Ponad 2,2 tys. bezdomnych ludzi w Krakowie

(fot. craig / flickr.com)

W Krakowie działa 18 placówek zapewniających schronienie bezdomnym szczególnie w okresie zimy. Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że na terenie miasta rocznie przebywa ponad 2,2 tys. bezdomnych, a w okresie zimowym liczba ta wzrasta.


Według danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ciągu roku w Krakowie przebywa ponad 2200 osób bezdomnych, a w okresie zimowym liczba ta wzrasta. "Według osób bezdomnych, z którymi rozmawiali pracownicy socjalni, rozbudowana sieć wsparcia organizacji pozarządowych i charytatywnych oraz niska stopa bezrobocia w Krakowie zwiększa ich szanse na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Z myślą osobach bezdomnych w zimie MOPS realizuje projekt socjalny "Akcja Zima" - podkreśla Józefa Grodecka, dyrektor MOPS-u w Krakowie.

 

Adresatami projektu socjalnego "Akcja Zima" są osoby bezdomne przebywające na terenach kolejowych, na klatkach schodowych, piwnicach, strychach oraz w pomieszczeniach niemieszkalnych tj. w pustostanach, altanach działkowych, kanałach ciepłowniczych. Osoby bezdomne są informowane o formach pomocy oraz zasadach jej udzielania oraz zachęcane do skorzystania ze schronienia w placówkach. W sytuacji nie cierpiącej zwłoki zapewnia się osobie bezdomnej miejsce noclegowe, a w uzasadnionych sytuacjach wzywa pogotowie ratunkowe.

 

Na terenie Krakowa funkcjonuje 18 placówek zapewniających schronienie, które oferują 638 miejsc noclegowych. Dla kobiet przygotowano 193 miejsc, dla mężczyzn 415, w tym w 62 miejsca dla osób starszych, niepełnosprawnych, wobec których świadczone są usługi opiekuńcze. Jedna placówka zapewnia 30 miejsc dla osób kobiet i mężczyzn uzależnionych od środków psychoaktywnych - narkotyków. Natomiast w 5 mieszkaniach chronionych jest 68 miejsc.

 

W razie potrzeby, na terenie Noclegowni i Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Makuszyńskiego 19a, zostaną uruchomione dodatkowe miejsca noclegowe (nawet do 100 dodatkowych miejsc). Poza tym każda z funkcjonujących placówek w okresie występowania bardzo niskich temperatur zorganizuje kolejne miejsca noclegowe.

 

W Domu Św. Brata Alberta w Krakowie przy ul. Saskiej jest 50 miejsc dla bezdomnych, Chrześcijański Ośrodek Pomocy Bezdomnym "Dom Łazarza" w Krakowie od 8 do 30 miejsc, ale w sezonie zimowym Ośrodek może udzielić schronienia dodatkowym osobom). Natomiast Chrześcijański Ośrodek Pomocy Bezdomnym "Dom Korneliusza" zapewnia do 12 miejsc dla osób bezdomnych - starszych i niepełnosprawnych z usługami opiekuńczymi.

 

Z kolei Przytulisko Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet w Krakowie zapewnia 60 miejsc lub więcej w sezonie zimowym. Bezdomni mogą również korzystać z pomocy Wspólnoty Św. Brata Alberta “Chleb i Światło", gdzie znajdują się 22 miejsca. Natomiast Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi dwa mieszkania wspierane dla kobiet i kobiet z dziećmi.

 

Osoby ubogie mogą również skorzystać z ciepłego posiłku. Z zupy w Kuchni św. Brata Alberta prowadzonej przez Caritas korzysta dziennie ok. 700 osób. Ciepły posiłek można otrzymać również m. in. w Przytulisku św. Brata Alberta przy ul. Skawińskiej, w Kuchni św. Brata Alberta przy ul. Reformackiej, we Wspólnocie św. Brata Alberta "Chleb i Światło" oraz Chrześcijańskim Ośrodku Pomocy Bezdomnym “Dom Łazarza". Natomiast Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim przy ul. Woronicza wydaje dziennie 200 posiłków głównie dla ubogich parafian.

 

Dodatkowo Dział Pomocy Bezdomnym MOPS współpracuje z PCK, Caritas, Towarzystwem Brata Alberta, Dziełem Pomocy św. Ojca Pio oraz Polskim Komitetem Pomocy Społecznej w celu zapewnienia osobom bezdomnym pomocy w formie odzieży i suchego prowiantu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook