Kopacz: w czwartek informacja ws. in vitro

(fot. sejm.gov.pl)

W czwartek w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawi informację bieżącą dotyczącą zapłodnienia pozaustrojowego - poinformowała marszałek Ewa Kopacz. Rząd przygotowuje program refundacji in vitro, z którego w ciągu trzech lat ma skorzystać ok. 15 tys. par.

 

W poniedziałek resort zdrowia poinformował, że wymogi formalne spełniają tylko dwie z 37 klinik zgłoszonych do konkursu, w którym zostaną wyłonione placówki wykonujące refundowane zapłodnienia in vitro. Jak poinformował resort, kliniki mogą uzupełnić braki formalne w formie pisemnej do dnia 24 maja. W przypadku niedotrzymania tego terminu ich oferta zostanie odrzucona.

 

W konkursie mają zostać wyłonione kliniki, które będą uczestniczyły w programie od 1 lipca do 30 czerwca przyszłego roku. Ich zadaniem będzie zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń związanych z in vitro.

 

Chodzi m.in. o wszystkie procedury dotyczące przygotowania do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy.

 

Kliniki będą zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w programie.

 

Arłukowicz mówił w ubiegłym tygodniu, że komisja konkursowa będzie pracowała przez kilka tygodni, a każde zgłoszenie będzie szczegółowo analizowane. Minister zaznaczył, że głównym warunkiem udziału kliniki w programie jest zagwarantowanie jakości i bezpieczeństwa in vitro. "Musimy bardzo dokładnie zadbać o to, żeby ta procedura była przeprowadzana w sposób bardzo profesjonalny, w wysokim standardzie europejskim" - powiedział.

 

Arłukowicz podkreślał, że resort chce podpisać umowy z klinikami do 1 lipca, by tego dnia mogły one przyjąć pierwszych pacjentów. Zaznaczył jednak, że "ta procedura będzie nabierała rozpędu i trudno przyjąć założenie, że 1 lipca wszystkie drzwi klinik przyjmą wszystkich pacjentów, którzy tej procedury potrzebują".

 

Z rządowego programu refundacji in vitro ma skorzystać w ciągu trzech lat ok. 15 tys. par. By w nim uczestniczyć, nie trzeba być małżeństwem, nie określono bowiem statusu prawnego pary, która może wziąć udział w programie. Będą mogły z niego skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

 

Do programu kwalifikowane będą kobiety do 40. roku życia. Wykluczone będą kobiety, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: in vitro

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tolek 11:12:29 | 2013-05-22
Wszystko co robi obecny rząd jest wprowadzane na siłę. wszystko jest robione aby przypodobać się i dać jak najwięcej zarobić jednostkom to jest HAŃBĄ dla ludzi wybierających to bydło w rządzie i sejmie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~MARIS 10:54:36 | 2013-05-22
Stosunek obecnie rządzącej ekipy PO + PSL do in vitro pokazuje kierunek polityki jaka realizuje dzisiaj Donald TUSK. Wproadzanie tylnymi drzwiami refundacji, bez unorkowań prawnych sprawy tak delikatnej, jaką jest ludzkie życie... pozwala ten rząd na nadużycia i finansuje je z kieszeni podatników. Wyrzucenie GOwina z rządu, który odwazył się powiedzieć głośno o procederze sprzedawania embrionów ludzkich do Niemiec, gdzie dokonuje się jawnie eksperymentów, to przywołuje najgorszy okres w dziejach współczesnych czyli wspomnienie obozów niemieckich w których faszyści dokonywali eksperymentów medycznych na ludziach. Ludzie byli traktowaniu jak szczury. I dzisiaj też są, tylko jeszcze bardziej bezbronni, bo oni nie napiszą pamiętników. TO HAŃBA. Obudźmy się!!!! 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook