Jarosław Gowin bierze się za biegłych

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin rusza do walki z kiepskimi biegłymi, których nierzetelne, błędne opinie wypaczają procesy karne i gospodarcze, krzywdzą ludzi i przedsiębiorców - donosi "Puls Biznesu".

 

Orężem walki z tą jedną z największych plag wymiaru sprawiedliwości ma być specjalna ustawa, szczegółowo określająca zasady oceny kompetencji biegłych oraz ich pracy.

 

- Naszym celem jest podniesienie jakości opinii biegłych oraz skrócenie czasu na ich opracowanie - podkreśla rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Patrycja Loose. Jak mówi, ustawa doprecyzuje zasady naboru biegłych, warunki kontroli, przesłanki zawieszania ekspertów oraz zwalniania z funkcji.

 

Jak podkreśla "PB", główną propozycją MS jest umożliwienie sądom powoływania w razie potrzeby komisji do weryfikacji kompetencji kandydatów na biegłych. Ma to zapewnić, że nie będą to przypadkowe osoby, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

 

Projekt założeń ustawy trafił do uzgodnień społecznych i międzyresortowych.

 

MS liczy, że regulacja będzie obowiązywać za rok. Po jej wejściu w życie budżet państwa ma płacić za opinie biegłych 325 mln zł, czyli o 75 mln zł więcej niż obecnie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?