Krzyż na Rysach był poświęcony

Proboszcz Marcin Dąbkowicz z kaplicy na Wiktorówkach poparł usunięcie krzyża z Rysów. Stwierdził, że i tak nie był on poświęcony. "Gazeta Polska Codziennie" publikuje jednak zdjęcie wykonane podczas montażu krzyża, dowodzące, że jest zupełnie inaczej.

 

"Codzienna" dotarła też do osób, które zamontowały krzyż oraz do księdza, który go poświęcił. Osoby te pragną pozostać anonimowe, bo obawiają się o utratę pracy.

 

Dlatego też na fotografii, którą zamieszcza "GPC", twarz kapłana święcącego krzyż jest niewidoczna. - Jako duszpasterz słucham głosu swoich wiernych, dlatego poświęcę każdy krzyż i w każdym miejscu, w którym zechcą go postawić - mówi ksiądz.

 

Według dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego krzyż został ustawiony na Rysach nielegalnie.

 

Jednak osoby, które go tam umieściły przypominają, że po raz pierwszy krzyż stanął na najwyższym polskim szczycie przed wojną. - Chcemy go przywrócić, aby błogosławił Polsce i wszystkim, którzy wychodzą w góry.

Poświęcamy go też pamięci ratowników tatrzańskich, którzy zginęli, niosąc pomoc potrzebującym - wyjaśniają.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wanda 12:02:35 | 2012-12-17
Robertowi -podziękowanie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Robert 10:23:44 | 2012-12-17
Homilia w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej matki Bernardyny Marii Jabłońskiej i matki Marii Karłowskiej  
.... Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w sposób szczególny na Giewoncie. I tak się też stało. ..." "... Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz. ..." Na zakończenie Mszy św. Jan Paweł II powiedział: "Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku, ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda! — „W górę serca!” Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda! — „W górę serca!” Amen." 

TU WYPOWIADA SIĘ JEDYNY DLA MNIE AUTORYTET. MÓWI O KRZYŻU W MOIM ŻYCIU, ALE TEŻ O TYM FIZYCZNYM SYMBOLU W URZĘDACH, SZKOŁACH. NA NIC UMYSŁOWE WYGIBASY RÓŻNYCH "KATOLIKÓW" I "OŚWIECONYCH KAPŁANÓW" I POWOŁYWANIE SIĘ NA "PRAWO". KRZYŻ TO NIE JAKIŚ TAM SYMBOL JEDEN Z WIELU. ZA CHWILĘ JAKIEMUŚ PAJACOWI ZACZNIE PRZESZKADZAĆ KRZYŻ NA ŚWIĄTYNI I ZAWSZE ZNAJDZIE SIĘ "KATOLIK" LUB "OŚWIECONY KAPŁAN", KTÓRY UZASADNI, ŻE PRZECIEŻ NAJWAŻNIEJSZY JEST TEN KRZYŻ W MOIM SERCU, A TEN NA KOŚCIELE TO NIE WAŻNY.... 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 09:42:06 | 2012-12-17
@~123 ~marcin
Czy proboszcza też zaliczacie do władz PRL-owskich?

Jeśli chcesz publicznie chwalic Boga w danej parafii musz mieć na to zgodę proboszcza :-)
Grupa  o której wspominasz bazsuje właśnie na działaniu bez zgody zwierznika kościelnego w oparciu o swoje własne rozeznanie sytuacji.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~marcin 19:34:39 | 2012-12-14
@ T7HRR
Jak się chce uderzyć, kij się zawsze znajdzie ! Przecież władze PRL-owskie też powoływały się na prawo. Tylko dziś wysługują się rękami usłużnych kapłanów (sic), o mentalności takich niegdysiejszych "księży patriotów" !
------------------------------------------------
Wychodzi na to, że Boga wolno chwalić tylko po uprzednim uzgodnieniu z odpowiednimi władzami. Kiedyś te władze strzelały, dziś (przynajmniej narazie) nie muszą - wyhodowały katolików sekty bonieckiej

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Stilgar 16:31:52 | 2012-12-14
I znów woda na młyn religijnych fanatyków. Drogi Robercie krzyż sam w sobie nie jest nielegalny ale trzeba uszanować wolę opiekunów tego parku narodowego. W przeciwnym razie za chwilę kolejni fanatycy ustawią krzyże na każdym szczycie, w drodze na niego i u stóp, przy kasach, kebabach i toaletach. Czy w stawianiu krzyża naprawdę o to ma chodzić? O ilość?
Jestem katolikiem i jestem przeciwny stawianiu krzyży przy drogach bo stawianie tego znaku w miejscu narażonym na ochlapanie przez brud, błoto, sól drogową to profanacja tego symbolu.
Drodzy "obrońcy krzyża" czy jak wejdę wam do ogródka i bez pytania postawię 20 krzyży to też będziecie twierdzić że nie wolno ich usuwać? 
Czemu stawiający krzyż na Rysach nie zwrócili się z prośbą do TPN o zgodę? Tak zwyczajnie, z szacunkiem do opiekunów tego miejsca, tak po chrześcijańsku?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~123 14:33:44 | 2012-12-14
@ T7HRR
Jak się chce uderzyć, kij się zawsze znajdzie ! Przecież władze PRL-owskie też powoływały się na prawo. Tylko dziś wysługują się rękami usłużnych kapłanów (sic), o mentalności takich niegdysiejszych "księży patriotów" !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 14:01:14 | 2012-12-14
Jest jednen zasadniczy problem: teren jest publiczny a nikt nie porozmawiał na ten temat ani z proboszczem ani zarządca terenu.
Do tego jest problem techniczny, prowizoryczny sposób montażu grożący zjechaniem krzyża z lawiną.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Chrust 13:59:18 | 2012-12-14
Polska jest dziś perfidnie bezczeszczona każdego dnia. Czy mamy się wycofać, czy mamy ją oddać bez oporu politycznym gwałcicielom ?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Robert 13:06:43 | 2012-12-14
Był 1987 rok, kiedy wieszaliśmy "nielegalny" krzyż w klasie. Ponieważ robiliśmy to uporczywie przez wiele miesięcy, paru kolegów wyleciało ze szkoły. Strasznie mi smutno, że znów krzyże w mojej Ojczyźnie są nielegalne. Ten na Rysach, ten pod Pałacem Prezydenckim.... jeden "psuje" Tatry, drugi jest zbyt "polityczny". I znajdują się księża i hierarchowie, którzy nie mają nic przeciw temu, a nawet stają po stronie tej demonicznej władzy. Źle mi z tym.... źle się bawimy. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~hub381 12:56:52 | 2012-12-14
Ludzie,czy nie macie innych zajęć jak tylko podbużianie innych o Krzyż ? To dlaczego nie pokażecie zdjęcie poświęcenia tego Krzyża ? I tak w kółko sie sprawa odnawia.Typowe polskie swary !

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook