Spada liczba uzyskujących prawo jazdy

Spada liczba uzyskujących prawo jazdy
(fot. ilkerender / flickr.com)
PAP / im

Spada liczba uzyskujących prawo jazdy, w 2011 r. otrzymało je 570 tys. osób, znacznie mniej niż w 2010 r., gdy egzamin zdało 832 tys. osób - wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Szkoły nauki jazdy coraz ostrzej walczą o klientów.

W Polsce działa ponad 10 tys. ośrodków szkolenia kierowców (OSK), tyle samo było ich rok wcześniej - poinformował PAP Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), który wydaje certyfikaty tym szkołom. Dodał, że z najnowszych danych ITS wynika, iż od końca kwietnia do początku lipca br. liczba OSK spadła o 13.

Tymczasem jak wynika z danych CEPiK, liczba osób zdających prawo jazdy maleje od czterech lat. W 2008 r. przybyło ponad 1,1 mln nowych kierowców, podobnie było rok później.

Według Rafała Matuszczaka, rzecznika prasowego stowarzyszenia Kierowca.pl. w ostatnich latach ośrodki szkolenia kierowców coraz ostrzej walczą o klientów, przez co nakręcają spiralę obniżania cen kursów. Niektóre z nich tej konkurencji nie wytrzymują.

DEON.PL POLECA

Kurs na prawo jazdy kosztuje zazwyczaj 1,4 tys. zł, ale niektóre szkoły oferują je po mniej niż 1 tys. zł. Zdaniem Matuszczaka konkurencja na tym rynku będzie rosnąć za sprawą niżu demograficznego i spowoduje dalszy spadek liczby potencjalnych kandydatów na kierowców.

Jak zauważa Matuszczak, część szkół, które proponuje kursy po niskich cenach, w trakcie nauki wprowadza dodatkowe opłaty, np. za materiały edukacyjne. W sumie taki "tani kurs" kosztuje więcej niż przeciętnie oferowany na rynku. To - według rzecznika - psuje branżę. Dlatego stowarzyszenie Kierowca.pl. prowadzi akcję promującą szkoły jazdy, które w cenie godziny szkolenia uwzględniają wszystkie dodatkowe koszty, nie zaskakując kursantów nowymi opłatami.

W ocenie wiceprezesa Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców (PIGOSK) Marka Gawrońskiego w Polsce zbyt łatwo uzyskuje się uprawnienia do nauczania kierowców. Zwrócił także uwagę, że na dużą liczbę OSK wpływ miały fundusze unijne, bo uruchamiając szkołę można skorzystać z tej formy wsparcia.

Jak podał CEPiK, na koniec 2011 r. w Polsce prawo jazdy posiadało ponad 20 mln osób (w tym 44 proc. kobiet). Najpopularniejsze prawo jazdy kategorii B miało 17,6 mln osób (w tym 40 proc. kobiety). W ocenie Gawrońskiego to, że coraz więcej kobiet ma prawo jazdy jest efektem ich rosnącej aktywności zawodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spada liczba uzyskujących prawo jazdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.