Okrągły stół PiS w sprawie zapłodnienia in vitro

(fot. PAP/Leszek Szymański)

PiS nie rezygnuje z planów zorganizowana okrągłego stołu ws. in vitro. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na początku przyszłego tygodnia wystosuje pismo z zaproszeniem do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (PO) i PSL.

 

Zorganizowanie okrągłego stołu dotyczącego rozwiązania kwestii in vitro zaproponował w poniedziałek Jarosław Kaczyński. Szef PiS zaznaczył wówczas, że dyskutować mogą "przede wszystkim siły parlamentarne, ale z dopuszczeniem także sił społecznych". Ocenił, że z projektów zaproponowanych przez PiS i projektu, który chce zaproponować Gowin "można by wyjąć pewne części i niektóre sprawy uregulować".

 

Gowin powiedział jednak w piątek, że nie przyjmie zaproszenia PiS do okrągłego stołu w sprawie in vitro.

 

- To propozycja czysto instrumentalna, podyktowana względami taktyki politycznej, a nie obliczona na wypracowanie dobrego rozwiązania w sprawie in vitro. Prezes PiS tą propozycją próbował wbić klin w Platformę - ocenił minister.

 

Politycy PiS jednak nie rezygnują ze swego pomysłu. - Zwrócę się na piśmie do ministra Gowina i szefa klubu PSL o to, aby zajęli oficjalne stanowisko czy chcą uczestniczyć w "okrągłym stole" i uzasadnili swoją decyzję - poinformował w piątek PAP Błaszczak.

 

Szef klubu PiS podkreślił też, że "z deklaracji wygłaszanych przez posłów PSL wynika, że większość z nich opowiada się za rozwiązaniami bliskimi rozwiązaniom PiS i ministra Gowina".

 

- Nam oczywiście najbliżej jest to projektu Gowina. Natomiast decyzję o uczestnictwie w ewentualnym spotkaniu podejmie przewodniczący klubu - powiedział w piątek PAP rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

 

Gowin przygotował propozycję, zgodnie z którą in vitro miałoby być dostępne tylko dla małżeństw; jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków. Natomiast drugi, powstały w klubie PO projekt, autorstwa posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, daje dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom (wszyscy będą musieli wykazać, że podjęli wcześniej leczenie w związku z niepłodnością). Kidawa-Błońska proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć.

 

W piątek w klubie PO powstał zespół, który ma wypracować finalną wersję jednego klubowego projektu dotyczącego in vitro. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kierowca bombowca 22:07:08 | 2012-07-14
wszedzie w europie in vitro jest dostepne i refundowane przez rzad , niestety w polsce kraju parodii i nonsensow za in vitro bedzie mozna trafic do wiezienia
no ale maryja dziewica jest krolowa polski , sa idioci co chca oglosic jezusa krolem polski
po co in vitro ludziom ktorzy nie maja dzieci ? niech se pojda do kosciola i pobiegaja w procesji

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?