Co dalej z prokuratorami od spraw Marcina P.

PAP / slo

Przedłużą się prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego gdańskiej prokuratury postępowania wyjaśniające w sprawie prokuratorów zajmujących się w przeszłości sprawami spółki Amber Gold i jej prezesa - Marcina P. Rzecznik musi jeszcze uzyskać wyjaśnienia od kilku osób.

Rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku prowadzi postępowania, w których bada działania prokuratorów z trzech jednostek - gdańskiej prokuratury okręgowej oraz dwóch rejonowych - w Kwidzynie i Gdańsku-Wrzeszczu. W drugiej połowie sierpnia, gdy postępowania były wszczynane, prokuratura informowała, że rzecznik ma 30 dni na ich przeprowadzenie.

Jak wyjaśniła w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Barbara Sworobowicz, wiadomo już, że żadnego ze wspomnianych postępowań nie da się zakończyć w terminie 30 dni. Rzeczniczka dodała, że przepisy umożliwiają przedłużenie postępowań "z uwagi na szczególne okoliczności, niezależne od prowadzącego postępowanie".

Sworobowicz poinformowała, że w ramach postępowań rzecznik musi m.in. uzyskać wyjaśnienia od osób istotnych dla sprawy, a tych czynności nie udało się dotąd wykonać; część z nich zaplanowano na przyszły tydzień. Rzeczniczka powiedziała, że trudno przewidzieć, jak długo ostatecznie potrwają postępowania wyjaśniające.

DEON.PL POLECA

Rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku bada m.in. działanie prokuratorów z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, która do 3 lipca, przed przejęciem sprawy przez prokuraturę okręgową, zajmowała się sprawą Amber Gold. Chodzi tu m.in. o szeregowego prokuratora oraz obecnego i byłego szefa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz (w lutym 2011 roku doszło do zmiany na tym stanowisku), którzy nadzorowali prace swoich podwładnych.

Jak informował 27 sierpnia prokurator generalny Andrzej Seremet, decyzje procesowe prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz zapadające w sprawie Amber Gold w latach 2009-11 były "nietrafne merytorycznie". Jak mówił, wiele faktów świadczy o "niedoskonałości" pracy tej prokuratury, która najpierw odmówiła śledztwa, po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła (to także zostało uchylone), a następnie podjęto decyzję o zawieszeniu dochodzenia i zwlekano z jego odwieszeniem.

18 września Krajowa Rada Prokuratury wyraziła zgodę na odwołanie szefowej prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu ze stanowiska.

Oprócz postępowania ws. prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz, rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku zajmuje się też sprawą śledczego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, który sprawował nadzór nad postępowaniami Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. W ramach tego wątku wyjaśniana jest głównie kwestia związana z przetrzymaniem dokumentu, który nakazywał podjęcie z zawieszenia postępowania w sprawie Amber Gold prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz.

Kolejne postępowanie obejmuje działania śledczych z Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie - jednostka ta zajmowała się sprawą innego przestępstwa popełnionego przez Marcina P. Jak informowały media, w sprawie tej chodziło o wyłudzenie kredytów, a prokuratorzy przychylili się do wniosku Marcina P. o dobrowolne poddanie się karze.

Jedno z postępowań prowadzonych przez rzecznika zakończyło się 5 września skierowaniem do sądu dyscyplinarnego przy Prokuraturze Generalnej wniosku o postępowanie dyscyplinarne wobec prokurator z jednostki Gdańsk-Oliwa, która zajmowała się jedną ze spraw Marcina P. Wiceszefowa tej prokuratury - zdaniem rzecznika - popełniła błąd podtrzymując decyzję swojego podwładnego, który wydał zgodę na dobrowolne poddanie się karze przez Marcina P.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy. Według najświeższych danych gdańskiej prokuratury okręgowej, poszkodowanych mogło zostać ok. 7,5 tysiąca osób; suma wnoszonych przez nich roszczeń to ok. 366 mln zł.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od początku lipca prowadzi - przejęte z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz - śledztwo ws. działalności Amber Gold. Prezes Amber Gold usłyszał zarzuty; m.in. oszustwa znacznej wartości i prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej. Śledczy przyjęli, że P. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc ze swojej działalności stałe źródło dochodu, za co grozi do 15 lat więzienia. P. został aresztowany.

Przed założeniem Amber Gold P. prowadził kilka innych firm, w tym np. spółkę, która przyjmowała od ludzi wpłaty na poczet rachunków za gaz, prąd itp: część wpłaconych pieniędzy nie dotarła do elektrowni, gazowni itp. Część interesów P. miała swój finał w sądach, które w wielu przypadkach wydawały wyroki w zawieszeniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co dalej z prokuratorami od spraw Marcina P.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.