Dzień Flagi: ona łączy nas ponad granicami

(fot. PAP/Rafał Guz)

Wciągnięcie flagi państwowej na maszt na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego było punktem kulminacyjnym czwartkowych obchodów Dnia Flagi RP. Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że flaga biało-czerwona łączy Polaków ponad granicami.

 
Uroczyste wciągnięcie flagi poprzedził przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej - z Placu Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego. Prezydent uroczyście wręczył flagi państwowe m.in. jednostkom wojskowym, organizacjom pozarządowym, szkołom, organizacjom polonijnym oraz zasłużonym polskim żeglarzom.
 
"Nie ma chyba polskiego serca, które nie biłoby mocniej na widok polskiej biało-czerwonej flagi idącej wysoko na maszt, albo polskiej flagi, która reprezentuje nasz kraj, nasz naród w ważnych miejscach świata" - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
 
Jak wskazywał, "nasza flaga nie jest szczególnie bogata w kolory, jest prostym biało-czerwonym znakiem, który skupia nas od wielu, wielu wieków i który zawsze wywołuje skurcz serca - radosny albo pełen bólu".
 
"Ta flaga biało-czerwona towarzyszy polskiej państwowości, ale wywodzi się z czasów, kiedy także nie było polskiego państwa. Jest to więc symbol i państwa, i narodu, to jest wspólny fundament, który nas łączy i który powinien nas łączyć jeszcze bardziej - podkreślił prezydent. Zwrócił też uwagę, że Dzień Flagi obchodzony jest jednocześnie z Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
 
"Flaga polska, biało-czerwona łączy nas ponad granicami, łączy nas ponad morzami, łączy nas w całej wielkiej przestrzeni geograficznej i historycznej" - powiedział prezydent.
 
Komorowski dziękował podczas uroczystości tym, którzy w tym dniu propagują polską flagę, robią kokardy narodowe, organizują konkursy i ozdabiają swoje domy. "Chcę serdecznie podziękować w sposób szczególny tym, którzy polską flagę, polską biało-czerwoną czynią dobrym znakiem rozpoznawania naszej ojczyzny, naszego narodu na świecie" - powiedział.
 
Dziękował szczególnie sportowcom, żeglarzom oraz tym wszystkim, dzięki którym biało-czerwone barwy dobrze kojarzą się na świecie.
 
"Wszyscy jesteśmy ambasadorami Polski, wszyscy służymy pod tą samą flagą biało-czerwoną. Chcę życzyć zatem wszystkim satysfakcji z tego, że dzisiaj biało-czerwona flaga powiewa dumnie, wysoko i że dzisiaj wywołuje i zdumienie, i czasem zazdrość, a bardzo często podziw i zdumienie, jak wiele Polacy potrafili osiągnąć" - zaznaczył Komorowski.
 
Prezydent życzył wszystkim Polakom i Polsce, aby biało-czerwona była źródłem naszej siły, wspólnoty, aby prowadziła nas do kolejnych polskich zwycięstw, sukcesów, osiągnięć sportowych, ekonomicznych i naukowych.
 
Dzień Flagi RP, święto ustanowione nowelą ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP, jest obchodzony między świętami: 1 maja - Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji.
 
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
 
Oprócz Polski, święto flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i na Ukrainie.
 
 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook