Zgromadzenie Parlamentarne trzech krajów

Zgromadzenie Parlamentarne trzech krajów
(fot. YanniKouts / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

O relacjach Ukrainy z UE, priorytetach litewskiej prezydencji w Unii i wspólnej brygadzie wojskowej - mają rozmawiać parlamentarzyści z Polski, Litwy i Ukrainy podczas V sesji Zgromadzenia Parlamentarnego tych trzech krajów we wtorek w Warszawie.

Obradom Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Litwy oraz Rady Najwyższej Ukrainy będzie przewodniczył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Wezmą w nich też udział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Rybak, przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej Vydas Gedvilas. 
"To jedyne takie zgromadzenie parlamentarne, trójstronne polsko-litewsko-ukraińskie, czyli dwóch krajów unijnych i jednego spoza Unii" - zaznaczył Borusewicz w rozmowie z PAP. 
Powiedział, że cieszy go, iż udało się dość szybko doprowadzić w tym roku do spotkania z urzędującymi od niedawna przewodniczącymi parlamentów Ukrainy i Litwy. 
Jak podkreślił, konieczne jest połączenie wysiłków na rzecz wsparcia integracji Ukrainy z UE, "bo to w naszym wspólnym interesie". "Ukraina jest w trakcie procedury podpisania dwóch bardzo ważnych umów: o stowarzyszeniu z Unią i o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu. To by zakotwiczyło Ukrainę przy Unii Europejskiej, przy czym równocześnie Rosja ciągnie w swoją stronę - do unii celnej" - tłumaczył Borusewicz.
"Będziemy też rozmawiać o problemach, które są po stronie ukraińskiej: kłopotów z praworządnością, do czego Unia Europejska ma zastrzeżenia" - zapowiedział.
Marszałek Senatu przypomniał, że w przyszłym półroczu Litwa będzie przewodniczyła Unii Europejskiej. "Także dlatego to zgromadzenie jest tak ważne" - podkreślił.
"Tutaj możemy we trójkę szczerze porozmawiać po to, by poznać priorytety, perspektywy - bo Litwa będzie też w listopadzie gospodarzem Partnerstwa Wschodniego. Myślę, że będzie równie zainteresowana zbliżeniem Unii i Ukrainy jak Polska" - wskazał Borusewicz.
Dodał, że w związku z tym program obrad Zgromadzenia "jest tak właśnie wyprofilowany, żeby w temacie rozmów była ukraińska perspektywa, prezydencja litewska i jej priorytety oraz praca nad tworzeniem Brygady Polsko-Litewsko-Ukraińskiej". Borusewicz podkreślił, że korzystając z obecności parlamentarzystów z Litwy i Ukrainy, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przedstawi informację na temat tej inicjatywy wojskowej.
Uczestnicy sesji - poinformował Borusewicz - omówią ponadto stan prac nad wspólnym tomem esejów historycznych: "Monarchie i Res Publica: Historia Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy od XIV do końca XVIII wieku". "To zyskało akceptację i Liwinów, i Ukraińców; w związku z tym, będziemy to kontynuować" - zaznaczył marszałek.
W poniedziałek - w przeddzień posiedzenia - prezydent Bronisław Komorowski spotka się w Belwederze z Wołodymyrem Rybakiem. 
Jak poinformowało PAP Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, w poniedziałek planowane są również spotkania dwustronne marszałek Sejmu Ewy Kopacz z Rybakiem oraz z szefem litewskiego Sejmu.
Kopacz i Rybak mają rozmawiać m.in. o współpracy parlamentarnej w kontekście ukraińskich dążeń do integracji z UE oraz o kwestiach dwustronnych np. o rozbudowie infrastruktury granicznej i wymianie młodzieży.
Tematem rozmów marszałek Sejmu z przewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej ma być rozwój relacji polsko-litewskich, również na płaszczyźnie parlamentarnej. Politycy mają też rozmawiać o przewodnictwie Litwy w UE w drugiej połowie br. oraz o sytuacji polskiej mniejszości na Litwie, bezpieczeństwie energetycznym i współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. 
Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy składa się z 10-osobowych delegacji każdego z krajów. W polskiej delegacji pod przewodnictwem marszałka Borusewicza jest 7 posłów i 3 senatorów. Parlamentarzyści zbierają się na doroczne sesje plenarne - po kolei na Ukrainie, w Polsce i na Litwie. 
Do tej pory posiedzenia odbyły się w Kijowie - 2008 r., Lublinie - 2009 r., Wilnie - 2010 r. i ponownie w stolicy Ukrainy w 2011 r. Tematy dotychczasowych sesji to m.in. Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowo-Wschodniej oraz doświadczenia integracji europejskiej. Ponadto w 2011 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu prezydium Zgromadzenia spotkało się na nadzwyczajnym posiedzeniu poświęconym głównie zaangażowaniu Ukrainy w sprawy unijne.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zgromadzenie Parlamentarne trzech krajów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.