Politycy o przyznawaniu koncesji geotermalnych

(fot. rishon-lezion / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Adam Hofman (PiS) uznał za "groteskowe" sugestie b. wicepremiera Romana Giertycha o rzekomych układach między rządem Jarosława Kaczyńskiego a o. Tadeuszem Rydzykiem ws. koncesji geotermalnych. Jako niewiarygodne słowa Giertycha traktuje też Andrzej Rozenek z RP. Jacek Protasiewicz z PO zwrócił uwagę na zbieżność czasową decyzji podejmowanych wówczas przez rząd PiS.

 
W liście do prowincjała redemptorystów - upublicznionym w weekend w mediach - Roman Giertych, wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, napisał, że kiedy w 2007 roku LPR podjęła inicjatywę wprowadzenia konstytucyjnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prezes PiS się jej sprzeciwił. Dodał też, że w tym czasie o. Rydzyk prowadził z kierownictwem PiS negocjacje ws. wielomilionowych kontraktów rządowych na inwestycje geotermalne. 
 
Rzecznik PiS Adam Hofman w niedzielę w "Siódmym dniu tygodnia" w radiu Zet oświadczył, że sugestie Giertycha są nieprawdziwe, a sam list nazwał "groteskowym". "To groteskowe, nie ma co komentować. To nieprawda" - powiedział. 
 
"Tego typu rewelacje to jest nic innego jak uderzanie w Kościół, w część Kościoła" - mówiła posłanka SP Beata Kempa, odnosząc się do listu Giertycha.
 
Europoseł PO, wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz zwrócił uwagę na zbieżność czasową podejmowanych przez rząd PiS decyzji ws. przyznania koncesji geotermalnych. "Faktem jest, że ta decyzja o wodach geotermalnych czy wierceniach i o przyznaniu pieniędzy zapadła kilka dni po przegranych wyborach przez PiS, a więc minister podejmował decyzję w zasadzie wiedząc, że powinien się od tego typu decyzji wstrzymać" - mówił.
 
Z kolei prezydencki minister Tomasz Nałęcz był zdania, że Giertych nie ma racji. "Pamiętam, jak Rydzyk mówił o prezydentowej Kaczyńskiej jako o "czarownicy", więc nie było żadnego zawieszenia broni" - dodał.
 
Za niewiarygodne słowa Giertycha uznał także rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. "To, co on opowiada, jest po prostu niewiarygodne, bo jak PiS rządził, to dyrektor Rydzyk miał wszystko, czego chciał i nie musiał nikogo szantażować ani żadnych deali zawierać" - dodał.
 
Europoseł Wojciech Olejniczak zauważył natomiast, że Giertych po raz kolejny przypomina, iż Rydzyk "to biznesmen, który w różny sposób prowadził te interesy". "Jeśli chodzi o współpracę między PiS a dyrektorem Rydzykiem, to grali - jakby można powiedzieć - w jednej drużynie i robili dokładnie ręka w rękę to samo" - stwierdził.
 
Roman Giertych upublicznił w sobotę list skierowany do prowincjała redemptorystów Janusza Soka, we którym domaga się przeprosin i sprostowania od dyrektora Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka. Według Giertycha, w TV Trwam wyemitowano "kłamliwe pomówienie" na jego temat: "były lider LPR przedstawia się jako zwolennik in vitro, łagodzi swój stosunek do ideologii ruchów homoseksualistów, czy wreszcie rezygnuje z rozszerzenia ochrony życia dzieci poczętych".
 
Giertych poinformował, że wcześniej napisał w tej sprawie list do Rydzyka, ale nie otrzymał odpowiedzi. B. szef LPR przekonywał w nim, że "nie zmienił swoich poglądów odnośnie kwestii etycznych, co do których Kościół katolicki głosi jednoznaczne stanowisko (...), nigdy nie był i nie jest zwolennikiem legalizacji in vitro (...), nie zmienił swoich negatywnych poglądów odnośnie ideologii ruchów homoseksualnych (...), nie zrezygnował z rozszerzenia ochrony życia dzieci poczętych".
 
W liście do Soka Giertych podkreślił, że nie po raz pierwszy media podległe Rydzykowi podejmują kampanię "zniesławiającą go w oczach katolickiej opinii publicznej"; że było tak już w 2006 roku. "Ojciec dyrektor prowadził wówczas z kierownictwem PiS negocjacje ws. wielomilionowych kontraktów rządowych na inwestycje geotermalne. Dziwnym trafem państwowe decyzje o inwestycjach w interesy Ojca Dyrektora czasowo korelowały z brutalnymi atakami na mnie i na moją formację organizowanymi w mediach mu podległych" - czytamy.
 
Przypomniał też, że w kwietniu 2007 roku LPR podjęła inicjatywę wprowadzenia konstytucyjnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a lider PiS Jarosław Kaczyński "oficjalnie sprzeciwił się tej inicjatywie, żądając od swoich posłów, by jej nie popierali" i inicjatywę odrzucono. "Ojciec dyrektor wprawdzie publicznie zadeklarował poparcie dla naszej inicjatywy, ale de facto nie uczynił nic, by wymóc na PiS pozytywne głosowanie, gdyż prowadził w tym samym czasie inne negocjacje nad kolejnymi dotacjami rządowymi na swoje inwestycje" - napisał Giertych.
 
W reakcji na list Giertycha na stronach Radia Maryja pojawiło się stwierdzenie m.in., że Giertych "w bezpardonowy sposób zaatakował" o. Rydzyka.
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Adrian Podsiadło 20:37:41 | 2013-01-13
Założyłem się kiedyś, że nie uda się, sprzedać w innym opakowaniu (np. mecenasa), tym samym osobom, "faszysty od 5 piw" który miał być "wrzucony w worze do jeziora".

Dziś widzę, że nie mam szans na wygranie tego zakładu ;-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Andrzej 20:31:21 | 2013-01-13
cm...W NASZEJ OJCZYŻNIE 92% członków Kościoła Katolickiego istneje podział niestety.Pani Anny się nie da prezkonać,ta Pani do każdego artykułu dodaje podobny komentarz.Ajeżeli chodzi o J.E.Bskupa Janiaka to tylko prosił Ludowców o poparcie.Ja oczywiście uważam że tej Telewizji należy się multipleks.Ale niech to będzie zgodnie z literą prawa.Co do Pana Gertycha o ile są to pomówienia to są sądy itp...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cm 20:28:58 | 2013-01-13
Do "cm"

Czy rzeczywiście każda pielgrzymka ma specjalna, dla niej, Mszę Św. w Bazylice Watykańskiej przy Konfesji Św. Piotra czyli papieskim ołtarzu?
Warto przeczytac treśc tych życzeń a nie tylko że są, chociaz to jest równie ważne bo może podasz inne media tak popierane
A pozostałe przypomniane informacje juz nie licza się - te poparcia
Wiadomo że listy Geirtycha sa wszędzie zamieszczone, nie tylko na profilu, podaje PAP bo z tego akurat źródła korzysta PAP

No i wiadomo kogo "cm" uważa za wiarygodnego - "niezwykle zmiennego" Giertycha czy autorytety pasterzy Kościoła.

A powtarzam tylko fakty i źródła informacji wiarygodne dla katolików  a nie własne opinie

...
Nie zmieniaj tematu na życzenia i pielgrzymkę. Nie jestem jakimś specjalnym zwolennikiem Giertycha, ale
1) Pokaż w którym miejscu zmienił on poglądy, tylko nie powtarzaj kłamstw TV Trwam.
2) Powiedz dlaczego na stronach ND i RM jest podawane kłamstwo o ataku Giertycha na Kościół, jak Giertych nie atakuje tylko prostuje kłamstwa na swój temat, do czego ma pełne prawo. To TV Trwam zaatakowała Giertycha. Pokaż jedno zdanie z listów Giertycha, w którym atakuje on Kościół Katolicki, albo pokaż jakąkolwiek wypowiedź w całej jego karierze, w której atakuje Kościół Katolicki.
Jeszcze raz powtarzam nie jestem specjalnym zwolennikiem Giertycha, ale trzeba być sprawiedliwym i nie powtarzać kłamstw podawanych na stronach rzekomo katolickich mediów, że Giertych atakuje Kościół Katolicki. Jak można takie brednie publikować?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 20:10:49 | 2013-01-13
Oczywiście przeliterowanie" z PAP jako źródła informacji korzysta DEON

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 20:09:05 | 2013-01-13
Do "cm"

Czy rzeczywiście każda pielgrzymka ma specjalna, dla niej, Mszę Św. w Bazylice Watykańskiej przy Konfesji Św. Piotra czyli papieskim ołtarzu?
Warto przeczytac treśc tych życzeń a nie tylko że są, chociaz to jest równie ważne bo może podasz inne media tak popierane
A pozostałe przypomniane informacje juz nie licza się - te poparcia
Wiadomo że listy Geirtycha sa wszędzie zamieszczone, nie tylko na profilu, podaje PAP bo z tego akurat źródła korzysta PAP

No i wiadomo kogo "cm" uważa za wiarygodnego - "niezwykle zmiennego" Giertycha czy autorytety pasterzy Kościoła.

