Komorowski o strategii polityki rodzinnej

Komorowski o strategii polityki rodzinnej
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / mh

Strategia polityki rodzinnej i plan ws. integracji ze strefą euro - to niektóre z nowych inicjatyw prezydenta. W sprawach zagranicznych spodziewane jest m.in. ożywienie współpracy w Trójkącie Weimarskim i poprawa relacji z Litwą - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Wśród planów drugą połowę kadencji źródła z otoczenia prezydenta wymieniają m.in. próbę stworzenia strategii polityki rodzinnej. Chodzi o to - jak podkreślają - by odejść od praktyki podejmowania decyzji w tej dziedzinie w oderwaniu od całościowej strategii. Strategia skupi się na trzech obszarach - zwiększeniu dzietności, odpowiedzialnym rodzicielstwie i dobrym dzieciństwie.
Prace w Kancelarii toczyć się mają także wokół kwestii utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez jej reformy, a także promocję polskich przedsiębiorstw na świecie, także w tzw. nowych centrach wzrostu.  
Ważnym tematem w działalności prezydenta będzie kwestia strefy euro. Komorowski planuje konsultacje z koalicją i opozycją ws. planu działania zakładającego, że decyzja ws. wejścia Polski do strefy euro zapadłaby w 2015 r. po wyborach prezydenckich i parlamentarnych; wcześniej mielibyśmy spełnić niezbędne kryteria.
Za jeden z sukcesów pierwszej połowy kadencji Komorowski uważa m.in. to, że udało się zachęcić rząd do reformy systemu emerytalnego. W ocenie prezydenta zbliża się moment, kiedy będzie można myśleć o pogłębieniu tej reformy w paru ważnych obszarach - podają źródła. Jak dodają, prezydent podkreśla też wagę rozpoczętej już reformy dowodzenia, a także wojskowego szkolnictwa wyższego.      
W swojej działalności Komorowski chce też odwoływać się do nowoczesnego patriotyzmu m.in. poprzez nowe podejście do narodowych świąt i rocznic. Obok marszu "Razem dla Niepodległej", który organizowany ma być corocznie 11 listopada, prezydent chce, by "świętem polskiego optymizmu, satysfakcji" stał się 4 czerwca.
W kwestiach zagranicznych prezydent na pierwszy plan swojej działalności wysuwa politykę dobrego sąsiedztwa - podkreślają źródła. W ich ocenie w ostatnim czasie nastąpiło "pokonanie bariery" w budowaniu dobrych relacji z Rosją, a urząd prezydenta włączył się w próbę budowania pojednania z tym krajem. 
Ważnym podmiotem w sprawach zagranicznych dla Komorowskiego pozostaje Ukraina, w tej chwili - podają źródła w Kancelarii - bardzo trudno jest przesądzić, jak dalej potoczą się losy dalszej integracji tego kraju z UE. Umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą pozostaje nadal niepodpisana.  
Według źródeł w otoczeniu prezydenta istotną sprawą w tej kwestii jest to, czy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi uda się zrealizować swój plan i wprowadzić Ukrainę do Unii Celnej, którą Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem. 
Prezydent - podają źródła - dostrzega też "sporo trudności" w relacjach polsko-litewskich, ale tu - według tych źródeł - widać możliwość pozytywnej zmiany w związku z niedawnymi wyborami na Litwie. Nowy rząd Litwy od początku deklaruje wolę poprawy stosunków polsko-litewskich i rozwiązanie konkretnych problemów Polaków na Litwie. Bronisław Komorowski 16 lutego w Wilnie będzie uczestniczył w uroczystościach 95. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego. 
W najbliższym czasie spodziewane jest także "realne" wzmocnienie Trójkąta Weimarskiego, jako forum aktywnej współpracy między Polską, Niemcami a Francją. Trójkąt istnieje od 1991 r., a jego pierwotnym celem było wsparcie przez Niemcy i Francję wejścia Polski do UE.
W drugiej połowie kadencji celem kluczowych wizyt zagranicznych prezydenta mają być tzw. nowe centra wzrostu, ponieważ w ocenie Kancelarii Prezydenta zacieśnienie współpracy z Chinami, Indiami, Turcją czy wybranymi krajami Afryki to ogromna szansa na rozwój polskiej gospodarki. 
W kwestiach obronności Komorowski opowiada się za dalszą modernizacją techniczną armii i zamierza stać na straży stabilnego finansowania tego procesu. W sferze zainteresowania prezydenta znajdą się też zmiany w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - prace nad tą kwestią w Kancelarii zmierzają do zwiększenia skuteczności i sprawności sądowej kontroli administracji publicznej.
W 2013 r. - wynika z nieoficjalnych informacji - Kancelaria przedstawi rekomendacje w kwestii zwiększenia dostępności do fachowej pomocy prawnej dla osób niezamożnych.
DEON.PL POLECA




Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski o strategii polityki rodzinnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.