Co dalej z gdańską prokurator M. Majstrowicz?

Krajowa Rada Prokuratury zajmie się we wtorek wnioskiem prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o zgodę na odwołanie prokurator rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. - Trudno na razie określić, kiedy zapadnie decyzja - powiedział szef KRP prok. Edward Zalewski.

 

- To nie jest sprawa tuzinkowa; Rada bardzo poważnie podchodzi do tego problemu; ten punkt obrad będziemy procedować aż do wyczerpania wszelkich możliwych i dostępnych nam środków, tak żeby decyzja Rady była jak najszybciej, ale z poszanowaniem wszelkich procedur - powiedział w poniedziałek przewodniczący KRP. Dodał, że na posiedzenie Rady została zaproszona prokurator rejonowa, której dotyczy wniosek, oraz szef gdańskiej prokuratury okręgowej.

 

Zalewski poinformował też, że we wtorek zaproponuje Radzie rozszerzenie porządku obrad o debatę na temat pomysłu likwidacji KRP. Według ubiegłotygodniowych zapowiedzi resortu sprawiedliwości w ciągu trzech tygodni ma zostać przygotowany projekt nowej Ustawy o prokuraturze, który przewidywać ma m.in. likwidację KRP i zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego.

 

W końcu sierpnia Seremet, przedstawiając działania prokuratury w sprawie Amber Gold, zapowiedział, że zwróci się do Krajowej Rady Prokuratury o wyrażenie zgody na odwołanie prokuratora rejonowego Gdańsk-Wrzeszcz "z powodu nienależytego wypełniania obowiązków służbowych". - Jest to przesłanka ustawowa, w treści uzasadnienia prokurator generalny zawarł obszerną argumentację i wskazał powody, jakimi kierował się składając ten wniosek - informowała wtedy PG.

 

Szef prokuratury rejonowej odpowiada za nadzór nad pracami wszystkich prokuratorów z tej jednostki i za prawidłowość ich działań. Zgodnie z przepisami bez zgody KRP nie można odwołać prokuratora z funkcji przed upływem kadencji.

 

Wniosek prokuratora generalnego w sprawie zgody na odwołania gdańskiej prokurator został przesłany do Krajowej Rady Prokuratury dziesięć dni temu. W zamieszczonym na stronie internetowej Rady projekcie porządku posiedzenia zapowiedzianego na 18-20 września kwestia dotycząca rozpatrzenia wniosku PG jest pierwszym punktem obrad. Posiedzenie Rady zaczyna się we wtorek w południe.

 

Przewodniczący KRP zaznaczył, że prezydium Rady zapoznało się już z wnioskiem, jego uzasadnieniem i wszystkimi materiałami, które do Rady wpłynęły w związku z tym wnioskiem. - Trudno dzisiaj powiedzieć, jak długo będą trwały obrady w tej sprawie - dodał.


Prokuratura Generalna nie ujawniła szczegółów uzasadnienia wniosku, ale - jak wcześniej informowano - decyzje procesowe prokuratury zapadające w sprawie Amber Gold w latach 2009-11 Seremet uznał za "nietrafne merytorycznie". Jak mówił, wiele faktów świadczy o "niedoskonałości" pracy prokuratury. Prokuratura w Gdańsku-Wrzeszczu - wskazywał Seremet - najpierw odmówiła śledztwa, po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła (to także zostało uchylone), a następnie podjęto decyzję o zawieszeniu dochodzenia i zwlekano z jego odwieszeniem. Ostatecznie śledztwo w początkach lipca przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.


Szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz Marzanna Majstrowicz pełni tę funkcję od 2011 r. Wcześniej prokuraturą tą kierował Witold Niesiołowski, obecnie szef Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Funkcję szefa gdańskiej prokuratury okręgowej pełni Dariusz Różycki.

 

W końcu sierpnia w Sejmie Seremet był pytany przez posłów o ewentualne działania w przypadku nieuwzględnienia wniosku prokuratora generalnego przez KRP. - Prawo jest takie, jakie jest. Jeśli KRP nie uwzględni wniosku, przyjmę to do wiadomości, bo innych możliwości prawnych nie mam - odpowiedział prokurator generalny.

 

KRP stoi "na straży niezależności prokuratorów". Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: minister sprawiedliwości, prokurator generalny, przedstawiciel prezydenta, czterech posłów, dwóch senatorów, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej, trzech prokuratorów wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz 11 prokuratorów, wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach apelacyjnych.

 

Tydzień temu resort sprawiedliwości informował, że trwają prace nad projektem nowej Ustawy o prokuraturze. "Obecnie w prokuraturze funkcjonują dwa autonomiczne ośrodki decyzyjne - są to prokurator generalny i Krajowa Rada Prokuratury, przy czym pełna odpowiedzialność za funkcjonowanie prokuratury spada na prokuratora generalnego, który w praktyce w wielu kwestiach ma związane ręce. Naszym zdaniem wzmocnienie kompetencji prokuratora generalnego zagwarantuje sprawne zarządzanie i skuteczne funkcjonowanie niezależnej prokuratury" - wskazywał resort.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?