Śledztwo ws. antysemickich wpisów

(fot. zeevveez/flickr.com/CC)

Sąd nakazał warszawskiej prokuraturze śledztwo w sprawie publicznego znieważania innych osób z powodu przynależności narodowej czy rasowej przez antysemickie wpisy na portalach kilku gazet. Wnosił o to szef MSZ Radosław Sikorski.

 
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uwzględnił w piątek zażalenie pełnomocnika ministra, mec. Romana Giertycha. Sąd uznał, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie musi wszcząć śledztwo w sprawie publicznego znieważania grupy ludności albo danej osoby z powodu jej przynależności m.in. narodowej, etnicznej i rasowej. Art. 257 Kodeksu karnego przewiduje za to do 3 lat więzienia.
 
Wcześniej prokuratura umorzyła śledztwo, które prowadziła w sprawie pomówienia Sikorskiego takimi wpisami (grozi za to do roku więzienia). Uznała bowiem, że minister może ścigać sprawców z oskarżenia prywatnego.
 
W kwietniu 2011 r. Sikorski zawiadomił o podejrzeniu przestępstwa propagowania w sieci treści antysemickich, argumentując m.in., że podważa to wizerunek Polski w świecie. Chodziło o wpisy na kilku portalach głównych mediów związane z korespondencją Sikorskiego z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem, w której wzywał do ścigania antysemickiej i rasistowskiej mowy nienawiści.
 
Minister - który dostał status pokrzywdzonego - złożył w prokuraturze wydruki z sieci z przykładami wpisów, np.: "Hitler zaczął, my skończymy. Do pieca, smażyć się, żyduchy, do pieca" albo: "Przyjdzie czas, że dalej się będziecie k... po piecach i piwnicach chować". Przytaczał też wpisy na swój temat (pisownia oryginalna): "Radosław Sikorski - mąż ortodoksyjnej z dziada pradziada amerykańskiej żydówki, wróg Polskości, biegle władający językiem polskim amerykański agent i mason, zdalnie sterowany przez teścia, naczelnego czosnka nowego Yorku, przejął pałeczkę destrukcji i destabilizacji kraju od niejakiego michnika - jednak bardziej niebezpieczny z racji zajmowanego wysokiego stanowiska - pod maską dobrotliwego gogusia ukryty bezwzględny sprzedawczyk, wyzbyty wszelkich zasad wykonawca rozkazów międzynarodowej kliki".
 
Prokuratura zdecydowała wtedy wszcząć śledztwo z art. 212 par. 2 Kodeksu karnego - o pomówienie ministra w mediach. Czyn taki jest ścigany wprawdzie z oskarżenia prywatnego, ale prokuratura może uznać, że interes społeczny wymaga przyłączenia się jej do ścigania - tak było w tym przypadku.
 
Prokuratura ustaliła adresy komputerów, z których dokonywano tych wpisów, po czym w maju 2012 r. umorzyła śledztwo. Uznano, że rola prokuratury wyczerpała się i brak jest już interesu społecznego w kontynuowaniu postępowania. "Pan Sikorski ma profesjonalnego pełnomocnika i może ścigać sprawców z oskarżenia prywatnego" - mówił rzecznik prokuratury Dariusz Ślepokura.
 
Mec. Giertych zażalił się w imieniu ministra na tę decyzję. Powiedział PAP, że prokuratura w ogóle nie ustosunkowała się do wniosku zawiadomienia, by śledztwo prowadzić pod kątem art. 257 Kk. Dodał, że wpisy typu “Mam złość na Adolfa H., że nie skończył gazowania rzydostwa (tak w oryginale - PAP)" wyczerpują znamiona właśnie tego przestępstwa.
 
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że prokuratura ma teraz przesłuchać autorów tych wpisów. Giertych był usatysfakcjonowany tą decyzją.
 
Od jesieni 2012 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów prowadzi postępowanie ws. nawoływania do waśni na tle narodowościowym i pochwalania faszyzmu na forum internetowym dziennika "Fakt". Odnosiły się one do walki z antysemityzmem w sieci, jaką portalom wypowiedział szef MSZ. Giertych podkreślił, że to oddzielna sprawa.
 
Sikorski pozwał też do sądu kilka gazet, które dopuszczały takie komentarze na swych forach. Wydawca "Wprost" zawarł ugodę z szefem MSZ. Tygodnik przyznał, że odpowiada za wpisy i zapowiedział przeprosiny. W osobnych postępowaniach pozwani są też wydawcy dzienników "Fakt" i "Pulsu Biznesu".
 
Seremet mówił niedawno, że anonimowość w sieci niektórzy błędnie utożsamiają z bezkarnością za takie wpisy. Dodał, że do ścigania tych czynów nie potrzeba nowych przepisów, a problem leży w praktyce działań prokuratury. Zapewnił, że wyeliminowano już przypadki umorzeń śledztw lub odmowy ich wszczynania z powodu tzw. znikomej szkodliwości takich czynów. Wydał też wytyczne prokuratorom, jak pomagać pokrzywdzonym takimi wpisami.
 
 
 
Wspomóż Nas
Tagi: antysemityzm

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~DNA 16:01:20 | 2013-01-11
[email protected] A kto tu broni tych wpisów? Mysl kolego co piszesz i czytaj ze zrozumieniem. A dlaczego przy innej okazji, żeby "właścicieli"naszego państwa nie urazić? Każda okazja jest dobra by przywołac do porządku rządzących, którym się wydaje, ze są właścicielami Polski i Polaków.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tadeusz 14:47:07 | 2013-01-11
A kiedy prokuratura się zajmie antypolskimi i antychrześcijańskimi wpisami??? Nie neguję potrzeby ścigania chamstwa i kłamstwa, ale dlaczego nie ma w tym sprawiedliwości i znów są równi i równiejsi?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pg 14:36:56 | 2013-01-11
Nie brońcie tych wpisów i ich autorów. Są wyjątkowo ohydne i skandaliczne. Nasze (słuszne) pretensje o antypolonizm wyciągajcie przy innej okazji. Czasem nawet myślę czy te wpisy antysemickie nie są prowokacją. Zawsze natomiast sądziłem, że jest to margines. Czyżbym się mylił? 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~goj 12:48:06 | 2013-01-11
Strach komentować.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~DNA 12:30:00 | 2013-01-11
Polski rząd, w tym MSZ powienien bronić przede wszystkim Polaków, a nie semitów. Minister Sikorski ma problemy z tożsamością?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wiarus 12:03:59 | 2013-01-11
Żadna nowość... swój swojego broni. na katolików mogą pluć i znieważać a oni... święte krowy z Bombaju - nietykalni

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tim 11:42:54 | 2013-01-11
Za to antypolskie książki wydawana przez ZNAK pozostają bezkarne. Wydawnictwo jest nagradzane prawami do publikacji książek papieża. Czy ksiądz Czajkowski i brat Turowski ciągle o tym decydują ???

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?