"Dzięki temu sądy będą działały sprawniej"

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Po przekształceniu niektórych sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe obywatel będzie miał dostęp do sprawniej działającego sądu; w tych samych budynkach będą rozpoznawane te same sprawy - zapewniał w czwartek w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk.

 

Wiceminister odpowiadał na pytania posłów PSL dot. rozporządzenia ministra sprawiedliwości, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

 

Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że tzw. zniesienie części sądów rejonowych jest w istocie przekształceniem tych sądów w wydziały zamiejscowe. - Z punktu widzenia obywatela (...) nic się nie zmienia. Ten sam sąd w tym samym budynku rozpozna te same sprawy - podkreślił. Dodał, że obywatel będzie miał dostęp do sądu, który będzie działał sprawniej.

 

Hajduk podkreślił, że zmiany dotyczą struktury wewnętrznej i mają służyć usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczył, że umożliwią wyrównanie poziomu etatyzacji w skali kraju, skierowanie etatów orzeczniczych do najbardziej obciążonych sądów, a także stworzenie systemu zastępstw.

 

- Dzisiaj obsadzenie wolnego stanowiska sędziowskiego trwa ponad rok. W małym sądzie, gdy z jakichś przyczyn zabraknie sędziego, mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Gdy zabraknie dwóch sędziów, mamy do czynienia z paraliżem lokalnego wymiaru sprawiedliwości - powiedział.

 

Odpowiadając na pytanie dotyczące oszczędności, wiceminister zaznaczył, że będą one wynikały m.in. z likwidacji stanowisk prezesów, wiceprezesów, księgowych i kierowników finansowych. Podkreślił jednak, że głównym zamierzeniem ministra sprawiedliwości jest możliwość zracjonalizowania kadr orzeczniczych i urzędniczych.

 

- Przekształcenie sądów w wydziały zamiejscowe nie jest degradacją ani gminy, ani powiatu - podkreślił Hajduk. - Jeśli chodzi o pewne przyzwyczajenia, niekiedy nawet ambicje, one nie mogą stać na przeszkodzie tworzenia efektywnych struktur państwa. Wymiar sprawiedliwości jest czymś więcej niż lokalne ambicje pojedynczych osób - zaznaczył.

 

Ludowcy, a także środowiska prawniczo-sędziowskie, protestują przeciw reformie. W środę wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak zwrócił się do premiera Donalda Tuska, by Rada Ministrów uchyliła rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji 79 małych sądów rejonowych.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły wnioski PSL i Krajowej Rady Sądownictwa, w których kwestionowana jest możliwość znoszenia i tworzenia sądów przez ministra w drodze rozporządzenia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sakaszwili 13:43:09 | 2012-10-11
Władza wykonawca, drogą rozporządzenia, wpływa na władzę sądowniczą. To praktyczne zastosowanie zasady podziału i niezależności tych władz.Ale co w końcu pana Gowina obchodzi litera prawa, a nawet jego duch? Jest ministrem, pochodzi z Krakowa dawnej stolicy Polski i tylko to się liczy.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?