Czy Polska weźmie udział w misji UE w Mali?

Czy Polska weźmie udział w misji UE w Mali?
(fot. EPA/Nelson Richard)
PAP / drr

Minister spraw zagraniczncych Radosław Sikorski powiedział w środę, że nie może wykluczyć udziału Polski w planowanej misji szkoleniowej UE w Mali. Zaznaczył, że na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. Poinformował, że sprawę będzie konsultował z premierem i prezydentem.

W środę Sikorski był pytany w radiowej Trójce, czy Polska włączy się w ewentualną misję szkoleniową UE w Mali. W czwartek odbędzie się nadzwyczajna rada unijnych ministrów spraw zagranicznych ws. sytuacji w Mali. - Jutro będzie to dyskusja polityczna, tzw. generacja sił, czyli decyzja o wysłaniu wojsk, to jest dopiero kolejny etap. Żadnych decyzji jeszcze nie podjęliśmy - zaznaczył Sikorski. - W świetle jutrzejszej dyskusji będę tę sprawę konsultował z premierem i z prezydentem. Elementami naszej decyzji będzie kilka czynników - dodał minister.

Po pierwsze - mówił - to, że już jesteśmy zaangażowani w Afganistanie, a inne kraje już się stamtąd wycofały.- "Z drugiej strony braliśmy udział już w wielu misjach UE także na kontynencie afrykańskim. Przypomnę misje w Kongo czy misję wojskową, bojową w Czadzie - powiedział Sikorski. Pytany, czy jeżeli UE zdecyduje się wysłać misję szkoleniową do Mali, to Polska weźmie w niej udział, minister zaznaczył, że "w polskim interesie jest wzmacnianie europejskiej polityki bezpieczeństwa i polityki obronności. - Żadne decyzje nie zapadły, ale wykluczyć tego na dłuższą metę nie mogę - powiedział szef MSZ.

Sikorski zwrócił uwagę, że w Mali doszło do zerwania rozejmu, w wyniku czego mamy do czynienia z olbrzymimi połaciami kraju kontrolowanymi przez Al-Kaidę. - Francja w odpowiedzi na to złamanie rozejmu podjęła akcję zbrojną, którą traktujemy nie tylko ze zrozumieniem, ale i popieramy, bo dzięki tej akcji radykałowie islamistyczni nie zdobyli stolicy kraju - powiedział Sikorski.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że "od czasu Afganistanu i planowania ataków na Europę Zachodnią i Nowy Jork wiemy, jak niebezpieczna sytuacja jest wtedy, gdy terroryści mają fizyczną kontrolą nad jakimś terytorium". - Mogą się wtedy tam szkolić i planować operację - zauważył. Zwrócił również uwagę, że - Mali jest znacznie bliższe Europie niż Afganistan, to jest około 2 tys. od wybrzeża Morza Śródziemnego.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapowiedziała we wtorek, że Unia Europejska chce "możliwie najszybciej" rozpocząć w ogarniętym konfliktem Mali wojskową misję szkoleniową.

W Mali od piątku obowiązuje stan wyjątkowy w związku z ostatnimi atakami islamistów. W sobotę Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zatwierdziła natychmiastowe rozpoczęcie planowanej od miesięcy interwencji zbrojnej w zagrożonym rebelią kraju.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła francuski projekt rezolucji, autoryzującej rozmieszczenie sił międzynarodowych pod dowództwem afrykańskim w Mali.

Islamscy rebelianci od kwietnia 2012 roku zdołali opanować terytorium wielkości Francji na północy Mali. Według ekspertów od spraw bezpieczeństwa, chcą na tym obszarze utworzyć własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu zagrażający sąsiednim krajom.

Dotychczas sprzyjał im chaos, w jakim pogrążyło się Mali po obaleniu w marcowym wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Interwencja wojsk francuskich doprowadziła do powstrzymania ofensywy islamistów.

Dwa islamistyczne ugrupowania, Ansar Dine i Al-Kaida Islamskiego Maghrebu, zagroziły, że militarne wsparcie, jakiego Francja udzieliła malijskiemu rządowi, będzie miało konsekwencje dla życia i bezpieczeństwa francuskich zakładników znajdujących się w rękach Al-Kaidy oraz Francuzów przebywających w krajach arabskich. W samym Mali przebywa około 6 tys. obywateli Francji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy Polska weźmie udział w misji UE w Mali?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.