"Zdelegalizować ONR i Młodzież Wszechpolską"

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Po niedzielnych zajściach w Warszawie podczas Marszu Niepodległości SLD chce w ciągu dwóch tygodni złożyć wniosek o delegalizację ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Według Sojuszu, organizacje te mają charakter faszystowski, a ich działalność łamie konstytucję.

 

- To, co wczoraj stało się na ulicach Warszawy, jest wielkim skandalem, nie tylko na miarę stolicy, ale całego państwa. To, że dopuszczono do tego, aby odbyły się marsze, przede wszystkim Marsz Niepodległości, który w sposób jawny i czytelny promował na ulicach Warszawy faszyzm, to - jeszcze raz podkreślam - skandal - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski na poniedziałkowym briefingu w Sejmie.

 

Według niego, wszystko co robią ONR i MW, ma oznaki "jawnego promowania faszyzmu". - Marsz, który wczoraj się odbył jest najlepszym przykładem, że przez ostatnie tygodnie organizacje, które go współtworzyły, planowały zamieszki na ulicach Warszawy - uważa sekretarz generalny SLD.

 

Jak dodał, ONR i Młodzież Wszechpolska "doprowadziły wczoraj do sytuacji, w której zamiast cieszyć się Świętem Niepodległości - kolorowej, ciepłej, niepodległej Polski, zastanawialiśmy się, czy żyjemy w kraju, który za wszelką cenę próbuje bronić swojej niepodległości".

 

- SLD nie zgadza się na takie działania i dlatego wystąpi z wnioskiem o delegalizację Młodzieży Wszechpolskiej i ONR" - oświadczył Gawkowski. "Organizacje takie jak ONR i MW nie powinny w żaden sposób mieć możliwości uczestniczenia w życiu publicznym - uważa polityk Sojuszu. Wniosek ma być gotowy w ciągu dwóch tygodni.

 

Gawkowski jest zdania, że działalność ONR i MW narusza konstytucję, o czym - jak mówił - świadczą niedzielne słowa szefa MW Roberta Winnickiego na temat potrzeby obalenia obecnej RP. Lider Młodzieży Wszechpolskiej, zapowiadając tworzenie "olbrzymiego ruchu społecznego na wzór Solidarności - Ruchu Narodowego", powiedział, że oznacza to "zorganizowanie narodu i obalenie republiki Okrągłego Stołu".

 

Odnosząc się do samej idei tworzenia Ruchu Narodowego, Gawkowski ocenił, że jest ona groźna dla Rzeczypospolitej. - Jeżeli środowiska prawicowe przyzwalają na to, żeby w Polsce budował się Ruch Narodowy (...), to nawet nie potrafię tego ubrać w odpowiednie słowa, bo podobne bojówki ruchu faszystowskiego na początku XX wieku, za przyzwoleniem Hitlera, dały początek III Rzeszy - mówił Gawkowski.

 

Zapowiedział też, że w najbliższych tygodniach politycy Sojuszu zwrócą się do wszystkich sił politycznych o to, aby ich wniosek w sprawie delegalizacji ONR i MW został uzupełniony o "kolejne, różne informacje, które będą spływały z kraju a propos łamania konstytucji, łamania prawa, a przede wszystkim promocji faszyzmu w Polsce".

 

- Apelujemy do wszystkich ludzi, żeby przysyłali do nas informacje dotyczące łamania prawa, dotyczące nielegalnych działań ONR, MW, a my będziemy w tej sprawie występowali w imieniu wszystkich Polaków"- podkreślił Gawkowski.

 

Sekretarz SLD był również pytany przez dziennikarzy o zarzuty organizatorów marszu, że do zamieszek doszło w wyniku policyjnej prowokacji.

 

- SLD nie popiera rządu, tego wszystkiego co dzieje się w Polsce, ale dziś trzeba w jasny i czytelny sposób stanąć po stronie instytucji państwa. Jeżeli organizatorzy oskarżają służbę, która miała za zadanie chronić, że (...) prowokowała, to moim zdaniem jest to takie usprawiedliwianie siebie, bo organizatorzy sami nie potrafili doprowadzić do tego, żeby było bezpiecznie - powiedział Gawkowski.

