Kolejni radni PO chcą dofinansowania in vitro

Kilkuosobowa grupa radnych PO zamierza zgłosić pod obrady sejmiku województwa małopolskiego projekt uchwały dotyczący współfinansowania zabiegów zapłodnienia in vitro z budżetu województwa. Cały klub PO, który ma większość w radzie, nie poprze tej inicjatywy.

 

- To nie jest inicjatywa klubu Platformy Obywatelskiej i według mojej oceny nie ma ona żadnych szans na przejście ani w klubie PO, ani w sejmiku - powiedział PAP w piątek przewodniczący klubu radnych PO Leszek Zegzda.

 

Jak podkreślił, każdy projekt uchwały, jeśli popiera go odpowiednia liczba radnych, może zostać zgłoszony pod obrady sejmiku i być procedowany.

 

- Jest to inicjatywa kilku radnych. Kto jeszcze podejmie decyzję, żeby poprzeć to, jest osobną kwestią, natomiast zdecydowana większość uważa, że nie trzeba wprowadzać tego programu - ocenił Zegzda.

 

Według niego decydują o tym zarówno przesłanki światopoglądowe, ekonomiczne i prawne. - To tysiąc powodów, każdy tak samo ważny i różnie akcentowany przez członków klubu, natomiast absolutnie nie uczestniczymy w tym przedsięwzięciu - podkreślił.

 

Przeczytaj komentarz Elżbiety Wiater


Według radnej Teresy Starmach (PO), która jest jedną z pomysłodawców, projekt popierają cztery osoby należące do klubu radnych PO.

 

Dodała, że inicjatywa taka ma sens, bo w projekcie przyszłorocznego budżetu województwa małopolskiego na różne programy prozdrowotne zapisano około 1 mln zł, z czego około 440 tys. zł mogłoby - według niej - zostać przeznaczone na dofinansowanie zabiegów in vitro, zwłaszcza dla par mieszkających w mniejszych miejscowościach Małopolski. Zgodnie z tym pomysłem w przyszłym roku 220 par miałoby otrzymać z budżetu województwa po 2 tys. zł.

 

W Polsce uchwałę, która ustanowiła program dofinansowania in vitro w wysokości 3 tys. zł dla pary, przyjęła 18 października rada miejska w Częstochowie. Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" zakłada, że w czasie jego realizacji - trzech lat - z dofinansowania skorzysta 160 par. W projekcie przyszłorocznego budżetu przewidziano na ten cel 150 tys. zł. W 2012 roku wsparcie może otrzymać 36 par.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook