Koniec akcji ratowniczej w zakładzie chemicznym

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Zakończyła się akcja ratownicza w zakładzie chemicznym w Chorzowie, w którym nad ranem doszło do wycieku ok. tony kwasu azotowego - poinformował PAP rzecznik śląskiej straży pożarnej. Liczba osób, które trafiły do szpitala, zwiększyła się z sześciu do siedmiu.

 
Do wycieku ok. tony kwasu azotowego doszło ok. godz. 9 w zakładach chemicznych w Chorzowie. Z hali produkcyjnej ewakuowano 30 osób, siedem z nich z objawami zatrucia oparami kwasu azotowego trafiło do szpitala - poinformował rzecznik śląskiej straży pożarnej st. bryg. Jarosław Wojtasik. 
 
W trwającej ok. 3 godzin akcji neutralizacji kwasu azotowego wzięło udział 23 strażaków z ośmiu zastępów straży oraz pluton ratownictwa chemicznego z Gliwic.
 
Strażacy w aparatach powietrznych oraz ubraniach chroniących ich przed działaniem niebezpiecznych substancji weszli do pomieszczenia, w którym doszło do wycieku. "Przy użyciu wapna zneutralizowaliśmy kwas azotowy, który wyciekł ze zbiornika" - powiedział Wojtasik. Dodał, że przed rozpoczęciem pracy w hali trzeba m.in. wykonać badanie na obecność tlenków azotu w atmosferze oraz przeprowadzić utylizację użytego w czasie akcji wapna.
 
Jak poinformowała PAP Magdalena Sekuła z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, osoby przewiezione do szpitala mają lekkie oparzenia dróg oddechowych. Ich stan jest stabilny, a życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ze względu na specyfikę obrażeń wszyscy zostali następnie przewiezieni do Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook