiskiem Instytutu Tertio Millennio - organizacji, której celem jest popularyzacja nauczania społecznego Kościoła.

 

"Chcę spotkać się z ludźmi, którzy czerpią radość i optymizm z wiary. Jest to stara zapomniana prawda, że nie ma chrześcijańskiego pesymizmu, chrześcijanie to optymiści" - powiedział do zebranych prezydent Komorowski.

W czasie debaty z prezydentem uczestnicy spotkania pytali go m.in. o pomysł na reformę samorządu terytorialnego.

 

"To jest następny etap myślenia o samorządzie, maksymalne "uobywatelnienie" samorządu, wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej dla obywateli" - powiedział. Zdaniem prezydenta to może utrudnić działanie władzom lokalnym, ale sprawi, że obywatele poczują się odpowiedzialni za lokalne rządzenie.

 

Prezydent wyraził też nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej UE, poza wspieraniem gospodarki, znajdą się też poważne środki na aktywizacje społeczeństwa obywatelskiego.

 

Zapytany o losy Ukrainy odpowiedział, że liczy, iż w listopadzie dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej UE z Kijowem. Jego zdaniem, młodzi Ukraińcy ze wschodu i zachodu tego kraju chcą integracji z Europą. "I jeżeli teraz nie uda się tego dokonać, to dokona się to za 20 lat" - powiedział prezydent Komorowski.

 

Odpowiadając na pytanie o gospodarkę powiedział, że pod koniec czerwca zostanie przygotowany strategiczny dokument prof. Jerzego Hausnera, który będzie mówił o problemie konkurencyjności naszej gospodarki. "Konkurencyjność to większa skłonność do inwestowania w Polsce i zwiększenia zatrudnienia" - powiedział.

 

Instytut Tertio Millennio został założony w 1995 roku przez dominikanina Macieje Ziębę OP, a jego powstanie było związane z ogłoszeniem przez Jana Pawła II Listu Apostolskiego Tertio Millennio Adveniente, w którym papież wezwał do przygotowania się na czas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

 

Na zakończenie swojej wizyty prezydent spotkał się z młodzieżą na XVII Spotkaniu Młodych Lednica 2000.

 

"Chciałbym Wam serdecznie podziękować za to, że z tak niezwykłego miejsca, naraz, we wspólnym rytmie, bije kilkadziesiąt tysięcy młodych serc, że kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, młodych Polaków szuka źródła siły i optymizmu, radości życia w wierze. Zawsze chciałem tutaj przyjechać" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

 

Nawiązał on również do tematu przewodniego tegorocznego spotkania "W imię Ojca". "Ojcostwo nie jest rzeczą łatwą, ale może być piękne i pożyteczne. Warto pamiętać, że ojcowie ciężko pracują, że trzeba im czasami wybaczyć" - powiedział prezydent.

 

"Chciałbym z tego miejsca zaapelować do wszystkich polskich ojców, żeby znaleźli tę odrobinę czasu, energii, tę odrobinę wyrozumiałości, potrafili i chcieli rozmawiać ze swoimi dziećmi. Bo rozmowa wzbogaca obie strony. Chcę zaapelować także do was, do ludzi młodych. Wykażcie zrozumiałość i wyrozumiałość dla swoich ojców, jeśli nawet nie zawsze znajdą czas, znajdą umiejętność rozmawiania z nami" - dodał. Prezydent, na koniec wizyty, przekazał na ręce ojca Jana Góry kielich, replikę Konstytucji 3 Maja, a także współczesną konstytucję.

 

Swoją sobotnią wizytę w Wielkopolsce prezydent rozpoczął od zwiedzenia Centrum Doskonalenia Kierowców w podpoznańskich Bednarach. Nowoczesne Centrum powstało dzięki dotacji Unii Europejskiej. Wartość projektu to 26,5 mln złotych, z czego ponad 13 mln pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

W Centrum mogą doskonalić swe umiejętności zawodowcy i amatorzy - kierowcy motocykli, samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.1

Liczba głosów:

29

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Choholi taniec 19:59:36 | 2013-06-02
Co tam robił ten Pan ?
Kim jest? - politykiem to nie powinno go tam być!
Celebrytą? - to cierpi na schizę!
Prowadził kryptoreklamę wyborczą PO - to hańba za wpuszczenie.
Jutro zgadza się na "Europę federalną"
Na in vitro
co się w tej Polsce dzieje

Bronisław Komorowski na scenie na Polach Lednickich zatańczył razem z uczestnikami imprezy  Spotkania Młodych Lednica 2000.
http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/prezydent-tanczyl-dla-nich,766153.html?playlist_id=12799

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ave salvator 16:49:55 | 2013-06-02
Znany ekskomunikowany pasterz teologii stosowanej Bull I alias "In Vitro", wyznawca budowania przez niszczenie, miłośnik życia przez zabijanie, ojciec wybranego narodu POlszewii, mędrzec uniwersum i emanacji fajności wszechrzeczy - przemówił:

Radujcie się chrześcijańskie barany w Polsce, kiedy was prowadzą na rzeż, bo fajność was wyzwoli.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Max 13:01:01 | 2013-06-02
Szkoda, że Komorowski-"katolik" popierający in vitro, aborcję, związki partnerskie, nie wyjaśnił ile tych "prawd bożych" jest. Dwie, a może cztery, albo pięć?
http://www.polskatimes.pl/artykul/909219,komorowski-nie-ma-jednego-prawa-bozego-miller-nie-reagow...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Czytelnik 12:27:46 | 2013-06-02
Szkoda, że DEON nie zacytował teologicznych mądrości pana prezydenta, które przytacza portal "W polityce":

" 'Za rządów lewicy ostre wystąpienia hierarchów nie wywoływały reakcji ówczesnego premiera' - powiedział w Gnieźnie prezydent Bronisław Komorowski odnosząc się do wypowiedzi szefa SLD dotyczących homilii kard. Dziwisza wygłoszonej podczas Bożego Ciała.     'Domyślam się, dlaczego nie wywoływały tych reakcji, bo wszyscy wiedzieli wtedy i wiedzą dzisiaj, że (...) żyjemy w świecie zróżnicowanym i nie ma jednego prawa bożego. Wtedy to nikogo nie dziwiło i nie gorszyło. I ja uważam, że dzisiaj trzeba dopilnować ściśle zasady, która służy i państwu polskiemu, i Kościołowi, a nawet wszystkim Kościołom w Polsce, zasady ścisłego rozdziału między państwem a Kościołem, byle był to rozdział przyjazny a nie wrogi' - powiedział prezydent podczas spotkania w Gnieźnie z uczestnikami ruchu Tertio Milennio".

Może byłoby lepiej, żeby na religijnych spotkaniach nie udostępniać trybuny politykom nie mającym wiele wspólnego z religią katolicką.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~o|o 12:25:34 | 2013-06-02
ok, nawet jesli to tylko polityka

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marek 12:02:10 | 2013-06-02
A ja wbrew wszystkim cieszę się, ze prezydent przyjechał na lednicę. Nie przyjechałby - źle, lewak itd - przyjechał - żle, jest niegodny. Ludzie opanujcie się, wrzućcie trochę na luz;p

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~we 10:17:56 | 2013-06-02
Dobrze, że wszyscy chcą doskonałości i wymagają jej od innych. Ja tylko proszę o trochę cierpliwość dla Komorowskiego, dla mnie też, bo ja jestem jeszcze w drodze do celu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 10:11:44 | 2013-06-02
O. maciej Zięba już po leczeniu? Z powrotem ruszył do mediów i młodzieży siać zamęt?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AM 10:10:10 | 2013-06-02
 UE hwalona przez prezydenta to również edukacja gender i seksualne zboczenia - w tym również próby zaszczepienia tego ohydztwa w Polsce dzieciom i młodzieży

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Klara 10:07:53 | 2013-06-02
Prezydent jest niestety niewiarygodnym katolikiem - sprawa in vitro, aborcji, związki partnerskie, edukacja, TV Trwam - to tylko wybrane przykłady.
Nie powiniem przemawiać jako autorytet do katolickiej młodzieży

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?