Szumilas: sześciolatków nie będzie mniej

(fot. bebulaki/flickr.com/CC)

Zdaniem minister edukacji Krystyny Szumilas, odsetek sześciolatków, które w tym roku pójdą do I klas szkół podstawowych nie będzie mniejszy niż ubiegłym roku. W roku szkolnym 2011/2012 do I klas - zgodnie z wolą rodziców - poszło około 20 proc. dzieci 6-letnich.

 

- Uważam, że nie będzie to procentowo dużo mniej niż w ubiegłym roku. To jest decyzja rodziców. Ja tę decyzję szanuję. Cieszę się z każdego sześciolatka, który rozpoczyna naukę wcześniej. Uważam, że jest to szansa na rozwój każdego, konkretnego dziecka - powiedziała Szumilas w poniedziałek w radiowych "Sygnałach dnia".

 

Obecny rok jest kolejnym, gdy o wieku rozpoczęcia nauki decydują rodzice. Początkowo wszystkie sześciolatki miały obowiązkowo pójść do szkół już we wrześniu tego roku, ale - zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska z kampanii wyborczej - w styczniu znowelizowana została ustawa o systemie oświaty i wprowadzenie obowiązku szkolnego przesunięto o dwa lata - na wrzesień 2014 r.

 

Minister odniosła się też do niedzielnych propozycji zmian w szkolnictwie przedstawionych przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o edukację od 7 roku życia, ośmioletnią szkołę podstawową, czteroletnie liceum, czyli likwidację gimnazjów, a także odbudowę szkolnictwa zawodowego i rezygnację z systemu testowego przy maturach.

 

- Chciałabym życzyć szkołom spokojnego roku. Koncentrowania się na tym, co w szkolne najważniejsze: na intensywnej pracy, intensywnej nauce. Chciałabym życzyć szkole braku rewolucyjnych zmian. Jestem przeciwna zmianie struktury szkolnictwa, bo to powoduje dodatkowy chaos: przenoszenie uczniów ze szkoły do szkoły, zmiana nauczycieli, a afekt będzie niedobry dla szkół. Owszem gimnazja są szkołą, w której trzeba większą uwagę zwrócić na wychowanie uczniów (...) ale wszystkie badania, eksperci, naukowcy mówią, że gimnazja są szansą na podniesienie jakości kształcenia, pokazują to badania PISA - powiedziała Szumilas.

 

Minister przypomniała, że od tego roku reforma szkolnictwa wchodzi do szkół ponadgimnazjalnych. - Dziwię się też prezesowi Kaczyńskiemu, że nie zauważył, że 1 września przynosi zmianę w szkolnictwie zawodowym, że właśnie wchodzi tam reforma, że szkolnictwo zawodowe będzie bliżej rynku pracy, że większy nacisk kładziemy na kształcenie praktyczne, na to by kształcić te kompetencje i umiejętności, które będą potrzebne na rynku pracy. To właśnie zaczyna się dziać - zauważyła. Jak wyjaśniła, uczniowie będą zdobywali kwalifikacje konieczne do wykonywania danego zawodu.

 

Szumilas skomentowała również informacje na temat liczby nauczycieli, którzy z początkiem roku szkolnego stracą pracę. W skali kraju - według MEN - dotyczy około 7,4 tys. osób. Według minister, to efekt niżu demograficznego. - Ubyło nam z systemu edukacji milion uczniów. Oznacza to mniej klas, mniej miejsc pracy dla nauczycieli - tłumaczyła. - Dokładnie analizowałam ten problem. Około 70 proc. samorządów nie zwalnia ani jednego nauczyciela. Problem jest w 30 proc. To może być wynik polityki kadrowej prowadzonej przez te samorządy w ostatnich latach - oceniła.

 

Minister edukacji pytana była też o prace zespołu, w skład którego wchodzą przedstawiciele rządu, nauczycielskich związków zawodowych i samorządowcy, który rozmawia nad ewentualnymi zmianami w ustawie Karta Nauczyciela. Zespół ten na razie uzgodnił, że będą zmiany w sposobie przyznawania nauczycielom urlopów dla poratowania zdrowia. Szumilas wyraziła, nadzieję, że "do końca 2012 r. rozmowy zakończą się i przekują w konkretne przepisy prawa". 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:51:59 | 2012-09-03
 Szumilas, podobnie jak jej poprzedniczka, w ogóle nie przejmuje się dziećmi, ani poziomem nauczania. One chcą być nowoczesne, a ich zdaniem nowoczesność polega na tym, że do szkół idą 6-latki, natomiast w szkołach ma panować luz-blus, żeby nie dręczyć dzieci wymaganiami.

Już Giertych mówił, że należy zrezygnować z gimnazjów, bo to jest nieudany eksperyment i miał rację, rację ma też Kaczyński w tej konkretnie sprawie, bo w pozostałych to on już racji nie ma.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 10:46:50 | 2012-09-03
Akurat w 2011 nie zawsze z wolą rodziców, straszono kumulacją roczników. Potem wycofano się z reformy... MEN nie liczy sie z wolą rodziców. Chodzi o to, żeby dzieci wcześniej skończyły szkołę i poszły pracować. W Eurpoie obniżano wiek szkolny, ale nie w czasie takiego kryzysu, tylko dawno temu.  Kto nie zgadza się z reformą obniżenia wieku dla swojego dziecka polecam www.rzecznikrodzicow.pl 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook