Przemyt papierosów daje popalić budżetowi

Budżetowa maszynka do zarabiania pieniędzy zacina się. W III kw. 2012 r. wpływy z akcyzy na wyroby tytoniowe spadły o 3,4 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku - donosi "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane resortu finansów.

 
Jak podkreśla "DGP", choć po trzech kwartałach jest w sumie wzrost wpływów o 2,7 proc., to w poprzednich latach był on wyższy - na poziomie 13 proc.
 
Powodem wyhamowania jest czarny rynek - stwierdza dziennik. Według raportu firmy badawczej Almares Polacy rocznie wypalają 51 mld szt. papierosów, z czego już 7,5 mld szt. pochodzi z nielegalnych źródeł. Spada też popyt na legalne wyroby - po trzech kwartałach na papierosy o 8 proc., a na tytoń do palenia - o 30 proc.
 
Wraz ze spadkiem zmniejszamy produkcję, a tym samym zamówienia na tytoń u plantatorów - wskazuje Gabriela Bar, rzecznik British American Tobacco Polska. Jak dodaje, w efekcie może dojść do likwidacji miejsc pracy w sektorze, który teraz zatrudnia 60 tys. osób.
 
Traci też handel detaliczny. Polska Izba Handlu alarmuje, że w małych sklepach udział papierosów w sprzedaży to nawet 40 proc., a odpływ klientów oznacza dla wielu placówek bankructwo.
 
   
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?