Gowin: Wzmocnić prokuratora generalnego

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Trzeba wzmocnić pozycję prokuratora generalnego i zwiększyć społeczną kontrolę nad prokuraturą, twierdzi Jarosław Gowin w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

 

Zapytany czy Andrzej Seremet powinien po aferze Amber Gold podać się do dymisji, Gowin oponuje. Jego zdaniem "to, że pan Seremet jest sędzią, a nie prokuratorem, jest pewną słabością, bo przez środowisko prokuratorów traktowany jest trochę jako ciało obce. Ale to także atut, bo prokuratura wymaga kierowania przez kogoś, kto wolny jest od nawyków prokuratorskich".

 

Poza tym - mówi Gowin - Seremet jest pierwszym niezależnym prokuratorem generalnym i byłoby dla niezależności prokuratury rzeczą negatywną, gdyby został odwołany lub podał się do dymisji.

 

W ocenie rozmówcy "GW" prokurator generalny "może w zbyt pasywny sposób podchodzi do zadania, jakim jest stworzenie nowego modelu niezależnej i skutecznej prokuratury. Ale jego kadencja będzie trwała jeszcze kilka lat. Sprawa Amber Gold i zmiany legislacyjne (...), wzmocnienie kompetencji prokuratora generalnego, ułatwią mu zbudowanie autorytetu i przeprowadzenie reform".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?