Pawlak: rozporządzenie Gowina to błąd

Według wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka decyzja ministra Jarosława Gowina o reorganizacji 79 sądów jest błędem. - Żadnego zysku ekonomicznego i organizacyjnego nie ma, natomiast frustracja w wielu powiatach powstanie - ocenił w sobotę Pawlak.

 

Zdaniem Pawlaka szef resortu sprawiedliwości Gowin "nie czuje polityki na serio"; tymczasem podejmowane przez polityków decyzje oddziałują bezpośrednio na życie ludzi. - Jeśli w jakimś powiecie likwiduje się sąd, jest poczucie pewnego upokorzenia czy odepchnięcia od państwa zupełnie bez potrzeby. W tych małych sądach wszystko chodzi jak trzeba. Jak mamy reformować, to wielkie sądy, bo tam są zaległości - powiedział wicepremier na zjeździe wojewódzkim małopolskiego PSL w Krakowie.

 

Pawlak mówił, że możliwość reorganizacji sądów poprzez ministerialne rozporządzenie miała dać szansę na wprowadzanie drobnych zmian, np. zmiany siedziby sądu bez konieczności zmiany ustawy. - Nikt nie przypuszczał, że przyjdzie minister, który będzie się chciał przejechać po 1/3 sądów - powiedział Pawlak.

 

Wicepremier powiedział, że w tej sytuacji PSL z "jeszcze większą determinacją" będzie wspierał złożony we wrześniu w Sejmie obywatelski projekt nowelizacji przepisów, zgodnie z którym istnienie sądu byłoby zagwarantowane ustawowo. - Chodzi o to, żeby nie był to kaprys tego czy innego ministra, który będzie raz zmieniał (siedzibę sądu - red.), a raz powoływał, tylko żeby była to ustawowa gwarancja, że struktura wymiaru sprawiedliwości jest stabilna i nie podlega chimerycznym zmianom - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Pawlak.

 

W jego ocenie zabrakło "politycznej cierpliwości", by zaczekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

 

PSL chce też, by przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów, zbadał Trybunał Konstytucyjny. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w czerwcu. Reorganizacja sądownictwa rejonowego w drodze rozporządzenia została też zaskarżona do TK przez Krajową Radę Sądownictwa.

 

- Ważne jest, aby kierować się większym pragmatyzmem, większą troską o to, żeby kraj był dobrze poukładany, a nie żeby różnego rodzaju zarządzeniami się to raz w jedną, raz w drugą stronę zmieniało - mówił Pawlak.

 

Resort ogłosił w sobotę, że minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?