Ruszyły prace naprawy służby zdrowia

Ruszyły prace naprawy służby zdrowia
(fot. ozzl.org.pl)
PAP / mh

OZZL opracowuje społeczny program zmian w systemie publicznej ochrony zdrowia, niezależny od programu przedstawionego w marcu przez ministra zdrowia. Program powstaje przy współpracy m.in. środowiska pacjentów.

Zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował w środę PAP, że odbyło się już z inicjatywy organizacji pacjentów "Porozumienie 1 czerwca" pierwsze spotkanie przedstawicieli organizacji pacjentów, OZZL oraz Polskiej Federacji Szpitali w sprawie społecznego programu.
Program ten - jak zapowiada OZZL - "ma zawierać konkretne propozycje rozwiązań najważniejszych problemów polskiego lecznictwa, czego nie ma w programie przedstawionym niedawno przez ministra zdrowia".
Kolejne spotkanie ma odbyć się w najbliższy poniedziałek 15 kwietnia. Planowane jest też poszerzenie koalicji organizacji społecznych.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w marcu przedstawił strategię zmian w systemie ochrony zdrowia oraz kierunki reformy NFZ. Zaproponował likwidację centrali NFZ i zastąpienie jej przez nowy Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą ich jakości. Proponowane zmiany to także: przekazanie kompetencji i samodzielności regionalnym funduszom, premiowanie jakości i kompleksowości leczenia, tworzenie regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego, planowanie inwestycji medycznych w regionach. Propozycje MZ mają być poddane szerokim konsultacjom społecznym.
OZZL skrytykował wówczas przedstawiony program i zapowiedział przygotowanie konkurencyjnego. "Zmiany proponowane przez ministra mają charakter przede wszystkim organizacyjno-instytucjonalny, podczas gdy właściwym problemem jest głęboka nierównowaga między nakładami publicznymi na lecznictwo, a zakresem bezpłatnych świadczeń zdrowotnych gwarantowanych przez państwo" - ocenił OZZL.
Według OZZL, to nierównowaga między nakładami a zakresem bezpłatnych świadczeń "jest pierwszą i najważniejszą przyczyną limitowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ i zaniżania ich cen przez Fundusz" i wpływa na "kolejki do leczenia, zadłużanie się szpitali, selekcję chorych (unikanie leczenia chorych +kosztownych+), nadmierną redukcję personelu medycznego, obniżanie jakości leczenia itp.".
Związkowcy liczą, że minister zdrowia - zgodnie z deklarowaną otwartością na społeczne głosy w sprawie reformy - zapozna się z programem społecznym i spotka się z jego autorami.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruszyły prace naprawy służby zdrowia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.