 

Środowiska MW i ONR były wśród organizatorów Marszu Niepodległości, który w niedzielę po południu przeszedł ulicami Warszawy. Na początku marszu doszło do burd - na ul. Marszałkowskiej w stronę policji poleciały race, petardy, kamienie, kostki brukowe, kosze na śmieci i butelki; policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego.

 

Później demonstracja była spokojna. Na komisariaty trafiło 176 osób, rannych zostało 22 funkcjonariuszy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.62

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~borowanie 16:49:22 | 2013-12-23
Bądźmy szczerzy narodowcy to zakompleksione dzieci często nieakceptujące swojej orientacji homoseksualnej czy niesłowiańskiego wyglądu. Smutne, ale prawdziwe. Musimy się dużo modlić za ich zdrowie psychiczne i pomagać kierować takie antychrześcijańskiej urojone jednostki do psychiatrów.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ZŁY KIBOL 22:50:57 | 2012-11-12
Uprzejmie proszę bez trolowania...


Ma Pan racje, powinienem się powstrzymać od mocniejszych słow. Jednak nie nazwałbym tego trollowaniem ani hejtowaniem.
Czasem gdy czyta/słyszy się takie bzdury jak wypowiedzi Gawkowskiego to nerwy same puszczają.
Niemniej jednak przepraszam

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~xza 21:17:25 | 2012-11-12
zdelegalizować was komunistyczne świnie, nie doceniacie tego, że sprzedawczyki umożliwiły wam rozkradanie Polski? morda w kubeł

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szechter 20:22:43 | 2012-11-12
Zdelegalizować Polaków i Polskę !

Chwała Bogu póki co jesteście na marginesie, więc nie przesadzaj z hasłami.

Dziwię się takim otwarcie antysemickim wypowiedziom na katolickim portalu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

balin 19:36:17 | 2012-11-12
Zdelegalizować Polaków i Polskę !

Chwała Bogu póki co jesteście na marginesie, więc nie przesadzaj z hasłami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szechter 19:20:10 | 2012-11-12
 Zdelegalizować Polaków i Polskę !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Stilgar 19:15:00 | 2012-11-12
Czy górnicze związki zawodowe które od czasu do czasu demolują urzędy też zostaną zdelegalizowane?
MW wbrew politycznej poprawności i biurokratom z UE przypomina, że istnieje coś takiego jak naród czy ojczyzna, i że tą ojczyzną nie jest zlepek przypadkowych osób, ale wspólnota świadoma swych przekonań, wartości i korzeni. Środowiska lewicowe propagują natomiast model człowieka bezideowego, którego jedyną wartością jest przyzwolenie na wszystko zwane mylnie tolerancją.
Od świadomosci narodowej do faszyzmu jest długa droga, a MW jest potrzebna nawet jeśli czasem przybliża się do skrajności, bo to pozwala przeciętnemu człowiekowi odnaleźć się gdzieś pomiędzy skrajnościami czyli tam gdzie jest po prostu normalnie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aik 16:43:34 | 2012-11-12
Ty śmieciu czerwony....

Uprzejmie proszę bez trolowania...
Właśnie dlatego czytam komentarze na deonie, żeby móc czytać komentarze, a nie wysokopoziomowe "hatowanie".
Zakładam, że tutaj wypowiadają się katolicy, a więc z aspiracjami do postawy miłości wobec nieprzyjaciół... Etap wstępny do takiej postawy to "znoszenie" innych...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ZŁY KIBOL 15:09:09 | 2012-11-12
"doprowadziły wczoraj do sytuacji, w której zamiast cieszyć się Świętem Niepodległości - kolorowej, ciepłej, niepodległej Polski"

Ty śmieciu czerwony.... Może Twoja ojczyzna jest kolorowa, ale moja jest biało-czerwona!

A delegalizować to sobie możecie własną czerwoną rodzinkę a nie Polski Ruch Narodowy

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook