"Bezpieczeństwo i rozwój to główne wyzwania"

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najważniejszym wyzwaniem jest obecnie umacnianie bezpieczeństwa i rozwój Polski - mówił w środę w Sejmie Grzegorz Schetyna. Wiceszef PO podkreślił, że pozycja Polski na świecie jest dobra, ale nie jest dana raz na zawsze.

 

W Sejmie odbywa się debata nad informacją szefa MSZ Radosława Sikorskiego nad priorytetami polskiej polityki zagranicznej na 2013 rok.

 

- Naszym najważniejszym wyzwaniem jest, jak często podkreśla prezydent Bronisław Komorowski, umacnianie naszego bezpieczeństwa i rozwój Polski. Dziś bezpieczeństwo to nie tylko kwestia obrony, to również bezpieczeństwo energetyczne, demograficzne i oczywiście ekonomiczne - powiedział Schetyna.

 

W jego ocenie, by pilnować bezpieczeństwa, trzeba ciągle szukać i znajdować sojuszników oraz utrzymywać dobre i intensywne relacje z resztą świata.

 

- Pozytywnie oceniamy działania MSZ na rzecz realizowania interesów Polski w świecie. Wypracowaliśmy pozycję w UE, ona jest konkretna i dobra; zasłużyliśmy na nią ciężką i trudną pracą, tymi dwudziestoma paroma latami. Udało nam się zająć dobrą pozycję w świecie, ale (...) nic nie jest dane raz na zawsze - podkreślił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

 

Wskazywał także na konieczną gotowość Polski do przyjęcia wspólnej unijnej waluty. Jak mówił, obecnie jesteśmy świadkami powstawania nowej UE i Polska musi być aktywnym jej uczestnikiem, a nie zdystansowanym obserwatorem.

 

Zdaniem Schetyny przed wszystkimi politykami w kraju stoi wielkie wyzwanie, bowiem - jak zaznaczył - "polityka zagraniczna jest testem politycznej odpowiedzialności, czy umiemy wyznaczać granice między partyjnym i politycznym interesem".

 

- Bez politycznej zgody w sporach międzynarodowych nie zdołamy nadrobić tych zaległości, które mamy. (...) Dzisiaj Polska powinna mówić jednym głosem i w tym głosie musi być zawarte wszystko: nasze cele, marzenia, nasze stanowisko, ale także nasza wolność, bo tego oczekują od nas Polacy - powiedział Schetyna.

 

Wiceszef PO przekonywał posłów, że kwestie polityki i gospodarki to rzeczy bardzo wspólne, i nie powinny zależeć od kalendarza wyborczego, czy agendy prac Sejmu.

 

- Droga, którą Polska przeszła od 1989 roku jest naprawdę szkołą życia nie tylko dla Polski, ale także dla całej Europy i świata, i musimy dzisiaj powiedzieć, że (...) osiągamy sukces - podkreślił Schetyna. - Stabilny wzrost jest dziś absolutną koniecznością i choć nie jedyną to ważną gwarancją bezpieczeństwa narodowego - dodał.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?