A powtarzam tylko fakty i źródła informacji wiarygodne dla katolików  a nie własne opinie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cm 19:51:38 | 2013-01-13
Cóż powiedziec o osobie która nie potrafi dotrzeć do źródłowych informacji na temat działalności  o. T. Rydzyka Radia Maryja i innych dzieł. Wtedy tylko się powtarza to co się chce żeby sie chyba przypodobać swojemu środowisku i powtarza się za poprawnym politycznie PAP

Odnosnie o. T. Rydzyka dyrektora Radia Maryja - podję tylko suche fakty bez komentarza:
Proszę przeczytać sobie - 4 juz razy KEP popierała starania TV Trwam o miejsce na multipleksie i wszyscy wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich zebranych w Łagiewnikach w 2012 r
Proszę przeczytać sobie życzenia na Boże Narodzenie kilkudziesięciu kardynałów i biskupów dla Radia Maryja i TV Trwam.
Proszę sobie przeczytać 10 tyś (głównie ludzi nauki z imienia, nazwiska, tytułu naukowego, miejsce pracy lub zamieszkania) popierających o. T. Rydzyka, nie mówiąc już o 2, 4 mln podpisów i ponad 150 marszów.

No ale "cm" woli dać wiarę PAP i Giertychowi (usłużnemu teraz komu to raczej każdy wie) niż biskupom i papieżowi. A odnośnie skarg na Radio Maryja to juz pisano przecież nawet do papieża a nie tylko do prowincjała redemptorystów. Teraz Prowincjał o. Sok własnie jest w Toronto z o. Rydzykiem na spotkaniach opłatkowych Radia Maryja. No a papież dopiero co przyjmował Pielgrzymke Radia Maryja w Watykanie w Bazylice Św. Piotra - wszystko do pooglądania i do posłuchania na stronie Radia Maryja i TV Trwam

...
Przestań powtarzać mantrę o życzeniach biskupów i kardynałów, bo już to powtarzasz setny raz. Albo przyjmowanie pielgrzymki przez Ojca Św. To, że biskupi wysyłają życzenia to normalna rzecz. Że w Watykanie przyjmowane są wszystkie pielgrzymki, to też normalna rzecz. Nie daję żadnej wiary PAP. Listy mec. Giertycha można przeczytać na jego profilu. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 19:46:19 | 2013-01-13
Dla "cm" jeszcze mały cytacik z dzisiejszego dnia z KAI:

"O przyznanie Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym zaapelował wczoraj w Kaliszu na spotkaniu noworocznym ludowców z całej Wielkopolski bp Edwarda Janiak. W spotkaniu członków i sympatyków PSL uczestniczył m.in. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński".

Warto przeczytać całośc, jak zawsze

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 19:40:04 | 2013-01-13
Cóż powiedziec o osobie która nie potrafi dotrzeć do źródłowych informacji na temat działalności  o. T. Rydzyka Radia Maryja i innych dzieł. Wtedy tylko się powtarza to co się chce żeby sie chyba przypodobać swojemu środowisku i powtarza się za poprawnym politycznie PAP

Odnosnie o. T. Rydzyka dyrektora Radia Maryja - podję tylko suche fakty bez komentarza:
Proszę przeczytać sobie - 4 juz razy KEP popierała starania TV Trwam o miejsce na multipleksie i wszyscy wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich zebranych w Łagiewnikach w 2012 r
Proszę przeczytać sobie życzenia na Boże Narodzenie kilkudziesięciu kardynałów i biskupów dla Radia Maryja i TV Trwam.
Proszę sobie przeczytać 10 tyś (głównie ludzi nauki z imienia, nazwiska, tytułu naukowego, miejsce pracy lub zamieszkania) popierających o. T. Rydzyka, nie mówiąc już o 2, 4 mln podpisów i ponad 150 marszów.

No ale "cm" woli dać wiarę PAP i Giertychowi (usłużnemu teraz komu to raczej każdy wie) niż biskupom i papieżowi. A odnośnie skarg na Radio Maryja to juz pisano przecież nawet do papieża a nie tylko do prowincjała redemptorystów. Teraz Prowincjał o. Sok własnie jest w Toronto z o. Rydzykiem na spotkaniach opłatkowych Radia Maryja. No a papież dopiero co przyjmował Pielgrzymke Radia Maryja w Watykanie w Bazylice Św. Piotra - wszystko do pooglądania i do posłuchania na stronie Radia Maryja i TV Trwam

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cm 18:39:57 | 2013-01-13
Najlepszym dowodem na prawdziwe słowa mec. Giertycha jest to co umieszczono na stronie ND. Uderz w stół a nożyce się odezwą. Żadnej merytorycznej polemiki tylko dalsze podłe plucie. I standardowa nowomowa o "wielkim ataku na Kościół". A ja w ani jednym słowie mec. Giertycha nie widzę ataku na Kościół. Jak można tak podle kłamać i to na stronie rzekomo gazety katolickiej. To samo na stronie RM.  

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cm 17:47:36 | 2013-01-13
Czy media katolickie są po to by opluwać ludzi. Nie taka jest misja mediów katolickich aby prowadzić jakieś osobiste porachunki i pluć na ludzi, których wcześniej przedstawiano jako jedyny możliwy wybór. Każdy kto słucha RM pamięta o jedynej, słusznej, polskiej partii (LPR), na którą katolik w Polsce może głosować. Ciekawe czy prowincjał Redemptorystów zamiecie problem niszczenia autorytetu Kościoła pod dywan. 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?